Budowa połaczenia dróg ekspresowych S8 i S61. Połączenie trzech województw

2024-03-18 15:59

Od 13 października 2023 roku województwa mazowieckie i podlaskie oraz wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego są połączone komfortową i bezpieczną drogą ekspresową. Kierowcy dostali do dyspozycji nowy ważny odcinek drogi ekspresowej S61. To znacznie skróci dojazd np. z Mazur do Warszawy, bo nowa S61 łączy się z S8. Uznaliśmy, że tę inwestycję warto ując w naszym rankingu najciekawszych inwestycji 2023 roku.

Spis treści

  1. Połączenie drogi ekspresowej S61 z S8
  2. Łatwiejszy dojazd do Łomży i na Mazury z Warszawy
  3. Koszt budowy 19,5 km odcinka S61
  4. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  5. Oto nasze propozycje do rankingu

Połączenie drogi ekspresowej S61 z S8

W piątek, 13 października 2023 kierowcy dostali do dyspozycji nowy odcinek drogi ekspresowej S61. To znacznie skróci dojazd np. z Mazur do Warszawy, bo nowa S61 łączy się z S8.

Jak informuje GDDKiA, oddany dziś do ruchu odcinek S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa ma około 19,5 km długości. By cała S61 była gotowa, brakuje jeszcze tylko 13-obowodnicy Łomży, która jest w budowie.

Umowa na jego realizację w formule „projektuj i buduj, po rozwiązaniu kontraktu z nierzetelnym wcześniejszym wykonawcą, została podpisana 8 stycznia 2020 r. Odcinek powstał – licząc od dnia otrzymania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (8 grudnia 2021 r.) – w niespełna dwa lata. 

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Łatwiejszy dojazd do Łomży i na Mazury z Warszawy

Nowy odcinek S61 to dwujezdniowa droga ekspresowa o nawierzchni bitumicznej. Jest przystosowana do najcięższego ruchu (11,5 t/oś). Ma dwa węzły – Ostrów Mazowiecka Północ na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S61 i S8 oraz Komorowo (połączenie z drogami wojewódzkimi 627 i 677).

Na ekspresówce powstało 26 obiektów inżynierskich, w tym pięć to przejścia dla dużych zwierząt oraz osiem przepustów dla mniejszych.  

Wraz z oddaniem nowego węzła na skrzyżowaniu S8 z S61, wyposażonego w łącznice obsługujące ruch na Via Baltica, dojazd do Łomży jest łatwiejszy. Nowy węzeł obsłuży również dojazd do Ostrowi Mazowieckiej od północy i okolicznych miejscowości.  Jednak ruch samochodów ciężarowych w kierunku granicy z Litwą, do czasu uzyskania przejezdności obwodnicy Łomży, będzie się odbywał tak jak dotychczas, przez Białystok. 

Koszt budowy 19,5 km odcinka S61

Wartość tej inwestycji to w sumie 750 mln zł. Koszt całkowity projektu to około 843 mln zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 433,5 mln zł.   

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej