Czas budowy domu: średnio 4,5 roku! Dlaczego warto skrócić czas budowy domu?

2018-08-10 16:49
Dom Multicomfort w Stargardzie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain EcoReadyHouse Czas budowy takiego domu wraz z wykończeniem to kwestia trzech miesięcy.

Czas budowy domu można radykalnie skrócić, dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanej i modułowej w szkielecie stalowym lub drewnianym. Krótszy czas budowy domu oznacza niższe koszty – przekonują eksperci programu Multicomfort Saint Gobain

Czas budowy domów, który podaje GUS w swoich statystykach (dla domów jednorodzinnych – średnio 55 miesięcy), najpewniej niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. A do dlatego, że Polacy potrafią latami mieszkać w domach, które formalnie wciąż są w budowie. W naszym kraju dominują bowiem zwolennicy budowy domów tzw. metodą gospodarczą.

Czas budowy domu nie najważniejszy

Dla tych inwestorów czas budowy domu jest sprawą drugorzędną. Najważniejszy jest koszt budowy domu, a ten – jak przekonują – można ograniczyć, samodzielne wykonując niektóre prace, a także wybierając materiały budowlane i koordynując pracę ekip wykonawczych.

Problem w tym, że – jak wskazują eksperci Multicomfort Saint Gobain – średnio o 20% przekraczane są koszty budowy domu zakładane na początku całego przedsięwzięcia. Co gorsza, w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej wzrosło ryzyko przekroczenia założonych wydatków (często wysokości zaciągniętego kredytu).

– Obecnie ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną, a wykonawcy mają coraz mniej wolnych terminów i rzeczywiste problemy z zatrudnieniem pracowników. Łatwiej niż kiedykolwiek o opóźnienia, błędy wykonawcze oraz rozbieżności z kosztorysem budowlanym – mówi Piotr Wereski, ekspert programu Multicomfort Saint-Gobain. Zwraca też uwagę, że zwolennicy budowy domu metodą gospodarczą poświęcają na nią masę czasu. Ponadto metoda gospodarcza nie zapewni całościowej, długoletniej rękojmi na roboty budowlane.

Prefabrykaty w fabryce
Autor: Multicomfort Saint-Gobain Czas budowy domu można radykalnie skrócić stosując prefabrykaty produkowane w fabryce.

Warto dążyć do skrócenia czasu budowy domu

Zdaniem Wereskiego, metoda gospodarcza przestaje się opłacać. Korzystniej jest dążyć do maksymalnego skrócenia czasu budowy domu, np. decydując się na budowę domu z firmą stosującą technologię prefabrykatów i modułów w szkielecie stalowym lub drewnianym.

Krótki czas budowy pozwoli np. odjąć z puli wydatków czynsz za kilkunastomiesięczny wynajem mieszkania. Inwestor zapłaci również mniej kierownikowi budowy i ochronie posesji. Co najważniejsze, wszystkie elementy powstają w fabrykach domów. Przemysłowa produkcja zapewnia zminimalizowanie opóźnień i błędów wykonawczych, a także długoletnią gwarancję. Zaoszczędzimy również na prądzie i wodzie na placu budowy. Gotowe prefabrykaty nie generują śmieci, a czysty plac budowy przyspieszy prace ogrodowe.

Ekspert Multicomfort Saint-Gobain podkreśla, że technologie prefabrykowana i modułowa w szkielecie stalowym lub drewnianym jest dostępna na polskim rynku od lat. Jednak polscy producenci takich domów znajdują na nie nabywców głownie w krajach skandynawskich, Niemczech i Austrii. Tam inwestorzy wychodzą bowiem z założenia, że liczy się przede wszystkim czas budowy domu, bo wtedy jest on tańszy, a co równie ważne - ekologiczny.

Jaki jest czas budowy domu z prefabrykatów?

Mateusz Widomski z firmy Northouse opowiada, że pojedyncze ściany lub pełne moduły, takie jak konstrukcja dachu, powstają w fabryce. To zazwyczaj najdłuższy oraz wymagający precyzji etap procesu budowlanego, dlatego realizowany jest w przemysłowych warunkach. Przegrody są już kompletne – zawierają ocieplenie, mogą być wyposażone w instalacje. Ściana jest zamknięta, przygotowana do wykończenia.

– Sam montaż na placu budowy trwa dzień lub dwa przy standardowym metrażu około 150m². Wykończenie wnętrz to kwestia paru tygodni. Tym samym gotowy dom trafia na działkę inwestora w trzy miesiące – przekonuje Mateusz Widomski. I podkreśla, że fabryczny proces produkcji rozwiązuje problemy marnotrawstwa materiałów budowlanych i błędów wykonawczych.

Co istotne, montaż w tej technologii może odbyć się o każdej porze roku bez względu na pogodę. Domy szkieletowe i prefabrykowane mogą być tanie w utrzymaniu, proste w eksploatacji, ekologiczne i przyjazne zdrowiu.

Dom Multicomfort w Stargardzie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain EcoReadyHouse Czas budowy domu jest krótki, bo na plac budowy dowożone są gotowe elementy.

Można upewnić się, że tak jest, powierzając sprawdzenie projektu takiego domu rekomendowanemu audytorowi Multicomfort.

– Po weryfikacji zgodności ze standardem, projekt trafia do realizacji. W fazie budowy są przeprowadzane testy kontrolne, które służą monitorowaniu jakości wykonania – mówi Piotr Wereski. – W ten sposób na bardzo wczesnym etapie wykonawca jest w stanie skorygować najmniejsze nawet niedopatrzenie. Na koniec dom przechodzi test szczelności Blower Door, którego wynik jest podstawą do nadania certyfikatu wydawanego wspólnie przez Grupę Saint-Gobain i zespół audytujący.

Dodajmy, że celem programu Multicomfort Saint-Gobain jest uświadomienie architektom, wykonawcom, deweloperom a przede wszystkim inwestorom, że przestrzeń życiowa wpływa na dobre samopoczucie człowieka i jego codzienną efektywność. Czynnikami bezpośrednio oddziaływującymi na jakość naszego życia są przyjemna temperatura, dostęp do dziennego światła, cisza i dobra akustyka oraz świeże powietrza wraz z optymalną wilgotnością. W ramach standardu eksperci Saint-Gobain wypracowali idealny balans pomiędzy wymienionymi komfortami.

Dom pasywny MULTICOMFORT w Stawigudzie
Autor: Multicomfort Brawo Domy Pasywne Dom pasywny Multicomfort w Stawigudzie.

W Polsce pierwszy modelowy dom niskoenergetyczny w standardzie Multicomfort Saint-Gobain powstał 4 lata temu w Stawigudzie koło Olsztyna. Obecnie takich domów jest w całym kraju 17.

Dom Multicomfort w Kopytkowie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain Elmot Najmniejszy dom w standardzie Multicomfort Saint-Gobain. Czas budowy i wykończenia wyniósł 45 dni. Dom został zaprojektowany w konstrukcji stalowej. W celach pokazowych na elewacji wykorzystano pięć różnych technik wykończenia: drewno, tynk, płyta włókno-cementowa oraz blacha płaska, a także ażurowe połączenie drewna i blachy.

W tym roku stosowny certyfikat uzyskał budynek wielkości dwupokojowego mieszkania, który zaprojektował zespół projektantów Elmot z Kopytkowa w województwie pomorskim. Jest to prawdopodobnie najmniejszy w Polsce dom niskoenergetyczny. Czas budowy i wykończenia tego 50-metrowego domu dla czteroosobowej rodziny wyniósł 45 dni!

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej