Tramwaj na Gocław. Coraz bliżej rozpoczęcia budowy linii tramwajowej na Gocław

2019-10-31 14:29 MS
Tramwaj na Gocław
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa przebiegu trasy tramwaju na Gocław

Tramwaj na Gocław to od lat gorący temat. Dziś wiadomo, że w ciągu 3 najbliższych lat ruszy budowa linii tramwajowej. Odbył się już pierwszy przetarg, w którym wpłynęło 5 ofert. Zobacz jaką trasą będzie jeździł tramwaj na Gocław.

Tramwaj na Gocław
Autor: materiał prasowy Tramwaj na Gocław - budowa ruszy w ciągu 3 najbliższych lat

Tramwaj na Gocław - pierwszy przetarg

Odbył się już pierwszy przetarg związany z budową linii tramwajowej na Gocław. W odpowiedzi wpłynęło 5 ofert od wykonawców w przedziale od 5 mln 830 tys. zł do ponad 10 mln zł. Teraz komisja przetargowa dokładnie analizuje propozycje, aby wybrać najkorzystniejszą. Dodajmy, że Tramwaje Warszawskie na zaprojektowanie trasy przeznaczyły 6 mln 261 tys. zł.

Wykonawca dokumentacji projektowej wyłoniony w przetargu będzie miał 9 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych.

Tramwaj na Gocław - kiedy zacznie się budowa?

Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano między 2021, a 2023 rokiem. Budowa trasy tramwaju jest dofinansowana ze środków unijnych na lata 2014 – 2020.

Tramwaj na Gocław - dokładna trasa

Tramwaj na Gocław zacznie kurs od al. Waszyngtona wzdłuż niezabudowanego brzegu Kanału Wystawowego, dalej, na osiedlu Gocław linia tramwajowa zostanie zbudowana wzdłuż ul. Bora Komorowskiego i skończy się pętlą w okolicach Trasy Siekierkowskiej. Projekt obejmuje także modernizację torów na al. Waszyngtona między rondem Wiatraczna, a rondem Waszyngtona.


W 20 minut tramwajem z Gocławia do centrum miasta

Przejazd tramwajem z pętli na Gocławiu do stacji metra Centrum, zajmie około 20 minut. Tramwaje w godzinach szczytu będą mogły kursować co 4 minuty. Końcowy przystanek będzie w okolicy pętli autobusowej, przy trasie Siekierkowskiej, gdzie pasażerowie będą mogli przesiadać się z tramwajów do autobusów.

Łączna długość nowej trasy tramwajowej na Gocław wyniesie 3,6 km, powstanie przy niej 7 przystanków.

Ponadto w ramach inwestycji, wzdłuż Kanału Wystawowego zostanie urządzony zielony zadrzewiony pas szerokości kilkudziesięciu metrów, który oddzieli trasę od zabudowań.

Tramwaj nie tylko na Gocław, ale i do Wilanowa

Nie tylko na Gocław dojedziemy tramwajem. Ogłoszono również przetarg na budowę linii tramwajowej do Wilanowa. Koszt budowy obu linii jest ogromny (1,586 mld zł), ale dużą część dofinansuje Unia Europejska. W sumie w stolicy w 2021 roku będziemy mieć o 16 km więcej tras tramwajowych oraz 4,5 km zmodernizowanych. Obydwie inwestycje są finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiŚ) na lata 2014-2020.

Tramwaje Warszawskie zaplanowały także budowę dwóch odgałęzień: po ul. Gagarina, na Sielce i po ul. Św. Bonifacego na Stegny. Projekt obejmuje zakup 50 dwukierunkowych wagonów i budowę zajezdni tramwajowej na 150 składów i wagonów na Annopolu.

Łączna wartość tej inwestycji wyniesie 1,19 mld zł (przy dofinansowaniu UE 555 mln zł).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej