Stocznia Cesarska w Gdańsku. Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej dobiega końca

2020-02-07 13:52 Marzena Sarniewicz
Stocznia Cesarska
Autor: Stocznia Cesarska Zrewitalizowany budynek budynek Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska zostanie zagospodarowana na nowo. To część projektu Młode Miasto, który przewiduje rewitalizację około 50 hektarów terenów poprzemysłowych w Gdańsku. W lipcu 2019 Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę, umożliwiające rozpoczęcie remontu budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Teraz rewitalizacja dobiega końca. Efekt jest imponujący.

Stocznia Cesarska
Autor: Stocznia Cesarska Development Rusza rewitalizacja Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Tereny poprzemysłowe, zarówno w małych, jak i dużych miastach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów, projektantów, naukowców i władz miejskich. W ciągu 30 lat w Europie i w Polsce obserwuje się coraz więcej adaptacji i rozbudów obiektów poprzemysłowych.

Wykorzystanie tych zaniedbanych i często zdewastowanych terenów, położonych często w centrach miast, w okolicach rzek lub arterii komunikacyjnych, to aktualnie najmodniejszy trend urbanistyczny. Coraz częściej słyszy się o rewitalizacji kolejnych dawnych fabryk, obiektów przemysłowych, elektrowni czy browarów. Kompleksy te projektuje się na nowo, zgodnie ze zrównoważonym rozwojem miast. Ciekawymi przykładami wykorzystania terenów poprzemysłowych w Polsce są: rozbudowa Fabryki Norblina ArtN, Wytwórni Wódek „Koneser” czy Elektrowni Powiśle w Warszawie. Nie tylko stolica może pochwalić się tego typu inwestycjami. W Łodzi trwa rewitalizacja dawnego Monopolu Wódczanego Polmos, a teraz przyszedł czas na Stocznię Cesarską w Gdańsku.

Stocznia Cesarska to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, które dzięki rewitalizacji może stać się również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście.

Stocznia Cesarska
Autor: materiały prasowe Stocznia Cesarska budynek Dyrekcji

Przypomnijmy, że remont budynku Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku ruszył w kwietniu 2019. Zakończenie prac budowlanych tego historycznego zabytku z 1878 roku zaplanowano na lipiec 2020. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w budynku dawnej Dyrekcji Stoczni Gdańskiej.

Rozpoczęcie remontu budynku Dyrekcji to kamień milowy w rewitalizacji Stoczni Cesarskiej

Remont budynku Dyrekcji wraz z adaptacją Remizy i pierwszymi budynkami mieszkalnymi wokół Placu Dyrekcji to pierwszy etap rewitalizacji projektu Stoczni Cesarskiej. W odnowionym budynku jest 4000 m² powierzchni biurowej. Zachowany został pierwotny układ, jednak standard budynku dostosowano do dzisiejszych wymogów. Powstały sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia eventowa.

Dyrekcja to jeden z najstarszych budynków na terenie Stocznie Cesarskiej – został wybudowany pod koniec XIX wieku i był świadkiem strajków stoczniowców i ich protestów w walce o obronę swoich praw i wartości. Do 2002 roku na pierwszym piętrze mieściło się biuro dyrektora stoczni.

Stocznia Cesarska
Autor: materiały prasowe Stocznia Cesarska budynek Dyrekcji - wnętrze

Za projekt wnętrz budynku odpowiedzialna będzie sopocka firma architektoniczna Roark Studio.

- Budynek Dyrekcji to świadek historii, która zmieniła Polskę. Praca z tego typu obiektem wymagała od zespołu projektowego dużej wrażliwości i szacunku, a jednocześnie kreatywnego podejścia do nowej roli jaką budynek ma pełnić. Naszym wspólnym celem jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca i zabudowy Młodego Miasta – nowej atrakcyjnej dzielnicy w sercu Gdańska – powiedział Jakub Bladowski, Prezes Zarządu Roark Studio.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci Stocznia Cesarska - plan zagospodarowania terenów poprzemysłowych

Stocznia Cesarska na terenie Młodego Miasta

Młode Miasto to projekt realizowany w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta. Będzie to dzielnica, w której powstanie wiele nowych obiektów: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych. Młode Miasto to również poprzemysłowe tereny Stoczni Cesarskiej.

Inwestor, Stocznia Cesarska Development, wybrał warszawską pracownię architektoniczną BBGK Architekci, aby zaprojektowała cztery budynki mieszkalne na Placu Dyrekcyjnym, które również powstaną w pierwszym etapie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Projektanci mają za zadanie zaprojektować budynki, których architektura będzie spójna z istniejącymi historycznymi obiektami. W otoczeniu budynków ma powstać przestrzeń publiczna. Inwestycja będzie realizowana stopniowo i wieloetapowo.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci

Stocznia Cesarska to "uśmiech Gdańska"

Właścicielem 16 hektarów terenów dawnej Stoczni Cesarskiej jest spółka Stocznia Cesarska Development. To polska spółka córka belgijskich właścicieli, którymi są spółki Revive i Alides. Za kilka lat ma tutaj powstać nowa dzielnica z mieszkaniami, hotelami, restauracjami, parkami i skwerami dla mieszkańców, a wszystkie zaniedbane, zabytkowe budynki hale stoczniowych zostaną odrestaurowane i dostaną nowe funkcje. Teren Stoczni Cesarskiej nazywany jest potocznie "uśmiechem Gdańska". To dlatego, że planowana linia zabudowy, która ma być niższa w otoczeniu zabytkowych hal stoczniowych, a na obrzeżach wyższa, przypomina architektom uśmiech.

Zgodnie z zapowiedziami inwestora, za kilka lat na aktualnie opustoszałych nabrzeżach Stoczni Cesarskiej mają się pojawić tłumy spacerowiczów, a w stoczniowym doku być może powstanie basen.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci Właścicielem dawnej Stoczni Cesarskiej jest belgijska spółka Edonia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej