Tramwaj na Kasprzaka i Wolskiej gotowy. Zobacz zdjęcia nowego tramwaju na Odolany i poznaj rozkład jazdy

2024-03-26 11:19

Od 5 marca 2024 r. po nowych szynach jeździ już tramwaj na Kasprzaka w Warszawie, a od 25 marca tramwaje kursują też ul. Wolską. Sprawdź, jak zmienił się rozkład jazdy tramwajów na Woli. Gdzie powstały nowe przystanki tramwaju na Odolany?

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. Tramwaj na Kasprzaka już kursuje. Inwestycja zakończona
 2. Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe kursują na Odolany?
 3. Tramwaj na Kasprzaka – trasa
 4. Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Tramwaj na Kasprzaka już kursuje. Inwestycja zakończona

Tramwaj na Kasprzaka jedna z nowych inwestycji tramwajowych w Warszawie. Nowa linia tramwajowa zapewni wygodny transport szynowy dla coraz szybciej zabudowującej się części Woli, jaką są Odolany, a do tego ułatwi podróże z Bemowa do centrum. Uruchomienie tramwajów na ul. Kasprzaka nastąpiło wczesnym rankiem 5 marca 2024 r., zaś na ul. Wolskiej w dniu 25 marca 2024 r.

Inwestycja znana jako tramwaj na Kasprzaka obejmowała:

 • budowę i przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka i ul. Wolskiej,
 • dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej.

Nowa trasa zapewniła szybki dojazd do dwóch stacji metra M2 – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, a także do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Wszystkie nowe i zmodernizowane przystanki są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i opiekunów z dziećmi w wózkach. Dodatkowym plusem jest zielone torowisko. Warto dodać, że w przyszłości powstanie też kontynuacja trasy, czyli tramwaj Kasprzaka – Dworzec Zachodni.

Prace były prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Inwestycję zrealizowało konsorcjum dwóch firm: Strabag i Strabag Rail. Ze strony miasta za nową trasę odpowiadają Tramwaje Warszawskie. Koszt inwestycji to 205,4 mln zł.

Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe kursują na Odolany?

Jak podaje miasto, od 5 marca 2024 r. tramwaje zaczęły kursować ul. Kasprzaka z częstotliwością co 8 minut w szczycie i co 12 minut poza nim. Są to linie:

 • 10 – do pętli Os. Górczewska
 • 11 – do pętli Nowe Bemowo (a w przeciwnym kierunku do Dworca Centralnego i dalej Filtrową do Placu Narutowicza) – tylko w dni powszednie w godzinach szczytu,
 • 26 – do pętli Metro Młociny,
 • 27 – na starej trasie.

Linie 73 i 76 zostały zawieszone. Nie będzie na razie zmian w autobusach – nastąpią one najwcześniej w 2025 r.

Po zakończeniu prac na ul. Wolskiej został wprowadzony docelowy rozkład tramwajów. Od 25 marca ul. Wolską kursują linie:

 • 13 – do Cmentarza Wolskiego,
 • 26 – jedzie prosto ul. Wolską, z pominięciem Kasprzaka i Skierniewickiej,
 • 27 – jedzie prosto ul. Wolską, z pominięciem Kasprzaka i Skierniewickiej.

Po otwarciu ul. Wolskiej dla ruchu tramwajów zniknęły autobusy zastępcze linii Z26. Jednocześnie tramwaje przestały obsługiwać ul. Skierniewicką, która będzie odtąd służyć tylko do zjazdów do zajezdni. Osoby mieszkające wzdłuż ul. Skierniewickiej powinny korzystać z przystanków tramwajowych wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka.

Zmiana rozkładu jazdy tramwajów na Woli od 25 marca 2024 r.
Autor: UM Warszawa Zmiana rozkładu jazdy tramwajów na Woli od 25 marca 2024 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj na Kasprzaka – trasa

Nowa trasa tramwajowa biegnie wzdłuż rozbudowujących się osiedli na Odolanach, w ciągu ul. Kasprzaka i Jana Kazimierza. Istniejąca wcześniej trasa tramwajowa w ciągu Kasprzaka między Karolkową a Skierniewicką została przebudowana. Powstał też nowy odcinek na dalszej części Kasprzaka, od Skierniewickiej do Wolskiej. Zmienił się także odcinek na ul. Wolskiej, od Sowińskiego do Elekcyjnej. Łączna długość nowo budowanych i przebudowanych torowisk wynosi około 3,5 km.

Pasażerowie mogą wsiąść do tramwajów z trzech nowych przystanków:

 • przy Płockiej,
 • przy przystanku kolejowym Warszawa Wola,
 • przy ul. Ordona.

Jak podaje serwis transport-publiczny.pl, w przyszłości przystanek znajdujący się w wykopie zostanie zazieleniony – po szarych betonowych ścianach będą wspinać się rośliny pnące. Na przystanku tym istnieje też możliwość przejścia przez szyny na przeciwległy peron.

Tramwaj na Kasprzaka
Autor: UM Warszawa Tramwaj na Kasprzaka wybuduje konsorcjum dwóch firm Strabag i Strabag Rail Link: Kliknij i powiększ

Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Budowa tramwaju na Kasprzaka dobiegła końca. W I etapie otwarcia nowej trasy – od 5 marca 2024 r. – tramwaje kursowały tylko ul. Kasprzaka (bez Wolskiej, gdzie nadal trwają prace). W II etapie (od 25 marca 2024 r.) tramwaje kursują także ul. Wolską, a za to przestały obsługiwać ul. Skierniewicką – teraz służy ona tylko do zjazdów do zajezdni. Na razie nie są planowane zmiany w rozkładach autobusów.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej