Kredyty mieszkaniowe coraz mniej dostępne, a zdolność kredytowa Polaków znacznie niższa

2022-04-12 13:14
Kredyty mnieszkaniowe
Autor: Getty Images Coraz mniej Polaków stać na wzięcie i spłatę kredytów

Kredyty mieszkaniowe są coraz mniej dostępne dla Polaków. W ciągu zaledwie kilku dni zdolność kredytowa drastycznie spadła - wynika z raportu brokera finansowego Notus Finanse. W niektórych bankach spadki sięgają nawet 42%. Kogo dziś stać na kredyt na mieszkanie? Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca po przyjęciu przez banki najnowszej rekomendacji KNF.

Ciekawe

W kwietniu 2022 oferowana przez banki kwota na zakup mieszkania przez singla jest niższa średnio o 17%, rodziny 2+1 o 27%, a rodziny 2+2 o 23%. W niektórych bankach zdolność kredytowa dla ww. przykładów spadła nawet 42%.

Czytaj też:

Czy zmienić oprocentowanie kredytu ze zmiennego na stałe? To dla niektórych dobry pomysł przy rosnącej inflacji i stopach procentowych

Spis treści

 1. Kredyty mieszkaniowe - zmiany od marca do kwietnia 2022
 2. Dlaczego zdolność kredytowa Polaków maleje?
 3. Kredyty na mieszkania - dlaczego coraz mniej dostępne?
 4. Jaka wysokość raty kredytu mieszkaniowego w kwietniu 2022?
 5. Co wpływa na zdolność kredytową Polaków?

Kredyty mieszkaniowe - zmiany od marca do kwietnia 2022

Zmiany w kredytach mieszkaniowych od marca do kwietnia 2022 najlepiej obrazuje poniższa grafika. Do jej stworzenia przyjęto następujące założenia: raty równe, zakup lokalu na rynku wtórnym, symulacje wykonane dla ofert promocyjnych z LTV (relacja wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości) 80%, okres kredytowania 360 miesięcy, oprocentowanie zmienne.

Wycenę przygotowano dla:

 • Singiel - umowa o pracę na czas nieokreślony, dochód 7 tys. brutto, brak zobowiązań;
 • Rodzina 2+1 - umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 10 tys. brutto, brak zobowiązań;
 • Rodzina 2+2 - umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 15 tys. brutto, brak zobowiązań.
Kredyty mieszkaniowe
Autor: Notus Finanse Symulacjia uwzględniająca ponad 100 ofert kredytów hipotecznych w największych bankach w Polsce Link: Kliknij i powiększ

Jak widać, w zależności od banku zdolność kredytowa dla singla obniżyła się od 6% do 38% (śr. -17%), rodzina 2+1 ma od 14% do 42% (śr. -27%) mniejszy budżet na zakup mieszkania, zaś w przypadku rodziny 2+2 spadek od 16% do nawet 38% (-23%).

Dlaczego zdolność kredytowa Polaków maleje?

2022 rok przyniósł ogromne zmiany na rynku kredytów mieszkaniowym. Polski Ład, galopująca inflacja czy rosnące stopy procentowe sprawiły, że kredyt hipoteczny staje się produktem luksusowym. W dużych miastach możemy wprawdzie zaobserwować rosnące pensje, co jednak nie znaczy, że możemy za nie kupić więcej. Dwucyfrowa inflacja zjada podwyżki i nie zasypuje rosnącej różnicy na racie kredytowej. Do tego ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną, bo rosną ceny materiałów budowlanych. Dla wielu osób oznacza to mocną korektę marzeń o wielkości metrażu własnego M, a nawet brak możliwości zakupu mieszkania – tłumaczy Paweł Komar, prezes Notus Finanse.

Nawet gdyby spadły ceny mieszkań w Polsce, aktualne warunki kredytowania sprawiają, ze tylko nielicznych będzie stać na zakup mieszkania.

Czytaj też:

Kredyty na mieszkania - dlaczego coraz mniej dostępne?

Od 1 kwietnia 2022 banki były zobowiązane do przyjęcia najnowszej rekomendacji KNF, która nakazuje wdrożenie bufora służącego do obliczania maksymalnie dostępnej kwoty kredytu: 5 pkt proc ponad obecny WIBOR. Wprowadzono też konieczność uwzględniania, przy liczeniu zdolności kredytowej, wzrostu kosztów utrzymania i zablokowania wskaźnika DStI (relacja kosztu rat do dochodu kredytobiorcy) do maksymalnie 40-50%.

Rekomendacje KNF:

 • Wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
 • Wymóg dotyczący dochodu dyspozycyjnego.
 • Liczenie zdolności kredytowej przy oprocentowaniu powiększony o 5 pp.
 • Zróżnicowanie zdolności ze względu na miejsce zamieszkania i aktywność zawodową.
 • Jakość portfela.

Jaka wysokość raty kredytu mieszkaniowego w kwietniu 2022?

Symulacja raty przyjętej do liczenia zdolności kredytowej

Założenia: Kwota kredytu 500 000 zł, wartość zabezpieczenia 625 000 zł (LTV 80%), WIBOR 6M: 5,05%, marża: 1,8%, okres kredytowania 25 lat

 • Aktualna rata: 3 485 zł
 • Rata z założeniem buforu 5 pp.: 5 210 zł
 • Rata z założeniem buforu + podwyżką 0,5 pp.: 5 395 zł

Co wpływa na zdolność kredytową Polaków?

 • Wysokość i źródło dochodów
 • Wiek kredytobiorcy
 • Okres kredytowania
 • Wysokość wkładu własnego
 • Zobowiązania finansowe (raty, limity kredytowe, alimenty, itp…)
 • Historia kredytowa
 • Miesięczne koszty stałe

Niepewna sytuacja makroekonomiczna wywołała w marcu prawdziwy boom na kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy starają się zdobyć finansowanie jeszcze przed kolejnymi podwyżkami, których niewątpliwie możemy się spodziewać. W marcu liczba osób wnioskujących o przyznanie kredytu na zakup nieruchomości była o 75,7% więcej niż w lutym tego roku. Jednak w ujęciu rok do roku wyraźnie widzimy, że spadła ogólna liczba już przydzielonych kredytów. Według raportu BIK, w lutym br. w porównaniu z lutym 2021 r. wystąpił duży spadek liczby - o 24,3% oraz wartości - o 14,4% udzielonych kredytów hipotecznych – wyjaśnia Karina Nożykowska, dyrektor działu bankowego i wsparcia sprzedaży, Notus Finanse.

Źródło: Notus Finanse

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej