Fabryka Norblina. Warbud generalnym wykonawcą rewitalizacji kompleksu ArtN

2018-04-08 9:53 MS
Fabryka Norblina
Autor: PRC Architekci Wizualizacja – Fabryka Norblina w nowej odsłonie

Teren dawnej Fabryki Norblina (ArtN), o powierzchni prawie 2 hektarów, już od listopada 2017 jest ogromnym placem budowy. Za rewitalizację zabytkowych budynków odpowiedzialna jest firma Warbud. Generalny wykonawca odnowi istniejące na działce budynki z XIX wieku m.in. starą odlewnię, rurownię i walcownię, a pomiędzy nimi wybuduje zupełnie nowe budynki. W ciągu najbliższych trzech lat to miejsce zmieni się nie do poznania. Sprawdź cóż to będzie za kompleks...

Rusza rewitalizacja Fabryki Norblina
Autor: PRC Architekci Fabryka Norblina wewnętrzne uliczki  pomiędzy postindustrialnymi budynkami

Warto wspomnieć, że zakład Norblin, Bracia Buch i T. Werner przed I wojną światową był czołową fabryką metalurgiczną w Księstwie Polskim. Niestety ucierpiał podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 oraz w 1944, po Powstaniu Warszawskim. W 1982 dawna Fabryka Norblina została zamknięta i przekazana na cele muzealne, a teren jej powoli się kurczył.

W końcu w 2008 roku firma Capital Park zakupiła działkę z zabytkową zabudową. Od tego czasu cały sztab ludzi pracował nad tym, aby mogła ruszyć rewitalizacja pofabrycznego terenu. Powstały dziesiątki tomów opracowań, ekspertyz, analiz, w tym 12 tomów opracowań konserwatorskich, w których zawarte są informacje jak precyzyjnie odrestaurować każdy zabytkowy element fabryki. 9 lat trwała praca koncepcyjna oraz załatwianie formalnosci, bez których nie można było rozpocząć budowy.


Aktualnie Grupa Capital Park wyłoniła generalnego wykonawcę. Prace o łącznej wartości ponad 500 mln zł Warbud zrealizuje we współpracy z Soletanche Polska, TKT Engineering oraz Maat4. Generalny wykonawca odpowiadać będzie za wykonanie wszystkich prac konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu i pracami towarzyszącymi. Opracuje również wielobranżowy projekt wykonawczy dla całej inwestycji oraz uzyska pozwolenie na użytkowanie inwestycji. Będzie również odpowiedzialna za pracę pozostałych wykonawców.

Rewitalizacja potrwa 3 lata i zakończy się w IV kwartale 2020 roku. Projekt inwestycji ArtN jest dziełem pracowni PRC Architekci i architekta Capital Park, Piotra Blaima.

W przyszłości Fabryka Norblina – ArtN będzie miejscem łączącym historię z najnowocześniejszymi rozwiązaniami

– Historia i autentyczność dawnej fabryki jest najważniejsza. Będzie tym wokół czego powstanie przyszły projekt. Robimy więcej niż oczekuje konserwator. Wywozimy stąd mnóstwo drobiazgów, elementów dekoracji, starych urządzeń, które odrestaurujemy i przechowamy, a w przyszłości powrócą aby przypominać o tożsamości fabryki – powiedziała na konferencji prasowej Kinga Nowakowska – dyrektor generalny ArtN i członek zarządu Grupy Capital Park.

Zgodnie z założeniami odrestaurowanych zostanie 9 zabytkowych budynków i 2 historyczne oraz 44 maszyny i urządzenia. Wszystkie istniejące obiekty z biegiem czasu straciły tzw. detal historyczny. Capital Park ma zamiar je przywrócić. Dla inwestora motywem przewodnim będzie łączenie zabytkowych i współczesnych budynków.

Dualizm tego miejsca jest największym wyzwaniem, ale też przyjemnością. Będziemy łączyć nowe ze starym, high-tech ze starymi platerami, szkło i metal z zabytkową cegłą – dodała  Kinga Nowakowska.

Jakie funkcje będzie pełniła zrewitalizowana Fabryka Norblina – ArtN?

W odnowionym kompleksie ArtN powstanie m.in. Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, teatr, kina, 37 punktów gastronomicznych, butiki, supermarket, fitness, spa, centrum gier, przestrzeń dla dzieci i BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami). W ramach projektu na pofabrycznych terenach powstanie ponad 64 tys. m² powierzchni użytkowej, w tym 40 tys. m² powierzchni biurowej klasy A (poziomy od +3 do +8) i 24 tys. m² powierzchni rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej (poziomy od -1 do +2). W kompleksie ArtN najwyższy budynek będzie miał 9 poziomów nadziemnych. Na najwyższej kondygnacji powstanie restauracja z tarasem z którego będzie można podziwiać panoramę  miasta. W kompleksie zaprojektowano również 4 kondygnacje podziemne, na których będzie 750 miejsc parkingowych (400 miejsc dla pracowników biur i 490 dla handlu i usług, w tym 140 rotacyjnych). Nowością będzie pierwszy w Polsce w pełni automatyczny, podziemny parking dla 200 rowerów. Będą to specjalne skrzynki ustawione na terenie kompleksu, do których będzie można wstawić rower, następnie maszyna wydrukuje bilet, po czym rower zjedzie do podziemnego parkingu.

Wizualaizacje Fabryki Norblina po rewitalizacji>>

Dodatkowa przestrzeń publiczna w otoczeniu Fabryki Norblina

ArtN będzie dodatkowo otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę, gdzie będzie można przechadzać się po wewnętrznych uliczkach wiodących między postindustrialnymi budynkami. Dzięki temu ArtN ma być atrakcyjną przestrzenią publiczną. Inwestor ma nadzieję, że nowe miejsce przyciągnie pracowników okolicznych biur, warszawiaków, oraz turystów odwiedzających Warszawę.

Rusza rewitalizacja Fabryki Norblina
Autor: PRC Architekci Rewitalizacja Fabryki Norblina – widok od ul. Prostej
Rusza rewitalizacja Fabryki Norblina
Autor: PRC Architekci Rewitalizacja Fabryki Norblina – widok od ul. Żelaznej. Tu będzie główne wejście

Nazwa inwestycji: Art N
Lokalizacja: zbieg ul. Żelaznej i Prostej, Warszawa
Funkcja: kompleks biurowo-usługowo-handlowo-rozrywkowy
Inwestor: Capital Park
Generalny wykonawca: Warbud
Projektant: PRC Architekci
Całkowita powierzchnia: 64 tys. m²
Powierzchnia biurowa: 40 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: listopad 2017
Zakończenie budowy: IV kwartał 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej