Dłuższe i cięższe pociągi wjeżdżają po nowych torach do Portu w Gdyni

2024-03-27 20:23

Dłuższe i cięższe składy pociągów mogą od ubiegłego roku wjeżdżać do Portu w Gdyni. To efekt sporej inwestycji mającej poprawić dostęp kolejowego do portu morskiego w Gdyni za prawie 2 mld złotych. To jeden z ciekawszych projektów, który umieściliśmy w Rankingu Muratora – Najciekawsze inwestycje 2023 roku.

Spis treści

  1. Przebudowa infrastruktury kolejowej w Porcie Gdynia
  2. Lepszy dostęp do kolei w Porcie Gdynia
  3. Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?
  4. Oto nasze propozycje do rankingu

Przebudowa infrastruktury kolejowej w Porcie Gdynia

PLK SA zakończyły w 2023 roku przebudowę infrastruktury kolejowej w Porcie Gdynia. Inwestycja zapewnia sprawny i bezpieczny dowóz oraz odbiór większej ilości towarów koleją w krótszym czasie. Do nabrzeży dojeżdżają dłuższe, do 750 metrów, oraz cięższe, o nacisku 22,5 tony na oś, pociągi towarowe, mogące przewieźć więcej ładunków koleją – najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Przełoży się to na ograniczenie liczby pojazdów ciężarowych na drogach.

Lepszy dostęp do kolei w Porcie Gdynia

W ramach tego przedsięwzięcia zabudowano 113,5 km nowych torów (ze 115 km), 329 rozjazdów (z 332) i wszystkie skrzyżowania (24). Od marca 2022 r. ruch pociągów do portu prowadzony jest z Lokalnego Centrum Sterowania Gdynia Port wspieranego przez dwie nowe nastawnie. Gotowe są dwa wiadukty o długości 640 i 170 metrów, które poprawiły przepustowość linii prowadzących do portu. Przewoźnicy korzystają z publicznej ładowni. Wyremontowano most na rzece Chylonce. Gotowe są wszystkie (13) podziemne zbiorniki retencyjne, które wraz z nową siecią kanalizacji zapewniają właściwe odwodnienie terenu.

Prace dotyczyły także przebudowy linii wysokiego napięcia oraz zabudowy w miejscu usuniętych słupów torów oraz sieci trakcyjnej.

Wartość inwestycji to prawie 1,9 mld zł netto.

Najciekawsze inwestycje 2023 roku - RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl Najciekawsze inwestycje 2023 roku – RANKING MURATORA

Jak powstanie Ranking Muratora Najciekawsze inwestycje 2023?

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Oto nasze propozycje do rankingu

Inwestycje drogowe:

Inwestycje kolejowe:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej