Wzrost cen...wszystkiego. W 2022 ceny rosną z miesiąca na miesiąc

2022-05-31 11:46

Wzrost cen odczuwalny jest właściwie w każdym segmencie towarów i usług. Drożeje wszystko: paliwa, prąd, gaz, woda, materiały budowlane, mieszkania i czynsze, nie mówiąc już o żywności. Inflacja w maju wyniosła 13,9%, co jest wynikiem najwyższym od 24 lat. W porównaniu z kwietniem ceny towarów i usług wzrosły o 1,7%. Niestety, to jeszcze nie koniec wzrostu cen.

Spis treści

  1. Wzrost cen największy od 24 lat
  2. Inflacja w maju - najnowsze dane GUS
  3. Wzrost cen paliw
  4. Wzrost cen gazu
  5. Wzrost cen prądu
  6. Wzrost cen materiałów budowlanych
  7. Wzrost cen mieszkań

Wzrost cen największy od 24 lat

Ceny niektórych produktów i usług biją rekordy. Drożeje prawie wszystko. Coraz więcej płacimy za codzienne życie, rachunki, utrzymanie domu i mieszkania. Co gorsze, ekonomiści są zdania, że szczyt podwyżek jeszcze przed nami. Mimo różnych działań rządu i NBP drożyzna przybiera na sile. Inflacja w maju wyraźnie przebiła wynik z kwietnia. Co więcej, jest na poziomie najwyższym od 1998 roku, czyli od 24 lat.

Inflacja w maju - najnowsze dane GUS

Inflacja w Polsce w maju ustanowiła kolejny rekord - 13,9%. To wzrost o 1,7 punktów procentowych w stosunku do kwietnia. Tak wynika z tzw. szybkiego szacunku GUS. Średnia prognoza ekonomistów wynosiła 13,8%. Niestety, w kolejnych miesiącach przewiduje się dalsze wzrosty cen, a zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec podwyżek.

Zdaniem analityków rok 2022 minie pod znakiem wzrostu cen. Z danych GUS wynika, że w maju ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 13,5% rok do roku, a nośników energii aż o 31,4%. Ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 35,4%. Wobec kwietnia ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,3%, nośników energii o 3,4%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu o 5%.

Warto też zwrócić uwagę, że inflację w Polsce obniżają tarcze antyinflacyjne rządu. Ministerstwo Finansów szacuje, że gdyby nie one, wskaźnik byłby o ok. 1,5-2 pp. wyższy, NBP mówi nawet o 2,1 pp. Szacuje się, że gdyby nie tarcze, inflacja w Polsce w maju mogłaby sięgnąć nawet 16%.

Niestety, to nie jest jeszcze szczyt inflacji. Prognozy mówią, że w kolejnych miesiącach jej odczyty będą wyższe. Szczyt powinien przyjść w wakacje (prawdopodobnie w sierpniu) na poziomie przynajmniej 15% (choć pojawiają szacunki bliższe 20%).

Wzrost cen paliw

Polska znajduje się wśród krajów charakteryzujących się najszybszym wzrostem cen paliw i olejów w UE - wynika z danych Eurostatu. Ceny zaczęły gwałtownie rosnąć  już od początku tego roku. Kolejne podwyżki cen paliw przyniósł wybuch wojny na Ukrainie. Sytuacja na stacja zmienia się praktycznie z tygodnia na tydzień. W tej chwili wyraźnie drożeje benzyna. Jej ceny są rekordowe i przeganiają diesla.

Wzrost cen gazu

Pod koniec 2021 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych, obowiązujące od stycznia 2022. Najwięcej za gaz płacą ci, którzy gazem ogrzewają domy (grupa taryfowa W-3.6) - ich rachunki za gaz wzrosły nawet o 174 zł netto miesięcznie, co oznacza podwyżkę o 58%. 

Wzrost cen prądu

Rok 2022 przyniósł również wyższe cen prądu. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził (17 grudnia 2021) taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Od 1 stycznia 2022 średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wynosi ok. 24% w stosunku do roku 2021. Ale na tym nie koniec podwyżek.

Wzrost cen materiałów budowlanych

To co dzieje się na rynku materiałów budowlanych nie napawa optymizmem. W kwietniu 2022 materiały budowlane zdrożały średnio o 34% w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Wzrost cen materiałów budowlanych w kwietniu w porównaniu z marcem br. to 4%. Najbardziej drożeją izolacje termiczne - ich ceny wzrosły o 64% (rdr).

Z rosnącymi cennymi materiałów budowlanych, ale także ich dostępnością, mierzą się zarówno inwestorzy indywidualni, jak i firmy budowlane. Taka sytuacja przekłada się oczywiście na znaczący wzrost kosztów budowy. Co gorsze, ceny cały czas rosną i póki co nie ma sygnałów o zahamowaniu tego trendu.

Wzrost cen mieszkań

Na rynku nieruchomości padają kolejne rekordy cenowe. Ceny mieszkań w Polsce są o około 17% droższe niż przed rokiem. Póki co, spadków nie ma, mało tego, powinniśmy się spodziewać kolejnych wzrostów cen. Aktualna sytuacja w Polsce wskazuje na to, że podwyżki mogą być znaczące, biorąc pod uwagę dwucyfrową inflację, rosnące ceny materiałów budowlanych i ich ograniczoną dostępność.

Wysokie ceny surowców i materiałów budowlanych oraz problem z ich dostępnością powodują opóźnienia w realizacji rozpoczętych inwestycji i utrudniają budowę nowych. Dodatkowym problemem jest nagły i dynamiczny odpływ pracowników z Ukrainy. Do tego dochodzi wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe oraz ustawa deweloperska i sankcje nakładane na Rosję. Należy tutaj uwzględnić również utrzymujące się problemy z niską dostępnością coraz wyżej wycenianych działek pod nowe osiedla. Wszystkie te czynniki bezpośrednio wpływają na podwyższenie kosztów budowy, a co za tym idzie, cen mieszkań.

Paweł Wiśniewski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej