Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach jedną z ważniejszych inwestycji w 2023 r.

2024-03-15 13:21

8 grudnia 2023 roku otwarto nową linię kolejową za blisko 700 mln zł, która umożliwia mieszkańcom aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej m.in. dojechanie koleją do lotniska w Pyrzowicach. To jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w województwie śląskim. Jest także jedną z naszych propozycji w rankingu najciekawszych inwestycji 2023 roku.

Spis treści

  1. Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach
  2. Kolej do Pyrzowic to ogromna inwestycja, wybudowano 48 km torów
  3. Powstało 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych
  4. Stacja kolejowa Pyrzowice Lotnisko: nowe przystanki, perony
  5. Z Katowic do Pyrzowic koleją nie dojedziemy. Na razie. Lotnisko połączy stację z terminalem
  6. Jak powstanie Ranking Muratora TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023?

Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach

To była jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w województwie śląskim. Przygotowania do niej trwały w sumie około 10 lat. W końcu, dzięki pozyskaniu unijnych pieniędzy, udało się ją zrealizować. Inwestycja jest warta 660 mln złotych, z czego 500 mln pochodziło z unijnych pieniędzy.

Nowa linia kolejowa powstała częściowo na śladzie dawnej, towarowej linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. Od niedzieli, 10 grudnia, można dojechać koleją do portu lotniczego Katowice Airport od strony Zawiercia i Tarnowskich Gór. Połączenia są realizowane w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. Najszybszy pociąg z Zawiercia do lotniska dojedzie w 22 min, a z Tarnowskich Gór w 17 min. Podróżnym z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

Katowice na razie nie zostały bezpośrednio skomunikowane kolejowo z Katowice Airport. Powodem jest rozpoczynająca się w stolicy województwa śląskiego kolejna, największa inwestycja – czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego. Dopiero po jej zakończeniu prawdopodobnie będzie można dojechać z Katowic bezpośrednio na lotnisko.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Kolej do Pyrzowic to ogromna inwestycja, wybudowano 48 km torów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi wróciły na tory po 30 latach. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła łącznie około 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach pozwolą na sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h.

W ramach tej inwestycji zostało zmodernizowane lub odbudowane prawie 50 kilometrów linii kolejowej. Linia została zelektryfikowana. Prędkość pociągów pasażerskich na tej linii ma wynosić 140 kilometrów na godzinę. Ten projekt to nie tylko nowe tory, ale i nowe przystanki. To także system dynamicznej informacji pasażerskiej, obiekty inżynieryjne, których tu było ponad 50. Ponad 30 skrzyżowań kolei z drogami.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Powstało 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych

Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Wybudowano nowe przejścia podziemne w stacjach Pyrzowice Lotnisko i Siewierz. W Siewierzu powstało też lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu na całej linii.

Linia będzie ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.

Stacja kolejowa Pyrzowice Lotnisko: nowe przystanki, perony

Jak podkreślają przedstawiciele PKP PLK, nowa linia będzie również wykorzystywana towarowo. Pozwala na ruch pełnych składów, ciężkich pociągów towarowych. Połączy węzły Tarnowskie Góry z Łazami z Dąbrowa Górniczą. To będzie duży skrót dla nich.

Dzięki inwestycji powstały między innymi nowa stacja Pyrzowice Lotnisko i przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Nowy peron wybudowano także na stacji Zawiercie oraz przebudowano perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Wszystkie obiekty są dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, dzięki windom lub pochylniom. Perony wyposażono w wiaty, ławki, oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne, nagłośnienie oraz wyświetlacze zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach. Montaż monitoringu zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.

Z Katowic do Pyrzowic koleją nie dojedziemy. Na razie. Lotnisko połączy stację z terminalem

Stacja Pyrzowice Lotnisko nie ma na razie bezpośredniego przejścia do terminalu lotniska, ale ma się to zmienić, bo Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, firma zarządzająca lotniskiem ma to już w planach. Ze stacji będzie się bezpośrednio przechodziło tunelem do nowego, także będącego jeszcze w planach terminalu głównego. Pasażerowie dotrą więc na lotnisko ze stacji kolejowej suchą stopą. Na razie mają do przejścia około 400 metrów po otwartym terenie.

Jak powstanie Ranking Muratora TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Oto nasze propozycje do Najciekawszych inwestycji kolejowych zrealizowanych w 2023 roku:

Inwestycje drogowe:

Szczegóły Rankingu Muratora: Najciekawsze inwestycje 2023 roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej