Ceny mieszkań Warszawa. Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie? Jak koronawirus wpłynie na ceny mieszkań? Prognozy na 2020 rok

2020-06-10 14:38 Marzena Sarniewicz
Ceny mieszkań
Autor: Getty Images Ceny mieszkań

Ceny mieszkań Warszawa to temat gorących dyskusji. Nic dziwnego, bo ceny wciąż nieubłaganie rosną, mimo to nie brakuje chętnych do zakupu mieszkania w stolicy. W artykule odpowiemy na pytania - dlaczego tak się dzieje i ile kosztuje metr kwadratowy w Warszawie, z podziałem na poszczególne dzielnice. Prześledzimy również jak kształtowały się ceny mieszkań w stolicy od 2011 roku na tle największych miast w Polsce. Dowiecie się również jak pandemia może wpłynąć na ceny mieszkań w Warszawie. Prognozy na 2020 rok.

Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Według firmy doradczej Expander ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 11%. Za m² zapłacimy od 6 460 zł do 11 330 zł. Również ceny mieszkań na rynku pierwotnym wciąż rosną (ok. 6%). 1 m² mieszkania w stanie surowym to średni koszt ponad 9 800 zł za m².

Jakie zmiany w cenach mieszkań w Warszawie może spowodować pandemia?

Eksperci CBRE wskazują, że na razie trudno przewidzieć, czy wystąpią spadki cen i jaka będzie ich skala. Przewidywania są jednak takie, że w Warszawie ceny mieszkań nie zdrożeją, ani nie stanieją. Sytuacja w stolicy ma być stabilna. Spadki cen mieszkań przewiduje się raczej na rynkach regionalnych. Czytaj więcej na ten temat>>

Na jakie mieszkanie w Warszawie cię stać?

Przeciętne mieszkanie 60-merowe w Warszawie kosztuje ok. 500 tys. zł. Najtańsze, 1-pokojowe to wydatek około 175 tys. zł. W stolicy można również znaleźć 3-pokojowe mieszkanie za około 300 tys. zł, ale mowa tu o lokalu do remontu i w starym bloku. Tymczasem luksusowy apartament 3-pokojowy to wydatek rzędu 1,27 mln zł (około 13 tys. za m²).

Reasumując - stać nas na coraz mniejsze mieszkania.

Według wyliczeń Expandera rodzina z dochodem 5000 zł netto może sobie pozwolić na zakup mieszkania w stolicy o powierzchni do 33 m². Dla porównania, przy takich samych dochodach np. w Kielcach mogłaby interesować się metrażem do 71 m². Różnica jest więc ogromna, ale trzeba pamiętać, że w stolicy mamy szansę na znacznie wyższe zarobki niż w Kielcach.

Ceny mieszkań Warszawa. Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Warszawie?

Wydawać by się mogło, że taniej jest na rynku wtórnym. Okazuje się jednak, że w Warszawie są dzielnice gdzie za stare mieszkanie zapłacimy drożej niż za nowe, i to dużo drożej. Z analiz Metrohause wynika, że dotyczy to aż czterech dzielnic stolicy. Przede wszystkim chodzi o Pragę Północ, gdzie średnie ceny w nowych inwestycjach sięgają 9999 zł. To aż 1589 zł więcej niż w ofertach na rynku wtórnym. Podobnie jest na Żoliborzu (drożej o 1489 zł), Mokotowie (o 1143 zł) oraz Woli (o 1029 zł).

Dokładnie odwrotnie jest w Wilanowie. Tu mieszkania z rynku wtórnego są droższe od nowych o 1044 zł. W pozostałych dzielnicach mieszkania z rynku wtórnego są jednak tańsze, różnica nie przekracza 500 zł. Jeżeli więc chcecie oszczędzić przy zakupie mieszkania to wybierzcie rynek wtórny, ale z wyłączeniem dzielnic, o których pisaliśmy wyżej. Najtaniej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym będzie w Rembertowie, zaraz potem na Białołęce. Dokładne dane w infografikach poniżej.

Ceny mieszkań Warszawa na rynku wtórnym

Jeśli chcemy kupić mieszkanie i nie zrujnować budżetu, pod uwagę powinniśmy wziąć zakup mieszkania na rynku wtórnym z prawobrzeżnej Warszawy. Tu są najniższe ceny za m². Chodzi m.in. o Rembertów (6460 zł), Białołękę (6566 zł), Wesołą (6709 zł) i Wawer (6979 zł). Nieco drożej jest w Ursusie (7067 zł) oraz na Targówku (7221 zł) i we Włochach (7396 zł). Ponadto doradcy Metrohouse polecają Bemowo, Bielany oraz Pragę Południe, gdzie średnia cena za m2 w 2019 roku nie przekroczyła 8000 zł.

W drugą stronę, według analiz przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Metrohouse, na rynku wtórnym najwięcej płacimy za mieszkania w centrum stolicy (11330 zł za m²). Z doświadczeń firmy wynika, że Warszawy nadal chcą mieszkać w ścisłym centrum miasta. To trend niepopularny już w innych stolicach europejskich.

Na drugim miejscu jest Wola (9500 zł za m²). Wysoka pozycja to prawdopodobnie zasługa intensywnego rozwoju dzielnicy oraz bardzo dobra komunikacja z centrum miasta. Powyżej 9000 za m² trzeba zapłacić również w Wilanowie, na Mokotowie oraz Ochocie. To dzielnice, które uchodzą za prestiżowe, są od zawsze popularne wśród potencjalnych nabywców. To jednak trochę myląca opinia, bo w rzeczywistości rozpiętość cenowa i standard mieszkań w tych dzielnicach bywa bardzo różny. Tu również można zamieszkać w blokowisku.

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku wtórnym

Ceny mieszkań Warszawa 2019
Autor: Metrohouse Ceny mieszkań Warszawa 2019 na rynku wtórnym

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy na rynku pierwotnym

Ceny mieszkań Warszawa 2019
Autor: Metrohouse Ceny mieszkań Warszawa 2019 na rynku pierwotnym

Średnie ceny mieszkań w Warszawie na przestrzeni ostatnich 9 lat

Wśród największych miast w Polsce - Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania i Łodzi - Warszawa niezmiennie najdroższa.

Ceny mieszkań 2019 Warszawa
Autor: REAS/JLL

Dlaczego mieszkania w Warszawie wciąż drożeją?

Główną przyczyną coraz wyższych cen mieszkań w Warszawie są wciąż rosnące ceny gruntów. Działek pod budowę nowych osiedli w atrakcyjnych miejscach jest coraz mniej. Ciągle też rosną koszty budowy. Chodzi zarówno o ceny materiałów budowlanych, jak i wykonawstwo. Ciągłe podnoszenie cen mieszkań to nic innego jak przerzucanie rosnących kosztów deweloperów na klientów. Zdaniem ekspertów w 2020 roku ceny materiałów budowlanych będą rosły nadal. Podobnie ma być z wykonawstwem. Jeżeli z Polski do Niemiec wyjedzie nawet mała część pracowników ukraińskich, co jest bardzo prawdopodobnie, zabraknie siły roboczej, a co za tym idzie ceny pójdą w górę. Czy to możliwe, że mieszkania w stolicy w 2020 roku będą jeszcze droższe?

Jakie będą ceny mieszkań w Warszawie w 2020 roku?

Drożejące grunty i koszty budowy to niestety zapowiedź stałego wzrostu cen nieruchomości w stolicy. Zdaniem ekspertów taka sytuacja utrzyma się w najbliższym czasie. Jest jednak kilka niewiadomych, które mogą znacząco zmienić sytuację na rynku mieszkaniowym w roku 2020. Do najgroźniejszych zaliczyć można ewentualną zmianę stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, zaostrzenie ustawy deweloperskiej oraz utworzenie deweloperskiego funduszu gwarancyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej