Budownictwo komunalne ze wsparciem rządu. Czy 1,65 mld zł wystarczy, aby reanimować budowę mieszkań komunalnych?

2023-03-02 15:51
Budynki komunalne
Autor: CzeM Budynki komunalne przy ul. Jagiellońskiej 47 na warszawskiej Pradze Północ

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że wśród wybranych samorządów rozdysponowało już 157 mln złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę mieszkań komunalnych. Celem wsparcia jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób o najniższych dochodach.

Spis treści

  1. Budownictwo komunalne - dane GUS
  2. Program budownictwa komunalnego i socjalnego
  3. 1,65 mld na budowę mieszkań komunalnych w 2023
  4. Społeczne Agencje Najmu

W większości badań dotyczących mieszkalnictwa Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów UE. Na 1000 mieszkańców przypada 366 mieszkań i jest to najniższy wskaźnik w Europie. Jest zapotrzebowanie na przynajmniej 500 000 nowych mieszkań w przystępnych cenach (dane Habitat for Humanity Poland), podczas gdy rocznie powstaje zaledwie 3500 mieszkań dla osób niezamożnych (np. komunalnych) - dane GUS.

Mieszkania należące do towarzystw budownictwa społecznego (czyli tzw. TBS-ów), zakładów pracy i Skarbu Państwa mają marginalny udział w polskich zasobach mieszkaniowych, stanowiąc raptem 1,4%.

Budownictwo komunalne - dane GUS

GUS podaje, że w styczniu 2023 roku oddano do użytkowania 18,2 tys. mieszkań. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 10,4 tys. mieszkań. Inwestorzy indywidualni - 7,6 tys. mieszkań. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,8% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 0,2 tys. mieszkań (wobec 0,4 tys. przed rokiem).

Program budownictwa komunalnego i socjalnego

Program obowiązuje od 2006 roku, zaś od 5 marca 2021 można uzyskać wyższe wsparcie wprowadzone ustawą z dnia 10 grudnia 2020  o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

W ramach programu gminy, powiaty, ale także organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie w wysokości do 80% kosztów inwestycji. Środki można przeznaczać na budowę, remont, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynków. Dzięki takiemu wsparciu ma powstać więcej mieszkań komunalnych, socjalnych, a także mieszkania chronione, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych.

Waldemar Buda, podczas konferencji prasowej, podkreślał, że program budowy mieszkań komunalnych przyspieszył od 2021 r. dzięki wprowadzeniu właśnie wyższego dofinansowania w wysokości do 80% kosztów inwestycji.

Ze względu na sytuację kredytową spora część społeczeństwa nie jest w stanie zapewnić sobie własnego lokalu, dlatego tak ważne jest, by tanie w użytkowaniu mieszkania budowały gminy. Zachęcamy samorządy do korzystania z rządowego programu wspierania budownictwa komunalnego, dzięki któremu nawet 80 proc. wartości inwestycji pokrywa państwo, a środki na budowę mogą być przekazane jeszcze przed jej rozpoczęciem, informuje Waldemar Buda.

1,65 mld na budowę mieszkań komunalnych w 2023

Obecnie przyznawana transza wsparcia ma wartość ponad 157 mln zł. Dofinansowanie otrzymają: Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Racibórz, Warszawa i Zielona Góra. Na takich samych zasadach dotacja została przyznana także Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. z Poznania.

Z tych środków powstanie 668 mieszkań, a także 100 miejsc w noclegowniach i 50 w schroniskach dla osób bezdomnych.

Kilkanaście dni temu do 10 instytucji trafiło 127,5 mln zł, dzięki czemu gminne zasoby lokali komunalnych zwiększą się o 621 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali.

Na cały 2023 rząd przeznaczy 1,65 mld zł na budownictwo komunalne. W latach 2021-2022 dofinansowanie na ten cel wyniosło 2,1 mld zł. Wg danych Ministerstwa Rozwoju w latach 2021-2022 wybudowano 12,6 tys. mieszkań, z czego:

  • 8664 stanowiły lokale komunalne,
  • 3790 to mieszkania społeczne czynszowe,
  • 114 mieszkania chronione.

Społeczne Agencje Najmu

Ważną rolę w wypełnianiu luki mieszkaniowej na polskim rynku miały odegrać też tzw. SAN-y, czyli społeczne agencje najmu, których tworzenie umożliwiła ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Miały one współpracować z gminami i wypełniać tzw. lukę czynszową – pośredniczyć między właścicielami mieszkań i osobami, których nie stać na kredyt czy wynajem rynkowy, ale nie przysługuje im też mieszkanie komunalne.

Jednak po ponad roku od wprowadzenia przepisów nie powstała ani jedna taka agencja. Tworzenie SAN-ów utrudnia na pewno chociażby wzrost stawek najmu mieszkań - właścicielom lokali na wynajem dużo bardziej opłaca się je wynajmować na rynku komercyjnym.

Więcej o projekcie Społecznych Agencji Najmu przeczytasz w artykule: Ustawy wspierające rozwój mieszkalnictwa, ustawa o SAN

Źródło: gov.pl; GUS, Habitat for Humanity

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej