i

i
Tereny poprzemysłowe, zarówno w małych, jak i dużych miastach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów, projektantów, naukowców i władz miejskich. W ciągu 30 lat w Europie i w Polsce obserwuje się coraz więcej adaptacji i rozbudów obiektów poprzemysłowych.
Wykorzystanie tych zaniedbanych i często zdewastowanych terenów, położonych często w centrach miast, w okolicach rzek lub arterii komunikacyjnych, to aktualnie najmodniejszy trend urbanistyczny. Coraz częściej słyszy się o rewitalizacji kolejnych dawnych fabryk, obiektów przemysłowych, elektrowni czy browarów. Kompleksy te projektuje się na nowo, zgodnie ze zrównoważonym rozwojem miast. Ciekawymi przykładami wykorzystania terenów poprzemysłowych w Polsce są: rozbudowa Fabryki Norblina ArtN, Wytwórni Wódek „Koneser” czy Elektrowni Powiśle w Warszawie. Nie tylko stolica może pochwalić się tego typu inwestycjami. W Łodzi trwa rewitalizacja dawnego Monopolu Wódczanego Polmos, a teraz przyszedł czas na Stocznię Cesarską w Gdańsku. Stocznia Cesarska to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, które dzięki rewitalizacji może stać się również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście.

i
Kiedy koniec prac rewitalizacyjnych budynku Dyrekcji?
Przypomnijmy, że remont budynku Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku ruszył w kwietniu 2019. Zakończenie prac budowlanych historycznego budynku Dyrekcji z 1878 roku miało miejsce na początku września 2020.
Rozpoczęcie remontu budynku Dyrekcji to kamień milowy w rewitalizacji Stoczni Cesarskiej
Remont budynku Dyrekcji wraz z adaptacją Remizy i pierwszymi budynkami mieszkalnymi wokół Placu Dyrekcji to pierwszy etap rewitalizacji projektu Stoczni Cesarskiej. W odnowionym budynku jest 4000 m² powierzchni biurowej. Zachowany został pierwotny układ, jednak standard budynku dostosowano do dzisiejszych wymogów. Powstały sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia eventowa.Dyrekcja to jeden z najstarszych budynków na terenie Stocznie Cesarskiej – został wybudowany pod koniec XIX wieku i był świadkiem strajków stoczniowców i ich protestów w walce o obronę swoich praw i wartości. Do 2002 roku na pierwszym piętrze mieściło się biuro dyrektora stoczni.

i
Za projekt wnętrz budynku odpowiedzialna będzie sopocka firma architektoniczna Roark Studio.
- Budynek Dyrekcji to świadek historii, która zmieniła Polskę. Praca z tego typu obiektem wymagała od zespołu projektowego dużej wrażliwości i szacunku, a jednocześnie kreatywnego podejścia do nowej roli jaką budynek ma pełnić. Naszym wspólnym celem jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca i zabudowy Młodego Miasta – nowej atrakcyjnej dzielnicy w sercu Gdańska – powiedział Jakub Bladowski, Prezes Zarządu Roark Studio.

i
Tak będzie wyglądał budynek dawnej Remizy
Z początkiem października 2020 Stocznia Cesarska Development ogłosiła rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej Remizie. To drugi zabytkowy budynek rewitalizowany na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
Inwestor zapowiada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, przy których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty. Zabytkowa Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 m².Zobaczcie jak się zmieni.

i
Stocznia Cesarska na terenie Młodego Miasta
Młode Miasto to projekt realizowany w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta. Będzie to dzielnica, w której powstanie wiele nowych obiektów: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych. Młode Miasto to również poprzemysłowe tereny Stoczni Cesarskiej.
Inwestor, Stocznia Cesarska Development, wybrał warszawską pracownię architektoniczną BBGK Architekci, aby zaprojektowała cztery budynki mieszkalne na Placu Dyrekcyjnym, które również powstaną w pierwszym etapie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Projektanci mają za zadanie zaprojektować budynki, których architektura będzie spójna z istniejącymi historycznymi obiektami. W otoczeniu budynków ma powstać przestrzeń publiczna. Inwestycja będzie realizowana stopniowo i wieloetapowo.

i
Stocznia Cesarska to "uśmiech Gdańska"
Właścicielem 16 hektarów terenów dawnej Stoczni Cesarskiej jest spółka Stocznia Cesarska Development. To polska spółka córka belgijskich właścicieli, którymi są spółki Revive i Alides. Za kilka lat ma tutaj powstać nowa dzielnica z mieszkaniami, hotelami, restauracjami, parkami i skwerami dla mieszkańców, a wszystkie zaniedbane, zabytkowe budynki hale stoczniowych zostaną odrestaurowane i dostaną nowe funkcje. Teren Stoczni Cesarskiej nazywany jest potocznie "uśmiechem Gdańska". To dlatego, że planowana linia zabudowy, która ma być niższa w otoczeniu zabytkowych hal stoczniowych, a na obrzeżach wyższa, przypomina architektom uśmiech. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, za kilka lat na aktualnie opustoszałych nabrzeżach Stoczni Cesarskiej mają się pojawić tłumy spacerowiczów, a w stoczniowym doku być może powstanie basen.
Polecany artykuł:

i