Grupa PSB: prognoza dla handlu materiałami budowlanymi w roku 2019 w PSB

2019-02-07 12:25
hurtownia psb
Autor: Grupa PSB Bardzo dużo hurtowni współpracuje ze stałymi klientami, co powoduje że z czasem udzielają im nie tylko kredytu kupieckiego, ale także obdarzają kredytem zaufania. Tymczasem wieloletni klienci wbrew obiegowej opinii nie są zawsze sprawdzeni i niezawodni. Oni też miewają kłopoty i mogą przestać płacić. Z danych KRD wynika, że ok. 30-40% dłużników to właśnie stali klienci

Grupa PSB w roku 2018 notowała systematyczny wzrost cen materiałów budowlanych. Jak wpłynęło to na przychody firmy i czego Grupa PSB spodziewa się w roku 2019? Sprawdź prognozę dla cen materiałów budowlanych. 

Analizy rynku materiałów budowlanych tworzone przez Grupę PSB mają pokaźną bazę badawczą. Na koniec 2018 r. do Grupy PSB należało 397 firm handlowych, które łącznie dysponują 304 składami materiałów budowlanych, 285 sklepami PSB Mrówka oraz 61 placówkami PSB Profi. Grupa PSB w minionym roku odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o ponad 11%, osiągając poziom 6,7 mld zł. Trzeba jednak dodać, że łączne przychody podmiotów tworzących PSB są wyższe o ponad 1 miliard i  pochodzą z tytułu innej działalności, jaką prowadzi wiele z tych firm:   sprzedaż paliw, nawozów, deweloperka, wykonawstwo, produkcja, transport i hotelarstwo. Przeciętny partner Grupy PSB w stosunku do roku 2017 zwiększył  w 2018 przychody o 9,8%. Całkowite przychody Grupy PSB Handel (centrali) osiągnęły w 2018 r. poziom niemal 2,7 mld zł i były o 13% wyższe niż rok wcześniej. Wzrost cen materiałów budowlanych dla tzw. ciężkiej budowlanki ukształtował się średnio na poziomie 7%, zaś produkty służące do utrzymania domów i ogrodów zdrożały o ok. 1,5%. Ceny materiałów budowlanych w składach Grupy PSB analizujemy poniżej.
W roku 2018 bardziej dały się odczuć opóźnienia w dostawach materiałów ściennych i izolacji termicznych. Należy też odnotować, że wzrostowi cen materiałów budowlanych towarzyszył wzrosty cen usług budowlano-montażowych (to m.in. efekt problemów kadrowych w firmach budowlanych bez względu na ich wielkość).  

Przychody Grupa PSB w roku 2018
Autor: Grupa PSB

Jaki będzie rok 2019 dla handlu w Grupie PSB

Grupa PSB wiąże swoje wyniki z sytuacją na rynku budowlanym. Materiały budowlane są przede wszystkim potrzebne budownictwu mieszkaniowemu na każdym procesu inwestycyjnego, począwszy od wbicia łopaty po wykańczanie wnętrz oraz ogrodów i terenów zielonych. W 2018 roku rozpoczęto budowę ok. 222 tysięcy mieszkań, czyli  o 7,7% więcej niż w równie dobrym roku 2017. Wydano 257 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, ale wyraźnie widać tu spadek dynamiki rok do roku.  Jak zauważa Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu, członek zarządu Grupy PSB Handel, wiele wskazuje na to, że w roku 2019 lub najpóźniej w kolejnym sezonie, nastąpi zmiana trendu, bo deweloperzy zaczynają odnotowywać spadki w sprzedaży mieszkań. Spada też popyt na kredyty mieszkaniowe. Dyrektor Lubarski wśród hamulców wydatków na materiały budowlane wskazuje na zmniejszenie liczby dni handlowych i to nawet w sytuacji, gdy rosną w Polsce płace, co sprzyja decyzjom o wydatkach mieszkaniowych. Nic też nie wskazuje, że mieszkaniowe programy rządowe wejdą w fazę spektakularnego sukcesu.   

Obiektywna sytuacja makroekonomiczna Polski w rok 2019 jest niezła: prognoza wzrostu PKB na poziomie 3,7%, inflacja na poziomie 2,15%, wzrost płac realnych o 6,9%, bezrobocie 5,6%, inwestycje 5,5%, konsumpcja prywatna 3,8%, stopa referencyjna NBP 1,5%.  Na tym tle eksperci Grupy PSB prognozują, że ceny zasadniczych materiałów budowlanych będą dalej wzrastać, ale ich poziom jest bardzo uzależniony od wzrostu cen energii. Usługi w budownictwie też będą drożeć, nie będzie lepiej z deficytem fachowców.

„Na tle powyższych przesłanek można szacować, iż tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o ok. 8-10%” – szacuje Mirosław Lubarski. Grupa PSB planuje dalej rozwijać swoją sieć handlową, w roku 2019 ma to być ok. 30 Mrówek, przyjęcie kilku kolejnych hurtowni budowlanych oraz przekształcenie kilku dotychczasowych składów w nowoczesne centra budownictwa PSB Profi.

Grupa PSB ma największą sieć placówek handlowych. Dlatego z uwagą śledzimy, jak zmieniają się w nich ceny materiałów budowlanych. W grudniu 2018 r. najwyższy w porównaniu z grudniem 2017 r.  – o 19,3% – odnotowano w kategorii „ściany i kominy”. Zaś najmniej – o 0,3% – wzrosły ceny materiałów budowlanych w grupie „płytki, łazienki, kuchnie".

Zmiany cen w marketach budowlanych Grupy PSB

Grupa asortymentowa 12 m-cy 2018 / 12 m-cy 2017 XII 2018 / XII 2017
płyta OSB, drewno 27,9% 13%
izolacje termiczne 8,6% 3,9%
ściany, kominy 13,5% 19,3%
otoczenie domu 5,7% 11,4%
cement, wapno 4,1% 4,4%
farby, lakiery 4,5% 4%
izolacje wodochronne 3,3% 1,5%
dachy, rynny 2,7% 2%
narzędzia 1,7% 1,3%
wykończenia 1,9% 2,2%
chemia budowlana 2,3% 1,2%
instalacje, ogrzewanie 1,8% 2,9%
stolarka okienna 1,9% 3,1%
motoryzacja 1,7% 2%
wyposażenie, AGD 0,8% 0,3%
ogród, hobby 1,1% 2,4%
płytki, łazienki, kuchnie 0,3% 0,3%
sucha zabudowa 1,0% 1,0%
dekoracje 0,2% 0,7%
oświetlenie, elektryka -0,9% -0,9%
Ceny materiałów budowlanych - grudzień 2018
Autor: Grupa PSB Ceny niektórych materiałów budowlanych rosną w dwucyfrowym tempie. Link: Kliknij, żeby powiększyć

W marketach Grupy PSB drożeje wszystko

Porównując zmianę cen materiałów budowlanych w okresie 12 miesięcy 2018 r., liderem podwyżek są płyty OSB i drewno. Spadły jedynie, ale mocno symbolicznie, ceny w grupie: elektryka i oświetlenie.

Ci, którzy zamierzają posiłkować się kredytem przy budowie domu, powinni wziąć pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Rafał Wojtkowski z Murator Finanse radzi zawnioskować o nieco wyższą kwotę kredytu. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach banki zgadzają się na niewielkie zwiększenie kwoty kredytu lub zmianę harmonogramu wypłaty transz nawet po podpisaniu umowy kredytowej. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie decyzje wiążą się z dodatkowymi opłatami lub podpisaniem płatnego aneksu do umowy.

Wzrost cen materiałów budowlanych może złagodzić ulga w podatku VAT. Z obniżonej stawki VAT można skorzystać wtedy, gdy poszczególne etapy budowy lub remont powierzane są firmom będącym płatnikiem VAT.  Taka firma wystawi jedną fakturę z 8% stawką VAT. Obejmowałaby ona zarówno usługę, jak i kupione przez tę firmę materiały, które normalnie są opodatkowane 23% stawką VAT.

Mrówka Grupy PSB w Nowym Targu
Autor: Grupa PSB W sieci marketów budowlanych Grupy PSB są już 282 sklepy Mrówka. Na zdjęciu market budowlany Mrówka w Nowym Targu.

Quiz. Narzędzia budowlane – czy rozpoznasz te najprostsze? Zastosowanie niektórych narzędzi budowlanych może zaskoczyć

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej