Monopolis z pozwoleniem na użytkowanie. Otwarcie Monopolis w Łodzi wiosną 2020. Zobaczcie jak wygląda, GALERIA

2020-01-30 12:58 Marzena Sarniewicz

Prace budowlane przy Monopolis zakończone. Monopolis powstaje na terenie dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi. Inwestor, firma Virako, tworzy tu nowoczesne centrum kulturalno-biurowe. Informacja z ostatniej chwili: Monopolis nominowany do prestiżowej nagrody MIPIM Awards 2020!

Inwestycja polegała na gruntownej modernizacji i renowacji historycznych budynków dawnego Polmosu. Generalnym wykonawcą prac rewitalizacyjnych Monopolis jest Budimex.

Inwestycja Monopolis powstaje u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, około 1,5 km od  dworca Łódź Fabryczna. Roboty budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zostały odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji zabytkowe budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim zostały wybudowane dwa nowe gmachy  M2 i M3. W grudniu 2019 kompleks Monopolis otrzymał pozwolenie na użytkowanie, a wiosną 2020 zostanie udostępniony dla najemców. Inwestycja pochłonęła około 150 mln zł.

Budimex w ramach zawartego kontraktu zrewitalizował wszystkie istniejące budynki historyczne obejmujące swoją funkcją nie tylko biura, ale i restauracje czy teatr z salą wielofunkcyjną.

W Monopolis powstaną biura, restauracje, przestrzenie kulturalne

Ten wyjątkowy projekt powstał w pracowni Grupa5 Architekci. Koncepcja jest spójna z projektem Nowego Centrum Łodzi. Założenie zarówno inwestora jak i architektów jest takie, aby stworzyć wielofunkcyjną, atrakcyjną przestrzeń biznesową oraz rozrywkową i kulturalną. Dlatego też poza biurami w kompleksie powstaną także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Inwestor zapowiada, że Monopolis będzie przestrzenią otwartą i przyjazną dla całych rodzin. To również odpowiedź na zmieniające się oczekiwania przyszłych najmców.

Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis – powiedział  Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.

Monopolis - wnętrza z dbałością o detale historyczne. GALERIA

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci W Monopolis oprócz powierzchni biurowych powstaną m.in.restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness i wiele innych.

Powierzchnie biurowe w Monopolis

W Monopolis powstało 23 400 m² biur klasy A. Będą one w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki (7000 m²) i dwóch nowych budynkach (8050 i 8350 m²). Powierzchnia całkowita inwestycji to 28 000 m². Za komercjalizację odpowiedzialna jest firma JLL. Obiekt będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym.

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci Monopolis – widok z lotu ptaka

Najemcy powierzchni biurowych w Monopolis

Powierzchnie biurowe w Monopolis dotychczas zostały wynajęte przez szwajcarski koncern Clariant. Podpisano również umowę najmu ponad 1000 m2 z Digital New Agency. Aktualnie komercjalizacja łódzkiej inwestycji osiągnęła poziom ponad 80%.

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci Zakończenie inwestycji Monopolis zaplanowano pod koniec 2020 roku

Restauracje w Monopolis

Wiadomo już, że w dawnej kotłowni zakładów Monopolu Wódczanego powstanie restauracja połączona z galerią sztuki i sklepem. Będzie to największy i bardzo oryginalny lokal gastronomiczny w Monopolis. Najemcy to Anna Rubaj (jedna z najlepszych łódzkich restauratorek) oraz Artur Schutter. Jakiś czas temu informowano również o tym, że w Monopolis powstanie piekarnia Łódź, której właścicielem jest Aleksandra Sowa, znana z wypieków oferowaneych w cukierniach Sowa.

Potencjał Łodzi coraz większy

Centralna lokalizacja, dobre zaplecze wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że Łódź staje się jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w kraju.

Łódź rozwija się dynamicznie, przyciągając przedsiębiorstwa, które tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury, a w konsekwencji – zwiększają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Wierzymy, że projekt Monopolis będzie cieszył się dużym zainteresowaniem firm – najemców powierzchni biurowych – mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej