Czas budowy domu: średnio 4,5 roku! Dlaczego warto skrócić czas budowy domu?

2018-08-10 16:49
Dom Multicomfort w Stargardzie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain EcoReadyHouse Czas budowy takiego domu wraz z wykończeniem to kwestia trzech miesięcy.

Czas budowy domu można radykalnie skrócić, dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanej i modułowej w szkielecie stalowym lub drewnianym. Krótszy czas budowy domu oznacza niższe koszty – przekonują eksperci programu Multicomfort Saint Gobain

Czas budowy domów, który podaje GUS w swoich statystykach (dla domów jednorodzinnych – średnio 55 miesięcy), najpewniej niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. A do dlatego, że Polacy potrafią latami mieszkać w domach, które formalnie wciąż są w budowie. W naszym kraju dominują bowiem zwolennicy budowy domów tzw. metodą gospodarczą.

Czas budowy domu nie najważniejszy

Dla tych inwestorów czas budowy domu jest sprawą drugorzędną. Najważniejszy jest koszt budowy domu, a ten – jak przekonują – można ograniczyć, samodzielne wykonując niektóre prace, a także wybierając materiały budowlane i koordynując pracę ekip wykonawczych.

Problem w tym, że – jak wskazują eksperci Multicomfort Saint Gobain – średnio o 20% przekraczane są koszty budowy domu zakładane na początku całego przedsięwzięcia. Co gorsza, w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej wzrosło ryzyko przekroczenia założonych wydatków (często wysokości zaciągniętego kredytu).

– Obecnie ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną, a wykonawcy mają coraz mniej wolnych terminów i rzeczywiste problemy z zatrudnieniem pracowników. Łatwiej niż kiedykolwiek o opóźnienia, błędy wykonawcze oraz rozbieżności z kosztorysem budowlanym – mówi Piotr Wereski, ekspert programu Multicomfort Saint-Gobain. Zwraca też uwagę, że zwolennicy budowy domu metodą gospodarczą poświęcają na nią masę czasu. Ponadto metoda gospodarcza nie zapewni całościowej, długoletniej rękojmi na roboty budowlane.

Prefabrykaty w fabryce
Autor: Multicomfort Saint-Gobain Czas budowy domu można radykalnie skrócić stosując prefabrykaty produkowane w fabryce.

Warto dążyć do skrócenia czasu budowy domu

Zdaniem Wereskiego, metoda gospodarcza przestaje się opłacać. Korzystniej jest dążyć do maksymalnego skrócenia czasu budowy domu, np. decydując się na budowę domu z firmą stosującą technologię prefabrykatów i modułów w szkielecie stalowym lub drewnianym.

Krótki czas budowy pozwoli np. odjąć z puli wydatków czynsz za kilkunastomiesięczny wynajem mieszkania. Inwestor zapłaci również mniej kierownikowi budowy i ochronie posesji. Co najważniejsze, wszystkie elementy powstają w fabrykach domów. Przemysłowa produkcja zapewnia zminimalizowanie opóźnień i błędów wykonawczych, a także długoletnią gwarancję. Zaoszczędzimy również na prądzie i wodzie na placu budowy. Gotowe prefabrykaty nie generują śmieci, a czysty plac budowy przyspieszy prace ogrodowe.

Ekspert Multicomfort Saint-Gobain podkreśla, że technologie prefabrykowana i modułowa w szkielecie stalowym lub drewnianym jest dostępna na polskim rynku od lat. Jednak polscy producenci takich domów znajdują na nie nabywców głownie w krajach skandynawskich, Niemczech i Austrii. Tam inwestorzy wychodzą bowiem z założenia, że liczy się przede wszystkim czas budowy domu, bo wtedy jest on tańszy, a co równie ważne - ekologiczny.

Jaki jest czas budowy domu z prefabrykatów?

Mateusz Widomski z firmy Northouse opowiada, że pojedyncze ściany lub pełne moduły, takie jak konstrukcja dachu, powstają w fabryce. To zazwyczaj najdłuższy oraz wymagający precyzji etap procesu budowlanego, dlatego realizowany jest w przemysłowych warunkach. Przegrody są już kompletne – zawierają ocieplenie, mogą być wyposażone w instalacje. Ściana jest zamknięta, przygotowana do wykończenia.

– Sam montaż na placu budowy trwa dzień lub dwa przy standardowym metrażu około 150m². Wykończenie wnętrz to kwestia paru tygodni. Tym samym gotowy dom trafia na działkę inwestora w trzy miesiące – przekonuje Mateusz Widomski. I podkreśla, że fabryczny proces produkcji rozwiązuje problemy marnotrawstwa materiałów budowlanych i błędów wykonawczych.

Co istotne, montaż w tej technologii może odbyć się o każdej porze roku bez względu na pogodę. Domy szkieletowe i prefabrykowane mogą być tanie w utrzymaniu, proste w eksploatacji, ekologiczne i przyjazne zdrowiu.

Dom Multicomfort w Stargardzie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain EcoReadyHouse Czas budowy domu jest krótki, bo na plac budowy dowożone są gotowe elementy.

Można upewnić się, że tak jest, powierzając sprawdzenie projektu takiego domu rekomendowanemu audytorowi Multicomfort.

– Po weryfikacji zgodności ze standardem, projekt trafia do realizacji. W fazie budowy są przeprowadzane testy kontrolne, które służą monitorowaniu jakości wykonania – mówi Piotr Wereski. – W ten sposób na bardzo wczesnym etapie wykonawca jest w stanie skorygować najmniejsze nawet niedopatrzenie. Na koniec dom przechodzi test szczelności Blower Door, którego wynik jest podstawą do nadania certyfikatu wydawanego wspólnie przez Grupę Saint-Gobain i zespół audytujący.

Dodajmy, że celem programu Multicomfort Saint-Gobain jest uświadomienie architektom, wykonawcom, deweloperom a przede wszystkim inwestorom, że przestrzeń życiowa wpływa na dobre samopoczucie człowieka i jego codzienną efektywność. Czynnikami bezpośrednio oddziaływującymi na jakość naszego życia są przyjemna temperatura, dostęp do dziennego światła, cisza i dobra akustyka oraz świeże powietrza wraz z optymalną wilgotnością. W ramach standardu eksperci Saint-Gobain wypracowali idealny balans pomiędzy wymienionymi komfortami.

Dom pasywny MULTICOMFORT w Stawigudzie
Autor: Multicomfort Brawo Domy Pasywne Dom pasywny Multicomfort w Stawigudzie.

W Polsce pierwszy modelowy dom niskoenergetyczny w standardzie Multicomfort Saint-Gobain powstał 4 lata temu w Stawigudzie koło Olsztyna. Obecnie takich domów jest w całym kraju 17.

Dom Multicomfort w Kopytkowie
Autor: Multicomfort Saint-Gobain Elmot Najmniejszy dom w standardzie Multicomfort Saint-Gobain. Czas budowy i wykończenia wyniósł 45 dni. Dom został zaprojektowany w konstrukcji stalowej. W celach pokazowych na elewacji wykorzystano pięć różnych technik wykończenia: drewno, tynk, płyta włókno-cementowa oraz blacha płaska, a także ażurowe połączenie drewna i blachy.

W tym roku stosowny certyfikat uzyskał budynek wielkości dwupokojowego mieszkania, który zaprojektował zespół projektantów Elmot z Kopytkowa w województwie pomorskim. Jest to prawdopodobnie najmniejszy w Polsce dom niskoenergetyczny. Czas budowy i wykończenia tego 50-metrowego domu dla czteroosobowej rodziny wyniósł 45 dni!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej