Modernizacja dworca głównego w Kielcach. Większy komfort pasażerów

2024-03-28 9:02
Dworzec kolejowy w Kielcach po modernizacji
Autor: kielce.eu Dworzec kolejowy w Kielcach po modernizacji

W grudniu 2023 roku zakończyła się modernizacja dworca kolejowego w Kielcach. Obiekt jest teraz nowoczesny, proekologiczny, estetyczny i spełnia współczesne standardy obsługi podróżnych. Zachowano jednak jego historyczną bryłę. Dlatego zakwalifikowaliśmy tę inwestycję do Rankingu Muratora – Najciekawsze Inwestycje 2023 roku.

Spis treści

  1. Remont dworca kolejowego w Kielcach
  2. Przeszklona elewacja, piaskowiec i iluminacja
  3. Jak wygląda dworzec w Kielcach po modernizacji?
  4. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  5. Oto nasze propozycje do rankingu

Remont dworca kolejowego w Kielcach

Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. Odbywała się w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 w województwie świętokrzyskim. Koszt przebudowy dworca w Kielcach to blisko 56 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, wykonawcą robót firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Zmodernizowany dworzec oddano do użytku pasażerów 15 grudnia 2023 r.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Przeszklona elewacja, piaskowiec i iluminacja

Jak informuje PKP PLK Choć zachowano bryłę modernistycznego, bo pochodzącego z lat 1965–71 dworca, to jego wygląd i wnętrze przeszły olbrzymią metamorfozę. W centralnej części elewacja została całkowicie przeszklona, tworząc niemal jednolitą taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi. Skrzydła budynku wykończono szkłem i piaskowcem. Bryła zyskała również nową iluminację nocną, na szczycie obiektu od strony peronów i miasta pojawiły się podświetlane napisy z nazwą dworca.

Jak wygląda dworzec w Kielcach po modernizacji?

Przestrzeń obsługi podróżnych skoncentrowano wokół przestronnego, mierzącego 500 m kw. holu będącego jednocześnie poczekalnią dla pasażerów. Wnętrze urządzono nowocześnie. Jasne ściany oraz szklane witryny zestawiono z nieco ciemniejszą posadzką z lastryko. Charakteru wnętrzu dodaje czarny, wykonany z lameli sufit z wkomponowanymi w niego liniowymi oprawami oświetleniowymi. W niektórych przestrzeniach zamontowano też ciekawe oprawy w formie kolistych „aureoli”. Ciekawym detalem w holu, nawiązującym do trendów ekologicznych, są „zielone ściany”, pokryte chrobotkiem reniferowym. Jedna z nich znajduje się za witryną, przed wejściem do kącika zabaw dla dzieci. Najmłodsi skorzystają w nim z kilku gier ściennych, a także interaktywnej wieży z monitorem oraz pakietem gier edukacyjnych. Wnętrze „kącika zabaw” zdobi kolorowa fototapeta, którą dzieci będą mogły malować zmywalnymi flamastrami do tablic.

W obiekcie pojawiło się energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Na dachu dworca zamontowano systemy fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 27 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku ma wyprodukować około 8500 kWh „zielonej” energii elektrycznej – wykorzystywanej na potrzeby budynku.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej