Tramwaj do Dworca Zachodniego – budowa ruszyła. Powstaną podziemne przystanki. Jakie utrudnienia na Ochocie?

2024-07-11 11:59

Budowa częściowo podziemnego tramwaju do Dworca Zachodniego w Warszawie już trwa. W ramach inwestycji powstaną dwa podziemne przystanki pod stacją PKP Warszawa Zachodnia oraz tunel pod parkiem Pięciu Sióstr. Kiedy i gdzie należy spodziewać się utrudnień?

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Tramwaj do Dworca Zachodniego – kiedy budowa i gdzie powstanie? Mapa
  2. Budowa tramwaju do Dworca Zachodniego – utrudnienia
  3. Podziemne przystanki tramwajowe pod Dworcem Zachodnim
  4. Tramwaj do Dworca Zachodniego – terminy i koszt budowy
  5. Warszawa z największym programem tramwajowym

Tramwaj do Dworca Zachodniego – kiedy budowa i gdzie powstanie? Mapa

Na warszawskiej Ochocie buduje się częściowo podziemny tramwaj do Dworca Zachodniego. Umowę z wykonawcą – konsorcjum firm ZUE i FABE – podpisano 20 lutego 2024 r. Wykonawca rozpoczął prace w terenie na początku czerwca 2024 r. Pierwszym zadaniem jest przebudowa podziemnego ciepłociągu pod ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Z kolei zapowiadany termin zakończenia budowy to okolice kwietnia 2026 r.

Nowa trasa tramwajowa – długości ok. 1,6 km – będzie się zaczynać pod dworcem PKP Warszawa Zachodnia. Powstaną tu dwa podziemne przystanki i sieć przejść podziemnych umożliwiających łatwe przesiadki na pociągi i autobusy. Stąd tramwaj pojedzie tunelem (długości około 500 m) pod parkiem Pięciu Sióstr i wyjedzie z niego na powierzchnię na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. (w pobliżu ul. Szczęśliwickiej). Następnie pobiegnie tą ulicą i połączy się z istniejącą siecią tramwajową przy skrzyżowaniu z ul. Grójecką. Stąd będzie mógł skręcić w stronę centrum, Okęcia lub w ul. Banacha.

Jak zapewniają Tramwaje Warszawskie, czas przejazdu na dworzec z ul. Grójeckiej wyniesie około 5 minut, a ze stacji metra Politechnika – nieco ponad kwadrans. Według szacunków linia będzie przewozić ok. 1 mln pasażerów rocznie. Co ważne, zieleń w parku Pięciu Sióstr nie ucierpi w wyniku budowy tunelu. Podziemną trasę uwzględniono bowiem przy projektowaniu parku – nad trasą przyszłego wykopu nie sadzono żadnych drzew ani krzewów.

Mapa tramwaju do Dworca Zachodniego
Autor: Tramwaje Warszawskie Trasa tramwaju do Dworca Zachodniego. Czerwone prostokąty to planowane przystanki, a niebieska linia to tunel. Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj do Dworca Zachodniego będzie częścią długiej, budowanej odcinkami trasy tramwajowej z Woli na Wilanów. W ramach tej inwestycji powstał już tramwaj na Kasprzaka oraz tramwaj na Gagarina, a w budowie są kolejne odcinki: tramwaj do Wilanowa (wraz z odnogą, czyli tramwajem na Stegny) oraz tramwaj na Rakowieckiej. Na etapie projektowania jest kolejny odcinek, czyli tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego. Planowany jest także częściowo podziemny tramwaj Kasprzaka – Dworzec Zachodni. Gdy cała trasa będzie już gotowa, możliwe staną się szybsze podróże międzydzielnicowe z pominięciem centrum.

Budowa tramwaju do Dworca Zachodniego – utrudnienia

Dzięki ustaleniom wyborczej.pl oraz wnp.pl znana jest już wstępna lista utrudnień, jakich mogą się spodziewać kierowcy w związku z inwestycją. Na Ochocie budowa tramwaju do Dworca Zachodniego spowoduje następujące utrudnienia:

  • od lata 2024 r. przez cały okres budowy niedostępna będzie wschodnia jezdnia ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.,
  • utrudnienia na ul. Grójeckiej zaczną się w 2025 r., przez cały okres budowy otwarta dla ruchu ma pozostać przynajmniej jedna jezdnia,
  • utrudnienia w Alejach Jerozolimskich związane z budową tunelu zaczną się w 2025 r., przez cały okres budowy kierowcy będą mieć do dyspozycji po 3 pasy ruchu w każdą stronę (jezdnie będą przekładane w miarę prowadzenia prac, możliwe są też zwężenia pasów),
  • na etapie budowy nowych rozjazdów tramwajowych na skrzyżowaniu ul. Grójeckiej, Bitwy Warszawskiej i Banacha (w 2025 r.) ruch tramwajowy zostanie całkowicie zawieszony na wiele miesięcy,
  • przez cały okres budowy niedostępna będzie znaczna część parku Pięciu Sióstr z uwagi na budowę tunelu pod nim oraz wykorzystywanie części terenu w roli zaplecza budowy.

Przypomnijmy, że prace nad nowym tramwajem rozpoczęły się w czerwcu 2024 r. i potrwają co najmniej do kwietnia 2026 r.

Podziemne przystanki tramwajowe pod Dworcem Zachodnim

W ramach inwestycji mają powstać dwa podziemne przystanki tramwajowe. Pierwszy znajdzie się po południowej stronie dworca, między peronami a al. Jerozolimskimi. Będzie się on różnił od metra wysokością peronów (podłoga w tramwajach jest niżej niż w pociągach metra). Perony tramwajowe będą bardzo blisko peronów kolejki WKD – na poziomie -2. Dzięki ruchomym schodom i windom pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu. W efekcie powstanie wygodny węzeł przesiadkowy obejmujący komunikację miejską, pociągi i autobusy dalekobieżne.

Drugi podziemny przystanek ma powstać po przeciwnej stronie dworca – od strony Woli, w pobliżu peronu 9 Warszawy Zachodniej. Pozwoli to na wygodniejsze przesiadki i spowoduje mniejszy tłok na każdym z przystanków tramwajowych. Jego budowa i otwarcie nastąpią jednak nieco później, co wyjaśniamy dokładniej w artykule o pustych tunelach pod Dworcem Zachodnim.

W przyszłości ma powstać także trzeci przystanek pod ziemią, również od strony Woli, ale bliżej ul. Tunelowej. Trzeba będzie jednak na niego jeszcze długo poczekać, gdyż powstanie w ramach osobnej inwestycji – przedłużenie linii w kierunku ul. Kasprzaka ma nastąpić do 2032 r., ale na razie nie ma zapewnionego finansowania ani ustalonej ostatecznej trasy (trwa analizowanie różnych wariantów).

Mapa tramwaju z Woli na Dworzec Zachodni
Autor: Tramwaje Warszawskie Tak według pierwotnej koncepcji miało wyglądać podziemne tramwajowe połączenie Woli z Dworcem Zachodnim. Ostateczna trasa może jednak wyglądać inaczej. Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj do Dworca Zachodniego – terminy i koszt budowy

Podziemny tramwaj do Dworca Zachodniego ma być gotowy w okolicach kwietnia 2026 r. Wykonawca otrzymał 26 miesięcy od momentu podpisania umowy (luty 2024 r.) na wykonanie całej inwestycji, a właściwe prace w terenie ruszyły w czerwcu 2024 r. Wykonawca przygotuje projekty wykonawcze, uzyska wszelkie niezbędne dokumenty i przeprowadzi roboty budowlane. Koszt inwestycji to 362,6 mln zł brutto. Aktualnie trwają rozmowy z wykonawcą nt. wykonania dodatkowego przystanku podziemnego, który zostanie udostępniony po 2026 r.

Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” i jest przewidziana do dofinansowania z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.

Podziemna linia tramwajowa Warszawa
Autor: UM Warszawa Wizualizacja połączenia tramwaju do Dworca Zachodniego z siecią tramwajową na skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i ul. Banacha

Warszawa z największym programem tramwajowym

Warszawa prowadzi obecnie największy w Polsce program inwestycji tramwajowych. Wśród zrealizowanych inwestycji są m.in. tramwaj na Kasprzaka i tramwaj na Gagarina, trwa też budowa tramwaju do Wilanowa. Tramwaje Warszawskie pracują nad przygotowaniem kolejnych tras – tramwaju na Gocław, tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego, tramwaju na Zieloną Białołękę i tramwaju wzdłuż Modlińskiej.

Powstaje też najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w Polsce – na Annopolu. Warszawa nabyła też w Korei Południowej 123 niskopodłogowe i dwukierunkowe tramwaje Hyundai.

Opracowanie Marta Balcerowska, Przemysław Zańko-Gulczyński, źródło: UM Warszawa, Tramwaje Warszawskie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej