Ring obwodnic wokół Łodzi definitywnie domknięty w 2023 roku

2024-03-25 13:39

Na początku lipca 2023 roku otwarto ostatnią część drogi ekspresowej S14 w województwie łódzkim. To był jednocześnie ostatni odcinek domykający pełny ring obwodnic wokół Łodzi. To pierwsze miasto w Polsce w pełni otoczone 112 km obwodnic o statusie autostrad i dróg ekspresowych.

Spis treści

  1. Obwodnica Łodzi domknięta!
  2. Szybka komunikacja wokół Łodzi - 112 km obwodnic
  3. Kto budował obwodnicę Łodzi?
  4. Ring wokół aglomeracji łódzkiej
  5. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  6. Oto nasze propozycje do rankingu

Obwodnica Łodzi domknięta!

Oddany do użytkowania 7 lipca 2023 roku odcinek drogi ekspresowej S14: węzeł Aleksandrów Łódzki (S14/DK71) - węzeł Emilia(S14/A2/DK91) ma dwie jezdnie o nawierzchni bitumicznej o długości blisko 16 km. Zdecydowanie poprawił bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza, ponieważ wyprowadził z obu miast ruch tranzytowy, zarówno osobowy, jak i ciężki.

Szybka komunikacja wokół Łodzi - 112 km obwodnic

Nowy odcinek jest uzupełnieniem oddanego w czerwcu ubiegłego roku ponad 12-kilometrowego odcinka S14 pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki. Domyka także ring wokół aglomeracji łódzkiej umożliwiając sprawną, szybką i bezpieczną komunikację jej mieszkańcom z każdą częścią kraju, ale także radykalnie usprawnia ruch tranzytowy w ścisłym centrum kraju. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Pozwala bowiem bez problemu wybrać alternatywną trasę przejazdu. 

To bardzo ważna inwestycja, która znacząco poprawi też tranzyt z północy na południe i wschód zachód. Dlatego umieściliśmy ją w Rankingu Muratora. Najciekawsze inwestycje 2023 roku.

Kto budował obwodnicę Łodzi?

Inwestycję zrealizowała firma Stecol. Całkowity koszt budowy to nieco ponad 811 milionów złotych. Z kolei umowę na realizację oddanego w ubiegłym roku odcinka pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki zrealizowało konsorcjum firm: Budimex i Strabag, a koszt budowy wyniósł blisko 670 milionów złotych. 

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14 była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna kwota dofinansowania, to ponad 903,6 miliona złotych.

Ring wokół aglomeracji łódzkiej

Łącznie ring obwodnic liczy ok 112 km i składa się w części z autostrad i w części z dróg ekspresowych. Umożliwia sprawną komunikację z resztą Polski nie tylko mieszkańcom Łodzi, ale także: Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Ksawerowa, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego i Rzgowa. 

Północną część ringu o długości niespełna 20 km stanowi autostrada A2. Wschodnia część, liczy nieco ponad 30 km, to autostrada A1. Południowy fragment to droga ekspresowa S8 na długości ponad 21 km, zaś zachodnią część ringu stanowi droga ekspresowa S14. W tym przypadku długość wynosi blisko 41 km. Warto podkreślić, że autostrada A1 i droga ekspresowa S8 będące częściami ringu mają nawierzchnię betonową. Pozostałe trasy tradycyjną nawierzchnię bitumiczną. 

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej