Monopolis - rusza budowa wieży. To drugi etap inwestycji Monopolis. GALERIA

2020-07-22 10:53
Monopolis
Autor: Monopolis Monopolis nocą

Prace przy budowie I etapu Monopolis zakończyły się wiosną 2020. Aktualnie na terenie prestiżowej łódzkiej inwestycji Monopolis rozpoczęła się realizacja II etapu, w którym powstanie jedna z dwóch wież biurowych. Przypomnijmy, że Monopolis powstaje na terenie dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi. Inwestor, firma Virako, tworzy tu nowoczesne centrum kulturalno-biurowe. Inwestycja Monopolis została nominowana do prestiżowej nagrody MIPIM Awards 2020!

Spis treści

  1. Monopolis - I etap inwestycji
  2. Ruszyła budowa II etapu Monopolis
  3. Biura, restauracje, przestrzenie kulturalne w Monopolis
  4. Monopolis - rewitalizowane wnętrza. GALERIA
  5. Powierzchnie biurowe w Monopolis
  6. Restauracje w Monopolis

Monopolis - I etap inwestycji

Inwestycja Monopolis powstaje u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, około 1,5 km od  dworca Łódź Fabryczna. I etap inwestycji polegał na gruntownej modernizacji i renowacji historycznych budynków dawnego Polmosu oraz budowie nowych gmachów. Generalnym wykonawcą prac rewitalizacyjnych Monopolis był Budimex.

Roboty budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zostały odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji zabytkowe budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim zostały wybudowane dwa nowe gmachy  M2 i M3. W grudniu 2019 kompleks Monopolis otrzymał pozwolenie na użytkowanie, a wiosną 2020 został udostępniony dla najemców. Inwestycja pochłonęła około 150 mln zł.

Budimex w ramach zawartego kontraktu zrewitalizował wszystkie istniejące budynki historyczne obejmujące swoją funkcją nie tylko biura, ale i restauracje czy teatr z salą wielofunkcyjną.

Ruszyła budowa II etapu Monopolis

W połowie lipca 2020 uruchomiono 56-metrowy żuraw na budowie II etapu kompleksu biurowo-usługowego Monopolis. Tym samym rozpoczęła się realizacja jednej z dwóch wież na terenie inwestycji. W ramach zadania od strony ulicy Wydawniczej powstanie 12-kondygnacyjny biurowiec o łącznej powierzchni 8400 m², w tym 8650 m² powierzchni najmu, 750 m² usług. Powstanie też garaż podziemny dla 100 samochodów. Generalnym wykonawcą jest firma KARMAR.

Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponad stuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego. Górne kondygnacje będą przeszklone, lekko cofnięte w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.

Monopolis
Autor: Monopolis W II etapie Monopolis powstanie 12-kondygnacyjny biurowiec

Biura, restauracje, przestrzenie kulturalne w Monopolis

Ten wyjątkowy projekt powstał w pracowni Grupa5 Architekci. Koncepcja jest spójna z projektem Nowego Centrum Łodzi. Założenie zarówno inwestora jak i architektów jest takie, aby stworzyć wielofunkcyjną, atrakcyjną przestrzeń biznesową oraz rozrywkową i kulturalną. Dlatego też poza biurami w kompleksie powstaną także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Inwestor zapowiada, że Monopolis będzie przestrzenią otwartą i przyjazną dla całych rodzin. To również odpowiedź na zmieniające się oczekiwania przyszłych najmców.

Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis – powiedział  Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.

Monopolis - rewitalizowane wnętrza. GALERIA

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci W Monopolis oprócz powierzchni biurowych powstaną m.in.restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness i wiele innych.

Powierzchnie biurowe w Monopolis

W Monopolis powstało 23 400 m² biur klasy A. Będą one w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki (7000 m²) i dwóch nowych budynkach (8050 i 8350 m²). Powierzchnia całkowita inwestycji to 28 000 m². Za komercjalizację odpowiedzialna jest firma JLL. Obiekt będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym.

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci Zakończenie inwestycji Monopolis zaplanowano pod koniec 2020 roku

Restauracje w Monopolis

Wiadomo już, że w dawnej kotłowni zakładów Monopolu Wódczanego powstanie restauracja połączona z galerią sztuki i sklepem. Będzie to największy i bardzo oryginalny lokal gastronomiczny w Monopolis. Najemcy to Anna Rubaj (jedna z najlepszych łódzkich restauratorek) oraz Artur Schutter. Jakiś czas temu informowano również o tym, że w Monopolis powstanie piekarnia Łódź, której właścicielem jest Aleksandra Sowa, znana z wypieków oferowaneych w cukierniach Sowa.

Potencjał Łodzi jest coraz większy. Centralna lokalizacja, dobre zaplecze wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że Łódź staje się jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w kraju.

Łódź rozwija się dynamicznie, przyciągając przedsiębiorstwa, które tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury, a w konsekwencji – zwiększają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Wierzymy, że projekt Monopolis będzie cieszył się dużym zainteresowaniem firm – najemców powierzchni biurowych – mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej