Stocznia Cesarska w Gdańsku. Budynek Dyrekcji gotowy, rusza rewitalizacja dawnej Remizy

2020-10-09 13:44
Stocznia Cesarska
Autor: Stocznia Cesarska Już niebawem do użytku zostanie oddana jedna z najbardziej oryginalnych przestrzeni biurowych w Trójmieście, czyli budynek Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska zostanie zagospodarowana na nowo. To część projektu Młode Miasto, który przewiduje rewitalizację około 50 hektarów terenów poprzemysłowych w Gdańsku. W lipcu 2019 Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę, umożliwiające rozpoczęcie remontu budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej. We wrześniu rewitalizacja budynku Dyrekcji dobiegła końca. Efekt jest imponujący. Czas na zabytkową Remizę.

Stocznia Cesarska
Autor: Stocznia Cesarska Development Rusza rewitalizacja Stoczni Cesarskiej w Gdańsku
Stocznia Cesarska
Autor: Stocznia Cesarska Budynek Dyrekcji 1878 rok

Tereny poprzemysłowe, zarówno w małych, jak i dużych miastach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów, projektantów, naukowców i władz miejskich. W ciągu 30 lat w Europie i w Polsce obserwuje się coraz więcej adaptacji i rozbudów obiektów poprzemysłowych.

Wykorzystanie tych zaniedbanych i często zdewastowanych terenów, położonych często w centrach miast, w okolicach rzek lub arterii komunikacyjnych, to aktualnie najmodniejszy trend urbanistyczny. Coraz częściej słyszy się o rewitalizacji kolejnych dawnych fabryk, obiektów przemysłowych, elektrowni czy browarów. Kompleksy te projektuje się na nowo, zgodnie ze zrównoważonym rozwojem miast. Ciekawymi przykładami wykorzystania terenów poprzemysłowych w Polsce są: rozbudowa Fabryki Norblina ArtN, Wytwórni Wódek „Koneser” czy Elektrowni Powiśle w Warszawie. Nie tylko stolica może pochwalić się tego typu inwestycjami. W Łodzi trwa rewitalizacja dawnego Monopolu Wódczanego Polmos, a teraz przyszedł czas na Stocznię Cesarską w Gdańsku. Stocznia Cesarska to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, które dzięki rewitalizacji może stać się również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście.

Stocznia Cesarska
Autor: materiały prasowe Stocznia Cesarska budynek Dyrekcji

Kiedy koniec prac rewitalizacyjnych budynku Dyrekcji?

Przypomnijmy, że remont budynku Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku ruszył w kwietniu 2019. Zakończenie prac budowlanych historycznego budynku Dyrekcji z 1878 roku miało miejsce na początku września 2020.

Rozpoczęcie remontu budynku Dyrekcji to kamień milowy w rewitalizacji Stoczni Cesarskiej

Remont budynku Dyrekcji wraz z adaptacją Remizy i pierwszymi budynkami mieszkalnymi wokół Placu Dyrekcji to pierwszy etap rewitalizacji projektu Stoczni Cesarskiej. W odnowionym budynku jest 4000 m² powierzchni biurowej. Zachowany został pierwotny układ, jednak standard budynku dostosowano do dzisiejszych wymogów. Powstały sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia eventowa.Dyrekcja to jeden z najstarszych budynków na terenie Stocznie Cesarskiej – został wybudowany pod koniec XIX wieku i był świadkiem strajków stoczniowców i ich protestów w walce o obronę swoich praw i wartości. Do 2002 roku na pierwszym piętrze mieściło się biuro dyrektora stoczni.

Stocznia Cesarska
Autor: materiały prasowe Stocznia Cesarska budynek Dyrekcji - wnętrze

Za projekt wnętrz budynku odpowiedzialna będzie sopocka firma architektoniczna Roark Studio.

- Budynek Dyrekcji to świadek historii, która zmieniła Polskę. Praca z tego typu obiektem wymagała od zespołu projektowego dużej wrażliwości i szacunku, a jednocześnie kreatywnego podejścia do nowej roli jaką budynek ma pełnić. Naszym wspólnym celem jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca i zabudowy Młodego Miasta – nowej atrakcyjnej dzielnicy w sercu Gdańska – powiedział Jakub Bladowski, Prezes Zarządu Roark Studio.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci Stocznia Cesarska - plan zagospodarowania terenów poprzemysłowych

Tak będzie wyglądał budynek dawnej Remizy

Z początkiem października 2020 Stocznia Cesarska Development ogłosiła rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej Remizie. To drugi zabytkowy budynek rewitalizowany na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Inwestor zapowiada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, przy których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty. Zabytkowa Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 m².Zobaczcie jak się zmieni.

Stocznia Cesarska
Autor: fb/Stocznia Cesarska Wizualizacja budynku Remizy na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska na terenie Młodego Miasta

Młode Miasto to projekt realizowany w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta. Będzie to dzielnica, w której powstanie wiele nowych obiektów: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych. Młode Miasto to również poprzemysłowe tereny Stoczni Cesarskiej.

Inwestor, Stocznia Cesarska Development, wybrał warszawską pracownię architektoniczną BBGK Architekci, aby zaprojektowała cztery budynki mieszkalne na Placu Dyrekcyjnym, które również powstaną w pierwszym etapie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Projektanci mają za zadanie zaprojektować budynki, których architektura będzie spójna z istniejącymi historycznymi obiektami. W otoczeniu budynków ma powstać przestrzeń publiczna. Inwestycja będzie realizowana stopniowo i wieloetapowo.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci

Stocznia Cesarska to "uśmiech Gdańska"

Właścicielem 16 hektarów terenów dawnej Stoczni Cesarskiej jest spółka Stocznia Cesarska Development. To polska spółka córka belgijskich właścicieli, którymi są spółki Revive i Alides. Za kilka lat ma tutaj powstać nowa dzielnica z mieszkaniami, hotelami, restauracjami, parkami i skwerami dla mieszkańców, a wszystkie zaniedbane, zabytkowe budynki hale stoczniowych zostaną odrestaurowane i dostaną nowe funkcje. Teren Stoczni Cesarskiej nazywany jest potocznie "uśmiechem Gdańska". To dlatego, że planowana linia zabudowy, która ma być niższa w otoczeniu zabytkowych hal stoczniowych, a na obrzeżach wyższa, przypomina architektom uśmiech. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, za kilka lat na aktualnie opustoszałych nabrzeżach Stoczni Cesarskiej mają się pojawić tłumy spacerowiczów, a w stoczniowym doku być może powstanie basen.

Stocznia Cesarska w Gdańsku
Autor: BBGK Architekci Właścicielem dawnej Stoczni Cesarskiej jest belgijska spółka Edonia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej