Monopolis - rusza budowa wieży. To drugi etap inwestycji Monopolis. GALERIA

2020-07-22 10:53
Monopolis
Autor: Monopolis Monopolis nocą

Prace przy budowie I etapu Monopolis zakończyły się wiosną 2020. Aktualnie na terenie prestiżowej łódzkiej inwestycji Monopolis rozpoczęła się realizacja II etapu, w którym powstanie jedna z dwóch wież biurowych. Przypomnijmy, że Monopolis powstaje na terenie dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi. Inwestor, firma Virako, tworzy tu nowoczesne centrum kulturalno-biurowe. Inwestycja Monopolis została nominowana do prestiżowej nagrody MIPIM Awards 2020!

Spis treści

  1. Monopolis - I etap inwestycji
  2. Ruszyła budowa II etapu Monopolis
  3. Biura, restauracje, przestrzenie kulturalne w Monopolis
  4. Monopolis - rewitalizowane wnętrza. GALERIA
  5. Powierzchnie biurowe w Monopolis
  6. Restauracje w Monopolis

Monopolis - I etap inwestycji

Inwestycja Monopolis powstaje u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, około 1,5 km od  dworca Łódź Fabryczna. I etap inwestycji polegał na gruntownej modernizacji i renowacji historycznych budynków dawnego Polmosu oraz budowie nowych gmachów. Generalnym wykonawcą prac rewitalizacyjnych Monopolis był Budimex.

Roboty budowlane przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zostały odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji zabytkowe budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim zostały wybudowane dwa nowe gmachy  M2 i M3. W grudniu 2019 kompleks Monopolis otrzymał pozwolenie na użytkowanie, a wiosną 2020 został udostępniony dla najemców. Inwestycja pochłonęła około 150 mln zł.

Budimex w ramach zawartego kontraktu zrewitalizował wszystkie istniejące budynki historyczne obejmujące swoją funkcją nie tylko biura, ale i restauracje czy teatr z salą wielofunkcyjną.

Ruszyła budowa II etapu Monopolis

W połowie lipca 2020 uruchomiono 56-metrowy żuraw na budowie II etapu kompleksu biurowo-usługowego Monopolis. Tym samym rozpoczęła się realizacja jednej z dwóch wież na terenie inwestycji. W ramach zadania od strony ulicy Wydawniczej powstanie 12-kondygnacyjny biurowiec o łącznej powierzchni 8400 m², w tym 8650 m² powierzchni najmu, 750 m² usług. Powstanie też garaż podziemny dla 100 samochodów. Generalnym wykonawcą jest firma KARMAR.

Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponad stuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego. Górne kondygnacje będą przeszklone, lekko cofnięte w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.

Monopolis
Autor: Monopolis W II etapie Monopolis powstanie 12-kondygnacyjny biurowiec

Biura, restauracje, przestrzenie kulturalne w Monopolis

Ten wyjątkowy projekt powstał w pracowni Grupa5 Architekci. Koncepcja jest spójna z projektem Nowego Centrum Łodzi. Założenie zarówno inwestora jak i architektów jest takie, aby stworzyć wielofunkcyjną, atrakcyjną przestrzeń biznesową oraz rozrywkową i kulturalną. Dlatego też poza biurami w kompleksie powstaną także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galeria sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. Inwestor zapowiada, że Monopolis będzie przestrzenią otwartą i przyjazną dla całych rodzin. To również odpowiedź na zmieniające się oczekiwania przyszłych najmców.

Biurowiec – choćby nie wiem, jak nowoczesny – to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem od 9 do 17, to już nawet nie biuro z ciekawym wyposażeniem w hamak i playstation. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas – możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis – powiedział  Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.

Monopolis - rewitalizowane wnętrza. GALERIA

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci W Monopolis oprócz powierzchni biurowych powstaną m.in.restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, klub fitness i wiele innych.

Powierzchnie biurowe w Monopolis

W Monopolis powstało 23 400 m² biur klasy A. Będą one w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki (7000 m²) i dwóch nowych budynkach (8050 i 8350 m²). Powierzchnia całkowita inwestycji to 28 000 m². Za komercjalizację odpowiedzialna jest firma JLL. Obiekt będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym.

Monopolis
Autor: Grupa 5 Architekci Zakończenie inwestycji Monopolis zaplanowano pod koniec 2020 roku

Restauracje w Monopolis

Wiadomo już, że w dawnej kotłowni zakładów Monopolu Wódczanego powstanie restauracja połączona z galerią sztuki i sklepem. Będzie to największy i bardzo oryginalny lokal gastronomiczny w Monopolis. Najemcy to Anna Rubaj (jedna z najlepszych łódzkich restauratorek) oraz Artur Schutter. Jakiś czas temu informowano również o tym, że w Monopolis powstanie piekarnia Łódź, której właścicielem jest Aleksandra Sowa, znana z wypieków oferowaneych w cukierniach Sowa.

Potencjał Łodzi jest coraz większy. Centralna lokalizacja, dobre zaplecze wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że Łódź staje się jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w kraju.

Łódź rozwija się dynamicznie, przyciągając przedsiębiorstwa, które tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury, a w konsekwencji – zwiększają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Wierzymy, że projekt Monopolis będzie cieszył się dużym zainteresowaniem firm – najemców powierzchni biurowych – mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej