Ceny styropianu 2022. Ile kosztuje styropian i ocieplenie nim domu?

2022-07-23 16:42

Ceny styropianu w 2022 mocno poszły w górę, zresztą ten popularny materiał izolacyjny zaczął drożeć już w zeszłym roku, podobnie jak inne materiały izolacyjne. Dla cen styropianu rekordowy był maj 2022 . Były też ogromne problemy z dostępnością tego materiału ociepleniowego. Ile obecnie kosztuje styropian? Ile trzeba zapłacić za ocieplenie nim domu? Czy styropian zdrożeje? Prognozy

Spis treści

  1. Ceny styropianu 2022
  2. Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach
  3. Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!
  4. Czy ceny styropianu wzrosną? Prognozy

Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Wyróżniają go dobre parametry cieplne, jest lekki, łatwy w obróbce i również łatwo i szybko się nim ociepla ściany. To również wciąż najtańszy materiał izolacyjny, choć obecnie w obliczu tak drożejących wszystkich materiałów budowlanych to twierdzenie straciło na znaczeniu. Ponadto ceny materiałów izolacyjnych, w tym również ceny styropianu, notują największe wzrosty cen od 2021 roku. I jest tak praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ostatnie dane z czerwca pokazały, że ceny izolacji termicznych wzrosły względem roku ubiegłego o 62%.

Ceny styropianu 2022

Zdaniem Grzegorza Tymoszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji ceny styropianu obecnie się normują, choć nie jest to jeszcze poziom zadowalający firmy budowlane. Można powiedzieć, ze ceny styropianu spadły z cen bardzo wysokich do wysokich, ale czy to jest pocieszające? Zdecydowanie poprawiła się także dostępność tego materiału. Jeszcze kilka tygodni temu na styropian trzeba było czekać nawet 2 tygodnie. Teraz to zaledwie 2-3 dni. Wszystko przez ostre hamowanie indywidualnych inwestycji. Spada liczba wydawanych nowych pozwoleń na budowę, nikt też nie ma pewności, ile domów, których budowę już rozpoczęto, faktycznie zostanie ukończonych.

W lipcu zeszłego roku metr sześcienny styropianu kosztował średnio 180 zł. Teraz to nawet 268 zł, choć to i tak mniej w porównaniu z majem tego roku, kiedy trzeba było płacić 303 zł.

Nieco inaczej kształtują się ceny styropianu grafitowego, choć utrzymana zostaje tendencja spadkowa. Aktualnie za metr sześcienny styropianu grafitowego trzeba zapłacić średnio 280 zł. To wzrost o 23% w stosunku do początku tego roku. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku to już skok o 54%! Można jednak zaobserwować lekką stabilizację cen tego materiału. Od maja tego roku cena za metr sześcienny nieco spadła.

Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach

Obecnie nie ma problemu z kupnem styropianu. Jest dostępny w większości hurtowni, a realizacja zamówienie wynosi od 2 do 10 dni. Jakie są ceny styropianu w hurtowniach. Podajemy przykładowe ceny styropianu fasadowego:

  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,042 W/mK -  cena za m³ - 286,50 zł, cena za paczkę (0,3 m³) - 85,95 zł,
  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤ 0,031 W/mK - cena za m³ - 412 zł, cena za paczkę (0,246 m³) - 101,35 zł,
  • styropian grafitowy (współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,031 W/mK) - cena za m³ - 440,30 zł zł, cena za paczkę (0,45 m³) - 198,13 zł.

Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!

Obecnie liczba zamówień na docieplenia budynków utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Znacznie wzrosły jednak koszty samego docieplenia, dlatego klienci skrupulatniej niż wcześniej analizują swoje możliwości finansowe uważa Grzegorz Tymoszewski ze SWE. Ocieplenie małego domku jednorodzinnego jeszcze dwa lata temu wynosiło blisko 20 tys. zł. Teraz trzeba za to zapłacić nawet 60 tys. Koszt termomodernizacji budynku skoczył rok do roku o prawie 100 zł za metr kwadratowy docieplanej powierzchni. Z kolei czas oczekiwania na doświadczoną ekipę elewacyjną to nawet 3-4 miesiące. Brak doświadczonych pracowników to spore utrudnienie w terminowej realizacji budów. Z drugiej strony coraz więcej pracowników wraca z Niemiec – gdzie stawki są już bardzo podobne do tych w Polsce.

Czy ceny styropianu wzrosną? Prognozy

Producenci styropianu już zapowiadają podwyżki. W ciągu najbliższych tygodni cena za metr sześcienny styropianu wzrośnie, ale o ile, trudno przewidzieć. Ma to związek m.in. ze wzrostem ceny polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu, a także relacją euro do złotego - zauważa prezes SWE.

Jakiś czas temu premier, Mateusz Morawieckie apelował o ocieplanie domów jeszcze przed sezonem grzewczym. Prognozy co do cen energii są pesymistyczne, a wiadomo, że termomodernizacja budynku, czyli w pierwszej kolejności właśnie ocieplenie domu, wymiana okien i drzwi, i wreszcie wymiana źródła ciepła to jedyna droga, aby w sezonie grzewczym zaoszczędzić. Ale oczywiście łatwo jest rzucić hasło. Koszty takiego przedsięwzięcia są naprawdę wysokie, coraz wyższe. Korzystając nawet z programów dopłat do tego typu inwestycji jakie proponuje rząd, i tak trzeba mieć sporo pieniędzy odłożonych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej