Malarz - zawód, w którym dobrze zarobisz! Polscy malarze drożeją najszybciej w Europie
Okazuje się, że malarz w Polsce to wyjątkowo atrakcyjny zawód. Aż o 73% wzrósł cennik usług malarskich w ciągu ostatnich 5 lat. Rodzimi malarze zarabiają najwięcej w całej Unii Europejskiej. Cenniki malarskie rosną nie tylko w Polsce. Dowiedz się, gdzie jeszcze warto być malarzem.
Spis treści
- Dlaczego rosną ceny usług malarskich?
- Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług
- Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?
- Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce
Dlaczego rosną ceny usług malarskich?
Nie od dziś wiadomo, że branża usług remontowo-budowlanych z miesiąca na miesiąc mocno drożeje. Powodów jest co najmniej kilka. Czas epidemii Polacy często wykorzystywali do przeprowadzenia zmian w mieszkaniach. Więcej czasu we własnych „czterech kątach”, to też więcej czasu, aby bardziej zadbać o własne otoczenie. Ponadto musielismy dostosować przestrzeń do pracy online.
Wzrostom cen na rynku remontowo-budowlanym sprzyja też duża liczba budowanych nowych mieszkań. W ostatnich latach oddano do użytkowania najwięcej mieszkań od lat 70-tych, a wszystkie nowe nieruchomości trzeba przecież wykończyć i wyposażyć.
Nic nie wskazuje na to by remonty miały być tańsze, a wręcz przeciwnie. Z cenami usług budowlanych jest podobnie jak ze wszystkim w obecnej sytuacji. Wojna w Ukrainie zwiększa inflację, powoduje panikę na rynkach finansowych. Rosną ceny paliw, ceny węgla i ceny gazu. Wzrost cen surowców, jak i przerwane łańcuchy dostaw przyczyniają się do rosnących cen materiałów budowlanych.
Rosną cenniki hydraulików, elektryków, stolarzy, ale usługi malarskie zajmują pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o wzrosty cen usług. W ciągu 5 lat (od lutego 2017 roku) koszt usługi malowania mieszkań wzrósł o 73% - wynika z danych Eurostatu.
Do tego trzeba dodać odpływ pracowników budowlanych wyruszających walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Może to spowodować, że pozostający na rynku fachowcy znowu podniosą stawki za swoje usługi. Czytaj też: Ukraińcy z polskich budów jadą na wojnę>>
Zobacz też:
- Ceny materiałów budowlanych
- Ceny drewna
- Ceny gazu
- Ceny paliw
- Wzrost cen...wszystkiego. Ale w 2022 ma być jeszcze drożej
- Opłata mocowa - nowe stawki
- Dodatek osłonowy
Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług
Polscy malarze podnoszą cenniki najszybciej na starym kontynencie. Gdyby bowiem wziąć pod uwagę stawki ze wszystkich krajów Wspólnoty to okazuje się, że w ciągu 5 lat malowanie ścian zdrożało o 28%. To prawie trzy razy wolniej niż w Polsce.
Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?
W grupie krajów, w których stawki rosły najszybciej są też inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej tj. Słowenia, Bułgaria, Słowacja, Węgry, Czechy czy Litwa. W tym ostatnim kraju wzrost stawek był tylko trochę niższy niż w Polsce. Pozostałe kraje członkowskie to państwa, w których usługi malarskie zdrożały w ciągu ostatnich 5 lat mniej niż wynosi średnia europejska. W gronie tym znajdziemy Grecję, Szwajcarię, Włochy, Finlandię, Belgię, Hiszpanię i Danię. W krajach tych malowanie ścian zdrożało o od 2% (w Grecji) do 9% (w Hiszpanii i Danii).
Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce
Okazuje się, że nie tylko usługi polskich malarzy są w czołówce najszybciej drożejących w Europie. Podobnie jest w przypadku innych profesji związanych z sektorem usług remontowo-budowlanych. Sporo wzrosły też w ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów od instalacji grzewczych, elektryków, hydraulików czy stolarzy. We wszystkich tych kategoriach ceny usług budowlanych w Polsce plasują się w czołówce pod względem tego jak szybko rosną ich wynagrodzenia.
I tak stolarze żądają dziś za swoje usługi o połowę więcej niż 5 lat temu. O ponad 40% więcej zarabiają też obecnie rodzimi elektrycy czy hydraulicy. Najmniej natomiast zdrożały koszty konserwacji urządzeń grzewczych, bo o około 35%. We wszystkich tych przypadkach wzrosty stawek w Polsce są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż wynikałoby ze średniej unijnej.
Więcej w artykule: Jak bardzo wzrosły ceny usług budowlanych, dane GUS
Źródło: HRE Investments, redakcja