Ceny materiałów budowlanych 2022 cały czas w górę. W kwietniu zdrożały o 34%!

2022-05-11 11:28
dom w budowie
Autor: Andrzej Szandomirski W kwietniu 2022 roku, w porównaniu z kwietniem 2021 roku, ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 34%

Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W kwietniu 2022 materiały budowlane zdrożały średnio o 34% w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Wzrost cen materiałów budowlanych w kwietniu w porównaniu z marcem br. to 4%. Najbardziej drożeją izolacje termiczne - ich ceny wzrosły o 64% (rdr).

Spis treści

 1. Ceny materiałów budowlanych 2022
 2. Ceny materiałów budowlanych kwiecień 2022
 3. Które materiały budowlane podrożały najbardziej?
 4. Czy ceny materiałów budowlanych dalej będą drożeć?
 5. Wzrost cen materiałów budowlanych to początek kłopotów

Ceny materiałów budowlanych rosną od 2021 roku (najbardziej od sierpnia 2021) - pojawiło się wówczas kilka nowych pozycji podatkowych, wzrosła płaca minimalna, rosły ceny paliwa i energii, jak również koszty transformacji klimatycznej, co miało wpływ na finalne ceny materiałów budowlanych. W 2021 roku wzrosty cen odczuwalne były szczególnie w materiałach ciężkich - płyta OSB, termoizolacje (styropian, wełna) oraz wszystkie materiały wytwarzane z stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej.

Ceny materiałów budowlanych 2022

Prognozy dotyczące cen materiałów budowlanych na 2022 nie napawają więc optymizmem. Materiały budowlane drożeją z miesiąca na miesiąc. Bacznie przyglądamy się cenom materiałów budowlanych, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier działalności firm budowlanych. I tegoroczne dane to potwierdzają.

Zawrotne ceny materiałów budowlanych napędzają popyt na rynku wtórnym

Ceny materiałów budowlanych kwiecień 2022

Przedstawiamy analizę cen materiałów budowlanych Grupy PSB, śledzącej ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Ceny w kwietniu 2022, w porównaniu z kwietniem 2021 r., wzrosły średnio o 34%. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 grupach towarowych (w nawiasie podajemy wzrost ceny w marcu):

 • izolacje termiczne +57% (+63%)
 • płyty OSB +44% (+50%)
 • sucha zabudowa +45% (+43%)
 • otoczenie domu +38% (+35%)
 • dachy, rynny +45% (+37%)
 • ściany, kominy +51% (+37%)
 • izolacje wodochronne +36% (+33%)
 • instalacje, ogrzewanie +27% (+26%)
 • motoryzacja +34% (+25%)
 • płytki, łazienki, kuchnie +26% (23%)
 • ogród, hobby +28% (+29%)
 • wykończenia +33% (+25%)
 • oświetlenie, elektryka +18% (+19%)
 • narzędzia budowlane +22% (+20%)
 • chemia budowlana +21% (+18%)
 • dekoracje +18% (+18%)
 • stolarka budowlana +24% (+21%)
 • cement, wapno +24% (+22%)
 • wyposażenie, AGD +17% (+18%)
 • farby, lakiery +18% (+17%).

Które materiały budowlane podrożały najbardziej?

Największe wzrosty cen w marcu (podobnie jak w lutym i marcu) 2022 odnotowuje się w przypadku izolacji termicznych (57%), płyt OSB (44%) i suchej zabudowy (45%). Drożeją też wszystkie materiały wytwarzane z stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej.

Jak podała Grupa PSB Handel, ceny w okresie I-IV 2022, w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., średnio wzrosły prawie 32%. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych: izolacje termiczne (+63%), płyty OSB (+49%), ściany, kominy (+48%), sucha zabudowa (+44%), dachy, rynny (+40%), izolacje wodochronne (+35%), otoczenie domu (+33%), ogród i hobby (+27%), wykończenia (+26%), instalacje, ogrzewanie (+25%), motoryzacja (+22%), płytki, łazienki, kuchnie (+22%), narzędzia (+21%), stolarka (+20%), oświetlenie, elektryka (+19%), cement, wapno (+18%), chemia budowlana (+18%), wyposażenie, AGD (+17%), dekoracje (+17%) oraz farby, lakiery (+13%).

wzrost cen materiałów budowlanych
Autor: PSB Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2022 - wzrost średnio o 34% rok do roku Link: Powiększ grafikę

Czy ceny materiałów budowlanych dalej będą drożeć?

Wszystko na to wskazuje. A przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych są wysokie ceny samych surowców, rekordowe ceny energii, a także presja płacowa ze strony pracowników. Nie bez znaczenie pozostają również koszty transformacji klimatycznej. Eksperci mówią także o prawdopodobnym wyhamowaniu inwestycji budowlanych z powodu wysokich stóp procentowych i inflacji. Do tego wszystkiego dochodzi wojna na Ukrainie.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa przewiduje, że wzrost cen surowców na rynkach światowych z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost cen materiałów na polskim rynku budowlanym. PZPB podaje, że efektem drożejących ropy naftowej, miedzi, aluminium i rudy żelaza będą wyższe ceny m.in. asfaltu, kabli i przewodów elektrycznych, wyrobów stalowych i konstrukcji aluminiowych, a dodatkowo drożejące surowce energetyczne znacznie zwiększą koszty produkcji materiałów, a także podwyższą koszty eksploatacji maszyn i sprzętu budowlanego.

Zdaniem Związku atak Rosji na Ukrainę może przysporzyć polskim firmom poważnych problemów z płynnością dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Zaburzy to realizację niektórych inwestycji i wywoła presję na wzrost cen materiałów budowlanych na rynku. Ograniczenia będą dotyczyły importu kruszyw, cementu oraz wyrobów z drewna, aluminium i stali.

Prognozy Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji odnośnie cen materiałów budowlanych

Przewiduje się, że zdecydowanie wzrośnie cena m.in chemii budowlanej. Ma to związek z rosnącymi kosztami komponentów do produkcji. Podwyżki mogą sięgnąć nawet 40%. Z kolei ceny profilów do dociepleń wzrosły średnio o 8%, choć można spotkać się z podwyżką o 25%. Szczególnie dotkliwy jest dla budowlanki skok ceny wełny mineralnej. Obecnie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 100% więcej w porównaniu do lutego 2021 r. A kolejne podwyżki cen tego materiału są tylko kwestią czasu.

Poważnym problemem rynku są i będą braki surowców do produkcji materiałów budowlanych. W 2022 roku branża borykać się będzie chociażby z deficytem polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu. To z pewnością przełoży się na jego cenę i terminowe dostawy. Jego cena wzrosła ostatnio o 110%. Teraz metr sześcienny kosztuje od 3 do nawet 30 zł więcej niż jeszcze kilka tygodni temu, a na złożenie zamówienia trzeba poczekać do lutego, bo wcześniejszych zleceń producenci nie przyjmują. Np. za za rusztowania płaci się teraz 30% więcej.

Wzrost cen materiałów budowlanych to początek kłopotów

Badając koniunkturę w budownictwie, GUS pyta firmy budowlane o znaczenie różnych barier w prowadzeniu działalności. Już od kwietnia 2021 za najbardziej dokuczliwy w budownictwie wymieniany jest koszt materiałów budowlanych. Polskie Składy Budowlane prowadzą swoje analizy cenowe, ale to samo robią poszczególne branże produkujące materiały dla budownictwa. Niektóre z tych analiz cenowych są bardzo niepokojące.

I tak np. od początku roku 2021, ceny drewna wzrosły o ponad 90%, a miedzi i stali nawet o 100%. Koszty farb i lakierów wzrosły o ponad 30%, polimerów o 60%. Jest mała podaż niektórych materiałów, trzeba na nie czekać już kilkakrotnie dłużej niż np. na początku zeszłego roku. Natychmiast znikają materiały drożejące najbardziej, bo firmy robiły zapasy, a to jeszcze bardziej obniża podaż dla potrzebujących ich okazjonalnie. No i ceny paliw, które wpływają na koszty produkcji (transport surowców) i transportu gotowych produktów.

Goldman Sachs na początku stycznia 2022 podniósł roczne prognozy dla aluminium - do 3,5 tys. USD/t i miedzi - do 12 tys. USD/t. Ceny wszystkich surowców pozostają na bardzo wysokim poziomie, również ropy i drewna. Ceny energii są ogromnym problemem dla producentów cementu, stali, szkła.

Pozostają pytania: czy bardzo wysokie ceny materiałów budowlanych i bardzo wysokie koszty wykonawstwa ograniczą inwestycje prywatne? Czy polityka NBP ograniczy nowe inwestycje mieszkaniowe? Czy spory polityczne wstrzymają fundusze unijne, co przełoży się na ograniczenie inwestycji publicznych? Jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej