Połączenie kolejowe do lotniska w Jasionce. Komfort i wygoda w dojeździe do portu lotniczego

2024-03-26 8:06
Stacja Rzeszów Jasionka
Autor: PKP PLK Stacja Rzeszów Jasionka

W październiku 2023 roku ruszyło połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Nowe przystanki zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Spis treści

  1. Koleją z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce
  2. Linia kolejowa do lotniska w Jasionce
  3. Nowa linia do lotniska i 14 nowych przystanków
  4. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  5. Oto nasze propozycje do rankingu

Koleją z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce

Od niedzieli, 1 października 2023 - pasażerowie dojadą pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Dzięki przedsięwzięciu PLK SA, kolejne miasto wojewódzkie w Polsce i europejskie zyska szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska.

Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce - np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut, to krócej niż autobusem, czy samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Linia kolejowa do lotniska w Jasionce

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły w ubiegłym roku budowę blisko 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Nowa linia do lotniska i 14 nowych przystanków

Szybkie i wygodne połączenia aglomeracyjne, zapewnia przedsięwzięcie PLK SA, realizowane w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska - Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.

Inwestycja PLK SA, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”, to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za 338 621 411,54 zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej