Malarz - zawód, w którym dobrze zarobisz! Polscy malarze drożeją najszybciej w Europie

2022-03-25 12:13
Malarz
Autor: Getty Images Polscy malarze podnoszą stawki najszybciej w Europie

Okazuje się, że malarz w Polsce to wyjątkowo atrakcyjny zawód. Aż o 73% wzrósł cennik usług malarskich w ciągu ostatnich 5 lat. Rodzimi malarze zarabiają najwięcej w całej Unii Europejskiej. Cenniki malarskie rosną nie tylko w Polsce. Dowiedz się, gdzie jeszcze warto być malarzem.

Spis treści

  1. Dlaczego rosną ceny usług malarskich?
  2. Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług
  3. Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?
  4. Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce

Dlaczego rosną ceny usług malarskich?

Nie od dziś wiadomo, że branża usług remontowo-budowlanych z miesiąca na miesiąc mocno drożeje. Powodów jest co najmniej kilka. Czas epidemii Polacy często wykorzystywali do przeprowadzenia zmian w mieszkaniach. Więcej czasu we własnych „czterech kątach”, to też więcej czasu, aby bardziej zadbać o własne otoczenie. Ponadto musielismy dostosować przestrzeń do pracy online.

Wzrostom cen na rynku remontowo-budowlanym sprzyja też duża liczba budowanych nowych mieszkań. W ostatnich latach oddano do użytkowania najwięcej mieszkań od lat 70-tych, a wszystkie nowe nieruchomości trzeba przecież wykończyć i wyposażyć.

Nic nie wskazuje na to by remonty miały być tańsze, a wręcz przeciwnie. Z cenami usług budowlanych jest podobnie jak ze wszystkim w obecnej sytuacji. Wojna w Ukrainie zwiększa inflację, powoduje panikę na rynkach finansowych. Rosną ceny paliw, ceny węgla i ceny gazu. Wzrost cen surowców, jak i przerwane łańcuchy dostaw przyczyniają się do rosnących cen materiałów budowlanych.

Rosną cenniki hydraulików, elektryków, stolarzy, ale usługi malarskie zajmują pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o wzrosty cen usług. W ciągu 5 lat (od lutego 2017 roku) koszt usługi malowania mieszkań wzrósł o 73% - wynika z danych Eurostatu.

Do tego trzeba dodać odpływ pracowników budowlanych wyruszających walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Może to spowodować, że pozostający na rynku fachowcy znowu podniosą stawki za swoje usługi. Czytaj też: Ukraińcy z polskich budów jadą na wojnę>>

Zobacz też:

Polscy malarze najszybciej podnoszą ceny usług

Polscy malarze podnoszą cenniki najszybciej na starym kontynencie. Gdyby bowiem wziąć pod uwagę stawki ze wszystkich krajów Wspólnoty to okazuje się, że w ciągu 5 lat malowanie ścian zdrożało o 28%. To prawie trzy razy wolniej niż w Polsce.

Gdzie w Europie ceny usług malarskich rosną równie szybko?

W grupie krajów, w których stawki rosły najszybciej są też inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej tj. Słowenia, Bułgaria, Słowacja, Węgry, Czechy czy Litwa. W tym ostatnim kraju wzrost stawek był tylko trochę niższy niż w Polsce. Pozostałe kraje członkowskie to państwa, w których usługi malarskie zdrożały w ciągu ostatnich 5 lat mniej niż wynosi średnia europejska. W gronie tym znajdziemy Grecję, Szwajcarię, Włochy, Finlandię, Belgię, Hiszpanię i Danię. W krajach tych malowanie ścian zdrożało o od 2% (w Grecji) do 9% (w Hiszpanii i Danii).

Malarz
Autor: HRE Investments Cennik usług malarskich - o ile wzrósł w krajach UE? Link: Kliknij i powiększ

Nie tylko usługi malarskie w Polsce w drożejącej czołówce

Okazuje się, że nie tylko usługi polskich malarzy są w czołówce najszybciej drożejących w Europie. Podobnie jest w przypadku innych profesji związanych z sektorem usług remontowo-budowlanych. Sporo wzrosły też w ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów od instalacji grzewczych, elektryków, hydraulików czy stolarzy. We wszystkich tych kategoriach ceny usług budowlanych w Polsce plasują się w czołówce pod względem tego jak szybko rosną ich wynagrodzenia.

I tak stolarze żądają dziś za swoje usługi o połowę więcej niż 5 lat temu. O ponad 40% więcej zarabiają też obecnie rodzimi elektrycy czy hydraulicy. Najmniej natomiast zdrożały koszty konserwacji urządzeń grzewczych, bo o około 35%. We wszystkich tych przypadkach wzrosty stawek w Polsce są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż wynikałoby ze średniej unijnej.

Więcej w artykule: Jak bardzo wzrosły ceny usług budowlanych, dane GUS

Malarz
Autor: HRE Investments Procentowa zmian cen usług malarskich w stosunku do innych zawodów Link: Kliknij i powiększ

Źródło: HRE Investments, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej