Osiedle mieszkaniowe Accent Vert z certyfikatem ekologicznym HQE

2016-04-23 16:53
accent vert bouygues immobilier
Autor: Bouygues Immobilier Polska Pierwsze osiedle w Polsce z certyfikatem ekologicznym mają wyróżniać zastosowane rozwiązania technologiczne i techniczne, m.in. panele solarne do podgrzewania c.w.u., zbiornik retencyjny na deszczówkę, oświetlenie zewnętrzne LED o mocy 100 lx

Osiedle mieszkaniowe Accent Vert jest pierwszym osiedlem mieszkaniowym w Europie, realizowanym poza Francją, które będzie miało certyfikat HQE.

W 2013 roku Grupa Deweloperska Megapolis zapowiedziała, że ich inwestycja mieszkaniowa w Krakowie - Osiedle Fi - będzie realizowana zgodnie z założeniami idei zrównoważonego rozwoju. W tej chwili budowany jest drugi etap inwestycji. Skanska Residential Development Poland wdraża "zielone rozwiązania" w swoim Parku Ostrobramska.

Jednak to Bouygues Immobilier Polska jest pierwszym deweloperem, który zdecydowal się na realizację certyfikowanej inwestycji mieszkaniowej. Osiedla Accent Vert i bliźniacze Accent Eco, zlokalizowane na warszawskim Bemowie, będą pierwszymi osiedlami mieszkaniowymi w Polsce, a nawet w Europie Środkowej (podobne certyfikaty mają inwestycje mieszkaniowe we Francji), z certyfikatem HQE.

Dlaczego HQE dla osiedla mieszkaniowego?

Według dewelopera certyfikat HQE ma najbardziej holistyczne podejście do inwestycji. Przyznaje go francuska jednostka certyfikująca Cerway. Podobnie jak inne certyfikaty ekologiczne HQE ma określone cele i procedury, które deweloper musi spełnić, aby zdobyć jak najwięcej punktów w każdej grupie. HQE definiuje 14 celów połączonych w 4 grupach: komfort, zdrowie, energooszczędność, wpływ na środowisko. Od pozostałych znanych certyfikatów (LEED, BREEAM, DGNB czy MINERGIE) HQE wyróżnia to, że bardzo dużo uwagi skupiają właśnie na komforcie i zdrowiu przyszłych użytkowników budynków. HQE ma kilka poziomów - Basic, Good, Very Good, Excellent, Exceptional. Nowe inwestycje Bouygues Immobilier Polska mają certyfikaty na poziomie Very Good.

Podobnie jak wprzypadku innych certyfikatów, po oddaniu inwestycji do użytku wdrożone rozwiązania zostaną zweryfikowane. Dopiero wtedy inwestycja będzie miała tzw. certyfikat Realisation.

Osiedle mieszkaniowe Accent Vert / Accent Eco

Aby uzyskać certyfikat HQE na poziomie Very Good, Bouygues Immobilier musiał wprowadzić rozwiązania techniczne i technologiczne, które pozwoliły to osiągnąć. Autorami projektu osiedla są architekci z pracowni Architekci Dawidczyk&Partnerzy. Czteropiętrowe bloki dzięki niewielkim rozmiarom i stonowanej kolorystyce elewacji z łatwością wpisuje się w otoczenie. Prosta forma budynków ogranicza straty ciepła. Przy projektowaniu inwestycji przeprowadzono analizę ekspozycji fasad w celu zapewnienia maksymalnego doświetlenia mieszkań światłem dziennym, zaprojektowano panele solarne do podgrzewania c.w.u. w okresie letnim, zoptymalizowano wydajność energetyczną na podstawie Dynamicznej Symulacji Termicznej budynków (opracowanie ARUP), zaprojektowano zewnętrzne oświetlenie LED o mocy 150 lx. Projektanci przewidzieli elementy małej architektury, zielone patia, plac zabaw dla dzieci, a także oczko wodne i .... warzywniak do uprawy warzyw i owoców.

Warto podkreślić, że certyfikacja nie przełożyła się na wzrost cen mieszkań.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest PBM Południe. Planowany termin oddania do uzytku to grudzień 2015 - styczeń 2016 r. Accent Eco, czyli drugi etap tej inwestcyji jest na etapie przygotowania do realizacji.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej