Malarz - zawód, w którym dobrze zarobisz! Polscy malarze drożeją najszybciej w Europie

2022-03-25 12:13
Malarz
Autor: Getty Images Polscy malarze podnoszą stawki najszybciej w Europie

Okazuje się, że malarz w Polsce to wyjątkowo atrakcyjny zawód. Aż o 73% wzrósł cennik usług malarskich w ciągu ostatnich 5 lat. Rodzimi malarze zarabiają najwięcej w całej Unii Europejskiej. Cenniki malarskie rosną nie tylko w Polsce. Dowiedz się, gdzie jeszcze warto być malarzem.

Spis treści

  1. Dlaczego rosną ceny usług malarskich?
  2. Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług
  3. Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?
  4. Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce

Dlaczego rosną ceny usług malarskich?

Nie od dziś wiadomo, że branża usług remontowo-budowlanych z miesiąca na miesiąc mocno drożeje. Powodów jest co najmniej kilka. Czas epidemii Polacy często wykorzystywali do przeprowadzenia zmian w mieszkaniach. Więcej czasu we własnych „czterech kątach”, to też więcej czasu, aby bardziej zadbać o własne otoczenie. Ponadto musielismy dostosować przestrzeń do pracy online.

Wzrostom cen na rynku remontowo-budowlanym sprzyja też duża liczba budowanych nowych mieszkań. W ostatnich latach oddano do użytkowania najwięcej mieszkań od lat 70-tych, a wszystkie nowe nieruchomości trzeba przecież wykończyć i wyposażyć.

Nic nie wskazuje na to by remonty miały być tańsze, a wręcz przeciwnie. Z cenami usług budowlanych jest podobnie jak ze wszystkim w obecnej sytuacji. Wojna w Ukrainie zwiększa inflację, powoduje panikę na rynkach finansowych. Rosną ceny paliw, ceny węgla i ceny gazu. Wzrost cen surowców, jak i przerwane łańcuchy dostaw przyczyniają się do rosnących cen materiałów budowlanych.

Rosną cenniki hydraulików, elektryków, stolarzy, ale usługi malarskie zajmują pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o wzrosty cen usług. W ciągu 5 lat (od lutego 2017 roku) koszt usługi malowania mieszkań wzrósł o 73% - wynika z danych Eurostatu.

Do tego trzeba dodać odpływ pracowników budowlanych wyruszających walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Może to spowodować, że pozostający na rynku fachowcy znowu podniosą stawki za swoje usługi. Czytaj też: Ukraińcy z polskich budów jadą na wojnę>>

Zobacz też:

Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług

Polscy malarze podnoszą cenniki najszybciej na starym kontynencie. Gdyby bowiem wziąć pod uwagę stawki ze wszystkich krajów Wspólnoty to okazuje się, że w ciągu 5 lat malowanie ścian zdrożało o 28%. To prawie trzy razy wolniej niż w Polsce.

Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?

W grupie krajów, w których stawki rosły najszybciej są też inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej tj. Słowenia, Bułgaria, Słowacja, Węgry, Czechy czy Litwa. W tym ostatnim kraju wzrost stawek był tylko trochę niższy niż w Polsce. Pozostałe kraje członkowskie to państwa, w których usługi malarskie zdrożały w ciągu ostatnich 5 lat mniej niż wynosi średnia europejska. W gronie tym znajdziemy Grecję, Szwajcarię, Włochy, Finlandię, Belgię, Hiszpanię i Danię. W krajach tych malowanie ścian zdrożało o od 2% (w Grecji) do 9% (w Hiszpanii i Danii).

Malarz
Autor: HRE Investments Cennik usług malarskich - o ile wzrósł w krajach UE? Link: Kliknij i powiększ

Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce

Okazuje się, że nie tylko usługi polskich malarzy są w czołówce najszybciej drożejących w Europie. Podobnie jest w przypadku innych profesji związanych z sektorem usług remontowo-budowlanych. Sporo wzrosły też w ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów od instalacji grzewczych, elektryków, hydraulików czy stolarzy. We wszystkich tych kategoriach ceny usług budowlanych w Polsce plasują się w czołówce pod względem tego jak szybko rosną ich wynagrodzenia.

I tak stolarze żądają dziś za swoje usługi o połowę więcej niż 5 lat temu. O ponad 40% więcej zarabiają też obecnie rodzimi elektrycy czy hydraulicy. Najmniej natomiast zdrożały koszty konserwacji urządzeń grzewczych, bo o około 35%. We wszystkich tych przypadkach wzrosty stawek w Polsce są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż wynikałoby ze średniej unijnej.

Więcej w artykule: Jak bardzo wzrosły ceny usług budowlanych, dane GUS

Malarz
Autor: HRE Investments Procentowa zmian cen usług malarskich w stosunku do innych zawodów Link: Kliknij i powiększ

Źródło: HRE Investments, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej