Budownictwo mieszkaniowe - więcej oddanych mieszkań niż przed rokiem, ale buduje się mniej

2022-04-25 10:38
budownictwo mieszkaniowe
Autor: Getty Images W lutym, w porównaniu do stycznia 2022 roku, wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 20,3%)

W budownictwie mieszkaniowym od początku 2022 oddano więcej mieszkań do użytku niż przed rokiem. Spadła za to liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w I kwartale 2022.

Spis treści

  1. Budownictwo mieszkaniowe - styczeń-marzec 2022
  2. Ile pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym?
  3. Ile nowych mieszkań w budowie?
  4. Gdzie buduje się najwięcej mieszkań?
  5. Ceny w budownictwie mieszkaniowym
Analiza cen mieszkań - rynek wtórny, Warszawa

Budownictwo mieszkaniowe - styczeń-marzec 2022

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Budownictwo mieszkaniowe w styczniu-marcu  2022 w liczbach (dane GUS):

  • 54,7 tys. mieszkań oddanych do użytku tj. porównywalnie do ilości w roku ubiegłym (o 3,2% mniej),
  • 29,3 tys. mieszkań oddali do użytku deweloperzy, tj. o 3,6% mniej niż w 2021 r.,
  • 24,2 tys. mieszkań oddali do użytku inwestorzy indywidualni, tj. 12,6% więcej niż przed rokiem.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,8% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1194 mieszkań (wobec 1110 przed rokiem).

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 5,4 mln m², czyli o 5,9% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 98,0 m².

Ile pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym?

GUS podaje, że w okresie styczeń-marzec 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 77,8 tys.mieszkań, tj. o 8,0% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (52,0 tys., spadek o 8,2% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (24,4 tys., spadek o 10,1%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,2% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 1 365 mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (774 w roku ubiegłym).

Ile nowych mieszkań w budowie?

Od początku roku do końca marca 2022 r. rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, tj. o 16,3% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 31,7 tys. mieszkań (o 21,1% mniej), a inwestorzy indywidualni 20,9 tys. (o 5,8% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,6% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 757 mieszkań (wobec 1 417 w roku poprzednim).

Gdzie buduje się najwięcej mieszkań?

W pierwszym kwartale 2022 r. najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 9,3 tys., 9,9 tys. i 13,1 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (6,7 tys., 5,4 tys. i 8,7 tys.) i małopolskim (5,9 tys., 4,9 tys. i 6,6 tys.).

Ceny w budownictwie mieszkaniowym

Już w zeszłym roku ceny mieszkań rosły praktycznie z miesiąca na miesiąc. Z raportu Expandera wynika, że przeciętnie były aż o 16% wyższe niż w 2020. Tempo wzrostu było zbliżone we wszystkich segmentach rynku (małe, średnie i duże lokale) i wyniosło po ok. 16% r/r. W Warszawie trzeba już zapłacić ponad 14 tys. zł za m², w Krakowie około 12,5 tys., Białymstoku prawie 10 tys.

Choć można zaobserwować spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi, to deweloperzy nie wstrzymują swoich inwestycji. Dziś każde mieszkanie jest niemalże na wagę złota. Zdają sobie dziś z tego sprawę inwestorzy i firmy zajmujące się najmem instytucjonalnym. Od początku wojny w Ukrainie, granicę z Polską przekroczyło blisko 2,2 mln uchodźców i każdego dnia jest ich więcej. Nie każdego z nich będzie stać na zakup mieszkania, ale każdy potrzebuje dachu nad głową. W całym kraju jest średnio o 60% mniej wolnych mieszkań niż jeszcze miesiąc temu, mimo wciąż rosnących cen.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej