Są konkrety tarczy antyinflacyjnej. Będzie obniżka cen! Czego dokładnie?

2021-11-25 12:30

Zapowiadane założenia tarczy antyinflacyjnej wreszcie ujrzały światło dzienne. Jak rząd chce zamortyzować skutki inflacji, czyli wszechobecną drożyzną? Pierwsze założenia tarczy antyinflacyjnej to: obniżka cen paliw na 5 miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin. Podajemy szczegóły.

Spis treści

  1. Tarcza antyinflacyjna ogłoszona!
  2. Obniżka akcyzy na paliwo
  3. Obniżka VAT na gaz i prąd
  4. Dodatek osłonowy od 400 do 1150 zł

Tarcza antyinflacyjna ogłoszona!

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 25 listopada tzw. tarczę antyinflacyjną i jej założenia. Ma ona złagodzić skutki rosnącej inflacji. Tarcza ma kosztować budżet ok. 10 mld zł. Rząd zapowiada także wprowadzenie oszczędności administracji publicznej, co ma dać od 3 do 5 mld zł oszczędności. Premier zaznaczył, że to pierwsza seria działań i mają być kolejne. Na razie podano szczegóły tarczy antyinflacyjnej w trzech obszarach.

Na zapowiedzi rządu zareagowali eksperci. Twierdzą oni, że działania podatkowe są dobrym rozwiązaniem i mają szansę zastopować inflację. Pozytywna ocena dotyczy jednak tylko obniżenia podatków. Podkreśla się też że efekty mogą być krótkotrwałe. Natomiast dodatek osłonowy już wzbudza u ekspertów niepokój, bo to kolejny impuls popytowy. Walczymy z inflacją rozdając pieniądze.

Poniżej oceny tarczy inflacyjnej przez ekonomistów największych banków.

Obniżka akcyzy na paliwo

Obniżka akcyzy do minimalnego dozwolonego poziomu w UE, która ma obowiązywać od 20 grudnia przez 5 miesięcy. Ponadto, zwolnienie paliwa z podatku od sprzedaży detalicznej, które będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Wdrożone też zostaną rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Przewiduje się, że dzięki tym wszystkim działaniom ceny paliw w ciągu najbliższych tygodni spadną o 20-30 gr.

Obniżka VAT na gaz i prąd

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zapowiedział obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 na 8%. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia do marca, czyli w najzimniejszych miesiącach roku. Zabieg ten ma dać oszczędności na rachunkach za gaz rzędu 140 zł.

Przykładowe oszczędności gospodarstwa domowego

gaz z VAT 23% gaz z VAT 8% zysk
bez ogrzewania i c.w.u. 110 zł 102 zł 14 zł
z ogrzewaniem i c.w.u. 1145 zł 1106 zł 140 zł

Zapowiadana jest również 0% akcyza na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5%. Ta obniżka również ma obowiązywać od stycznia do marca 2022.

Dodatek osłonowy od 400 do 1150 zł

Rząd przygotował też tzw. dodatek osłonowy. Ma być rekompensatą kosztów VAT energii elektrycznej oraz podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0%. Będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku. Wypłacany będzie w dwóch ratach. Skorzystać ma z niego ponad 5 mln gospodarstw domowych.

  • 400 zł dostaną gospodarstwa domowe jednoosobowe o dochodach nieprzekraczających 2100 zł/miesiąc,
  • 600 zł dostaną gospodarstwa domowe dwu-, trzyosobowe o dochodach nieprzekraczających 1500 zł/os./miesiąc,
  • 850 zł dostaną gospodarstwa domowe cztero-, pięcioosobowe o dochodach nieprzekraczających 1500 zł/os./miesiąc,
  • 1150 zł dostaną gospodarstwa domowe sześcioosobowe i większe o dochodach nie większych niż 1500 zł/os./miesiąc,
tarcza antyinflacyjna
Autor: twitter.com/PremierRP Link: Powiększ obraz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej