Dodatek osłonowy 2022 - nie dostałeś? Wypłaty nie dla wszystkich w terminie

2022-03-31 10:40

Dodatek osłonowy to forma wsparcia finansowego dla osób o niskich dochodach. Pierwsza rata dodatku osłonowego dla tych, którzy złożyli wniosek do 31 stycznia 2022, miała być wypłacona do 31 marca. Pierwsze wypłaty dodatku osłonowego ruszyły dopiero w ostatnich dniach marca. Niestety, wiadomo już, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. Wielu na dodatek osłonowy będzie musiało jeszcze poczekać. Do kiedy?

Spis treści

 1. Wypłaty dodatku osłonowego w ostatniej chwili i nie dla wszystkich
 2. Czym jest dodatek osłonowy?
 3. Dla kogo dodatek osłonowy? Ważne kryterium dochodowe
 4. Jakiej wysokości dodatek osłonowy?
 5. Dla kogo wyższy o 25% dodatek osłonowy?
 6. Dodatek osłonowy 2022 - wnioski i ważne terminy
 7. Nowy wniosek z ważną zmianą dla starających się o dodatek
 8. Wzór wniosku o dodatek osłonowy
 9. Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy - instrukcja
 10. Gdzie i jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
 11. Jak dowiem się czy dostałem dodatek osłonowy?
 12. Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Animacja

Wypłaty dodatku osłonowego w ostatniej chwili i nie dla wszystkich

Ci którzy złożyli wniosek o dodatek osłonowy do 31 stycznia, powinni dostać wypłatę pierwszej transzy do 31 marca (druga będzie w grudniu). Ma ona wynieść średnio 550-680 zł, w zależności od dochodu i źródła ciepła. Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. Pierwsze wypłaty dodatku osłonowego ruszyły dopiero w ostatnich dniach marca. Niektóre samorządy wciąż czekają na pieniądze na wypłaty świadczenia, a niektórym zabrakło, aby wypłacić wszystkim. Dodatek osłonowy będzie więc wypłacony z opóźnieniem. Nie wiadomo jednak, jak dużym.

Gdzie najwięcej wniosków o dodatek osłonowy?

Według danych MKiŚ o największe wsparcie wnioskowali mieszkańcy województw:

 • wielkopolskiego (124 mln zł),
 • lubelskiego (107 mln zł),
 • śląskiego i mazowieckiego (96,5 mln zł i 96 mln zł).

Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: łódzkie (79 mln zł), kujawsko-pomorskie (71 mln zł), podkarpackie (70,6 mln zł), małopolskie (66,6 mln zł), pomorskie (62,8 mln zł), świętokrzyskie (59,7 mln zł), zachodniopomorskie (57,6 mln zł), warmińsko-mazurskie (57,5 mln zł), dolnośląskie (50,8 mln zł), podlaskie (42,8 mln zł), lubuskie (24,4 mln zł) oraz opolskie (22,6 mln zł).

Czym jest dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to forma finansowego wsparcia dla obywateli. Rząd przeznaczył 4 mld zł dla blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Dodatek osłonowy wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest elementem tarczy antyinflacyjnej.

Dla kogo dodatek osłonowy? Ważne kryterium dochodowe

Celem wprowadzenia dodatku osłonowego jest rekompensata dla obywateli za rosnące ceny energii, gazu i żywności. Przysługuje najuboższym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają:

 • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jakiej wysokości dodatek osłonowy?

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego uzależniona jest od dochodu. I tak:

 • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 2100 zł,
 • 600 zł otrzyma 2-3 osobowe gospodarstwo, jeśli budżet nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę,
 • 850 zł otrzyma 4-5 osobowe gospodarstwo, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę,
 • 1150 zł otrzyma gospodarstwo 6 i więcej osobowe, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Dla kogo wyższy o 25% dodatek osłonowy?

Na nieco wyższy dodatek osłonowy mogą liczyć zagrożeni ubóstwem energetycznym. Chodzi o gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Dla nich dodatek osłonowy wynosi odpowiednio (kryteria dochodowe bez zmian):

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Dodatek osłonowy 2022
Autor: gov.pl Dodatek osłonowy 2022
Ważne!

Aby dostać wyższy dodatek osłonowy, niezbędny jest spis źródeł ciepła, czyli złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Dodatek osłonowy 2022 - wnioski i ważne terminy

Wnioski o dodatek osłonowy można było składać od 4 do 31 stycznia 2022 r. Wsparcie ma być wówczas wypłacane w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożyli wniosku do końca stycznia, nie dostaną pierwszej raty dodatku osłonowego w I kwartale 2022. Co prawda, jest na to czas jeszcze do 31 października 2022 r., ale w tym przypadku wypłata dodatku osłonowego zostanie zrealizowana w pełnej kwocie do 2 grudnia 2022 r.

Od stycznia 2022 r. czynna jest specjalna infolinia (+48 22 369 14 44) dot. dodatku osłonowego, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Ważne: Dodatek osłonowy nie jest opodatkowany PIT

Nowy wniosek z ważną zmianą dla starających się o dodatek

Ministerstwo Klimatu przygotowało nową wersję wniosku o dodatek osłonowy. Zmiana będzie dotyczyć informacji o wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypomnijmy, że właściciele domów mieszkalnych od 1 stycznia 2021 roku mają obowiązek zgłaszania informacji, czym ogrzewają budynki składając deklarację CEEB. Na wpis CEEB zainteresowani mogą czekać nawet kilka miesięcy, dlatego resort klimatu postanowił zmienić konieczność posiadania wpisu w CEEB. W nowej wersji wniosku wystarczającą będzie informacja o zgłoszeniu  źródła ogrzewania do bazy CEEB. W formularzu słowo "wpisane" zamienione zostanie na "zgłoszone". Powyższa modyfikacja przepisu ma być ułatwieniem w uzyskaniu dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie.

Sprawdź do kiedy trzeba złożyć deklarację CEEB. To ważny obowiązek, nie możesz przegapić terminu.

Do czasu publikacji odpowiedniego rozporządzenia obowiązuje stary wniosek, wzór poniżej.

Wzór wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o dodatek osłonowy

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy - instrukcja

Gdzie i jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Realizację dodatku osłonowego powierzono gminom. Przyznanie dodatku przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie wymaga wydania decyzji (decyzja będzie wydawana w przypadku odmowy przyznania świadczenia).

Wnioski o przyznanie dodatku osłonowego będą rozpatrywane m.in. przez CUS (Centrum Usług Społecznych) w danym mieście/gminie i mogą być składane:

 • tradycyjnie (osobiście lub za pośrednictwem poczty),
 • elektronicznie (np. e-PUAP).

Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego może być przekazana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, lub odebrana osobiście w siedzibie organu przyznającego dodatek.

Jak dowiem się czy dostałem dodatek osłonowy?

Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres e-mail. Wnioskodawca może również zasięgnąć informacji o przyznaniu dodatku osłonowego w urzędzie.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Animacja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej