Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice za 1,5 mld zł

2024-03-22 12:00

Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice była jedną z największych kolejowych inwestycji w województwie śląskim. Zakończyła się w 2023 roku. Inwestycja trwała 4 lata i odbywała się przy czynnym ruchu kolejowym. Kosztowała 1,5 mld zł. Uwzględniliśmy ją w naszym Rankingu Muratora. Najważniejsze Inwestycje 2023 roku.

Spis treści

  1. Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice
  2. Lokalne Centrum Sterowania i prace pod ruchem
  3. Nowe perony w Czechowicach-Dziedzicach
  4. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  5. Oto nasze propozycje do rankingu

Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice

Pod koniec roku 2023 odbywały się ostatnie odbiory wielkiej kolejowej inwestycji w województwie śląskim, jaką była modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. W efekcie odbiór końcowego odcinka kolejowego Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. okazał się bezusterkowy. Wykonawcą inwestycji dla PKP Polskich Linii Kolejowych była firma Budimex.

W ramach kontraktu wybudowano lub przebudowano m.in. 23 obiekty inżynieryjne, w tym 8 wiaduktów i 4 mosty. Wymieniono prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Modernizacji zostały poddane 3 przejazdy kolejowo-drogowe oraz perony na stacjach Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój oraz Zabrzeg.

Uwzględniliśmy te inwestycję w naszym Rankingu Muratora - Najważniejsze Inwestycje 2023 roku

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Lokalne Centrum Sterowania i prace pod ruchem

Przebudowa węzła kolejowego Czechowice – Dziedzice trwała cztery lata. Powstało tu m.in. nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania (LCS). Nie była to prosta do zrealizowania inwestycja, bo wszystkie prace były prowadzone pod czynnym ruchem kolejowym.

Wybudowano 47 km torów oraz 56 km sieci trakcyjnej. Dzięki temu, składy pasażerskie mogą tu osiągać prędkość do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Generalny wykonawca wybudował cztery tory główne, cztery dodatkowe oraz osiem bocznicowych, a wymiana 119 rozjazdów zapewnia płynny przejazd pociągów przez znajdujące się na odcinku stacje i przystanki. Aby były one bezpieczne Budimex wykonał przebudowę 23 obiektów inżynieryjnych: mostów, wiaduktów, przepustów, przejść pod torami oraz przejazdów kolejowo-drogowych.

Nowe perony w Czechowicach-Dziedzicach

Stacja w Czechowicach-Dziedzicach zyskała nowe zadaszone perony z wyposażeniem, takim jak ławki, czytelne oznakowania oraz oświetlenie, przy zachowaniu odrestaurowanej zabytkowej wiaty przeniesionej na koniec jednego z peronów. Nowe przejście podziemne oraz windy pozwalają na łatwe i bezpieczne dotarcie na peron. Zadbano także o estetykę miejsca. Przejścia pod torami pokryły murale nawiązujące do historii kolei oraz miasta. 

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej