Ceny mieszkań Warszawa. Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie i dlaczego tak drogo?

Ceny mieszkań
Autor: Getty Images Ceny warszawskich mieszkań wciąż rosną. Obecnie większość kupowanych mieszkań to lokaty kapitału

Ceny mieszkań w Warszawie to temat gorących dyskusji. Nic dziwnego, bo druga fala pandemii nie spowodowała spadku cen mieszkań w Warszawie, a mimo to nie brakuje chętnych do zakupu mieszkania w stolicy. Mało tego, specjaliści prognozują, że warszawskie ceny mieszkań jeszcze pójdą w górę. Jakie są teraz ceny mieszkań w Warszawie?

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Warszawa - ile kosztuje mieszkanie w stolicy?
 2. Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Warszawie?
 3. Ceny mieszkań w Warszawie a pandemia
 4. Na jakie mieszkanie w Warszawie nas stać?
 5. Ceny mieszkań Warszawa na rynku wtórnym
 6. Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku wtórnym
 7. Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku pierwotnym
 8. Średnie ceny mieszkań w Warszawie na przestrzeni ostatnich 9 lat
 9. Ceny mieszkań Warszawa I kwartał 2021
 10. Czy ceny mieszkań w Warszawie w 2021 spadną? Czy będą droższe?

Ceny mieszkań Warszawa - ile kosztuje mieszkanie w stolicy?

Pod koniec pierwszego kwartału 2021 na rynku pierwotnym było dostępnych w Warszawie około 10,7 tys. mieszkań. Najwięcej mieszkań oferowały dzielnice: Białołęka, Wola, Mokotów, następnie Praga-Południe oraz Ursus.

Jak wynika z obliczeń specjalistów CBRE, przez pierwsze 3 miesiące 2021 w Warszawie sprzedano 6,7 tys. mieszkań. Jak kształtują się ceny mieszkań Warszawa? Za mieszkanie w Warszawie zapłacono średnio 10,6 tys./m². Za te mieszkania, które pozostały w ofercie trzeba zapłacić 11,5 tys./m².

Co lepsze - własny dom czy mieszkanie?

Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Warszawie?

Wydawać by się mogło, że taniej jest na rynku wtórnym. Okazuje się jednak, że w Warszawie są dzielnice gdzie za stare mieszkanie zapłacimy drożej niż za nowe, i to dużo drożej. Z analiz Metrohause wynika, że dotyczy to aż czterech dzielnic stolicy. Przede wszystkim chodzi o Pragę Północ, gdzie średnie ceny w nowych inwestycjach sięgają 9999 zł. To aż 1589 zł więcej niż w ofertach na rynku wtórnym. Podobnie jest na Żoliborzu (drożej o 1489 zł), Mokotowie (o 1143 zł) oraz Woli (o 1029 zł).

Dokładnie odwrotnie jest w Wilanowie. Tu mieszkania z rynku wtórnego są droższe od nowych o 1044 zł. W pozostałych dzielnicach mieszkania z rynku wtórnego są jednak tańsze, różnica nie przekracza 500 zł. Jeżeli więc chcecie oszczędzić przy zakupie mieszkania to wybierzcie rynek wtórny, ale z wyłączeniem dzielnic, o których pisaliśmy wyżej. Najtaniej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym będzie w Rembertowie, zaraz potem na Białołęce. Dokładne dane w infografikach poniżej.

Ceny mieszkań w Warszawie a pandemia

Najnowsze dane NBP potwierdzają, że pomimo obaw pojawiających się na początku epidemii, popyt na mieszkania jest wysoki, a cały rynek mieszkaniowy zachowuje się dość stabilnie. Powody są przynajmniej trzy:

 • w obliczu szybko rosnących cen szukamy ochrony przed inflacją,
 • w obliczu niemal zerowego oprocentowania lokat szukamy inwestycji dającej rentowność na stabilnym poziomie,
 • preferujemy inwestycje w bezpieczniejsze aktywa - nieruchomości.

Historia pokazuje, że inwestorzy długoterminowi mogą liczyć na wzrost cen mieszkań wyższy niż inflacja. Na wynajmie w dużych miastach – choć mniej niż przed rokiem – można zarobić przez rok kwotę odpowiadającą 4-5% wartości mieszkania. Poza tym, to nieruchomości są uznawane za bezpieczną inwestycję. Wszystko to składa się na wysoki popyt na mieszkania w okresie epidemii.

Pandemia może mieć jednak wpływ na rynek wtórny. Koronawirus zahamował ruch turystyczny, a to spowodowało m.in. kryzys rynku wynajmu mieszkań. Szacuje się, że w Warszawie jest ok. 200 tys. mieszkań na wynajem, a co 10 stoi puste, bo nie ma chętnych do zamieszkania. Podaż mieszkań na rynku wtórnym rośnie, co jednak nie przekłada się na spadek cen.

Na jakie mieszkanie w Warszawie nas stać?

Przeciętne mieszkanie w Warszawie o powierzchni 60 m² kosztuje ok. 500 tys. zł. Najtańsze, 1-pokojowe to wydatek około 175 tys. zł. W stolicy można również znaleźć 3-pokojowe mieszkanie za około 300 tys. zł, ale mowa tu o lokalu do remontu i w starym bloku. Tymczasem luksusowy apartament 3-pokojowy to wydatek rzędu 1,27 mln zł (około 13 tys. za m²).

Według wyliczeń Expandera rodzina z dochodem 5000 zł netto może sobie pozwolić na zakup mieszkania w stolicy o powierzchni do 33 m². Dla porównania, przy takich samych dochodach, np. w Kielcach, mogłaby interesować się metrażem do 71 m². Różnica jest więc ogromna, ale trzeba pamiętać, że w stolicy mamy szansę na znacznie wyższe zarobki niż w Kielcach.

Ceny mieszkań Warszawa na rynku wtórnym

Jeśli chcemy kupić mieszkanie i nie zrujnować budżetu, pod uwagę powinniśmy wziąć zakup mieszkania na rynku wtórnym z prawobrzeżnej Warszawy. Tu są najniższe ceny za m². Chodzi m.in. o Rembertów (6460 zł), Białołękę (6566 zł), Wesołą (6709 zł) i Wawer (6979 zł). Nieco drożej jest w Ursusie (7067 zł) oraz na Targówku (7221 zł) i we Włochach (7396 zł). Ponadto doradcy Metrohouse polecają Bemowo, Bielany oraz Pragę Południe, gdzie średnia cena za m2 w 2019 roku nie przekroczyła 8000 zł.

W drugą stronę, według analiz przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Metrohouse, na rynku wtórnym najwięcej płacimy za mieszkania w centrum stolicy (11330 zł za m²). Z doświadczeń firmy wynika, że Warszawy nadal chcą mieszkać w ścisłym centrum miasta. To trend niepopularny już w innych stolicach europejskich.

Na drugim miejscu jest Wola (9500 zł za m²). Wysoka pozycja to prawdopodobnie zasługa intensywnego rozwoju dzielnicy oraz bardzo dobra komunikacja z centrum miasta. Powyżej 9000 za m² trzeba zapłacić również w Wilanowie, na Mokotowie oraz Ochocie. To dzielnice, które uchodzą za prestiżowe, są od zawsze popularne wśród potencjalnych nabywców. To jednak trochę myląca opinia, bo w rzeczywistości rozpiętość cenowa i standard mieszkań w tych dzielnicach bywa bardzo różny. Tu również można zamieszkać w blokowisku.

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku wtórnym

Ceny mieszkań Warszawa 2019
Autor: Metrohouse Ceny mieszkań Warszawa 2019 na rynku wtórnym

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku pierwotnym

Ceny mieszkań Warszawa 2019
Autor: Metrohouse Ceny mieszkań Warszawa 2019 na rynku pierwotnym

Średnie ceny mieszkań w Warszawie na przestrzeni ostatnich 9 lat

Wśród największych miast w Polsce - Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania i Łodzi - Warszawa niezmiennie najdroższa.

Ceny mieszkań 2019 Warszawa
Autor: REAS/JLL

Ceny mieszkań Warszawa I kwartał 2021

Ceny mieszkań w Polsce, w tym również w Warszawie wciąż rosną, mimo pandemii. W marcu 2021 odnotowano o 6,6% wyższe ceny mieszkań w porównaniu z marcem 2020. Głównymi przyczynami są m.in. rosnące ceny gruntów, ograniczona ilość działek budowlanych pod nowe osiedla, rosnące koszty budowy. Chodzi zarówno o ceny materiałów budowlanych, jak i wykonawstwo. Podnoszenie cen mieszkań to nic innego jak przerzucanie rosnących kosztów deweloperów na klientów. Jest jednak jeszcze inny powód rosnących cen mieszkań - oferta dostępnych mieszkań kurczy się. W Warszawie buduje się mniej niż 2-3 lata temu. Miesięcznie na rynek trafia około 1000 mieszkań, natomiast 2 lata temu liczba mieszkań była dwukrotnie większa. Oznacza to, że podaż nie nadąża za popytem, co powoduje wzrost cen mieszkań m.in. w Warszawie.

Czy ceny mieszkań w Warszawie w 2021 spadną? Czy będą droższe?

Ponieważ zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże, nic nie wskazuje na to, żeby ceny mieszkań w Warszawie spadły. Duża część inwestorów traktuje zakup mieszkania jako lokatę kapitału, bo jest to, mimo mniejszego zainteresowania najmem w czasie pandemii, wciąż stabilna inwestycja.

Eksperci rynku mieszkaniowego przewidują, że ceny mieszkań mogą nawet pójść w górę - zakończenie pandemii jest coraz bardziej realne, a to będzie wzmagać popyt na mieszkania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej