Trzy nowe mosty kolejowe przez Wisłę w Krakowie. Ruch aglomeracyjny i krajowy podzielony

2024-03-18 16:58

Trzy nowe mosty kolejowe oddano w zeszłym roku w Krakowie. Przeprawy przez Wisłę służą nie tylko pociągom, ale i rowerzystom oraz pieszym.

Spis treści

  1. Trzy nowe mosty kolejowe w Krakowie
  2. Mosty dla kolei, pieszych i rowerzystów
  3. Most kolejowy na linii średnicowej w Krakowie robi wrażenie
  4. Budowa mostu w Krakowie z unijnym dofinasowaniem
  5. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  6. Oto nasze propozycje do rankingu

Trzy nowe mosty kolejowe w Krakowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię średnicową w stolicy Małopolski. Projekt zwiększył możliwości kolei w ruchu aglomeracyjnym i krajowym. Inwestycja za przeszło 1,2 mld zł jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Ostatni z mostów został oddany do użytku w czerwcu 2023 roku. Powstał w sąsiedztwie przystanku Kraków Zabłocie. Oprócz torów kolejowych, znalazł się na nim również chodnik dla pieszych, który jest podwieszony po zewnętrznej stronie konstrukcji obiektu. Na samej przeprawie powstała droga dla rowerów.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Mosty dla kolei, pieszych i rowerzystów

W sąsiedztwie mostu – na obu jego końcach powstały najazdy i schody dla pieszych i rowerzystów. PLK SA zaplanowały je tak, by mogły z nich korzystać również osoby o ograniczonej możliwości poruszania się.

Inwestycja PKP PLK to w sumie trzy mosty kolejowe nad Wisłą i estakada kolejowa, które usprawnią przejazd pociągów w całym regionie.

Generalnym wykonawcą tej wartej ponad 1,2 mld zł inwestycji była firma Strabag.

Most kolejowy na linii średnicowej w Krakowie robi wrażenie

Wraz z otwarciem ostatniego z trzech mostów kolejowych PLK SA uruchomiło nowe tory na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Pociągi korzystają już z czterech torów. Docelowo ma to pozwolić na oddzielenie ruchu dalekobieżnego od regionalnego. Dzięki inwestycji zwiększy się też prędkości składów na torach, a nowoczesny system sterowania ruchem pociągów poprawi bezpieczeństwo.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Budowa mostu w Krakowie z unijnym dofinasowaniem

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej