Ceny materiałów budowlanych wyższe o 25%. Prognozy na 2023

Ceny materiałów budowlanych od stycznia do grudnia wzrosły średnio o 25% w porównaniu z analogicznym okresem 2021. Najwięcej, bo o 42%, wzrosły ceny izolacji termicznych. Najmniej podrożały płyty OSB i drewno - o 10%. Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosły? Jakie są prognozy na 2023?
Spis treści
Eksperci zapowiadają do końca roku w cenach materiałów budowlanych pewną stabilizację. To dobra wiadomość, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier działalności firm budowlanych. I ostatnie dane to potwierdzają. Już kilka miesięcy z rzędu ceny materiałów budowlanych wyróżnia niższa dynamika wzrostu. W listopadzie i grudniu 2022 ceny ustabilizowały się. Stabilizacja cen materiałów budowlanych ma być jednak tylko chwilowa.
Ceny materiałów budowlanych w 2022
Przedstawiamy analizę cen materiałów budowlanych Grupy PSB, śledzącej ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Ceny w grudniu 2022 r., w stosunku do grudnia 2021, wzrosły średnio o 20%.
Ceny materiałów budowlanych od stycznia do grudnia 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 wzrosły o 25%. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych:
- izolacje termiczne (+42%),
- ściany, kominy (+35%),
- sucha zabudowa (+32%),
- izolacje wodochronne (+32%),
- cement, wapno (+30%),
- dachy, rynny (+30%),
- ogród i hobby (+26%),
- otoczenie domu (+24%),
- wykończenia (+23%), płytki,
- łazienki, kuchnie (+22%),
- instalacje, ogrzewanie (+22%),
- motoryzacja (+22%),
- stolarka (+19%),
- chemia budowlana (+19%),
- narzędzia (+18%),
- farby, lakiery (+18%),
- oświetlenie, elektryka (+15%),
- wyposażenie, AGD (+15%),
- dekoracje (+15%)
- płyty OSB, drewno (+10%).

Ceny materiałów budowlanych - prognozy na 2023
Zmiany cen materiałów to już codzienność dla polskich firm budowlanych. Obecnie można odnotować nieco dłuższe okresy stabilizacji, jednak producenci materiałów budowlanych już teraz zapowiadają, że w 2023 ceny wzrosną średnio o blisko 20% - wskazuje Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.
- Wszystko przez rosnące koszty energii i transportu. Ten ostatni do tej pory był elementem realizacji zamówienia. Teraz przez podwyżki cen paliwa stanowi już nawet 20% kosztów materiałów budowlanych. Jednak zdecydowanie najszybciej rosną koszty zatrudnienia. Systematyczne podwyżki wynagrodzeń przekładają się na wyższe ceny metra kwadratowego wykonanej elewacji - dodaje prezes SWE.
Na razie cena jednego metra sześciennego styropianu elewacyjnego jest niższa niż w ostatnich miesiącach, i to nawet o 10 zł. Inaczej wygląda cena wełny mineralnej, która powoli zaczyna rosnąć. Także chemia budowlana idzie w górę i, jak zapowiadają jej producenci, w przyszłym roku cena wzrośnie średnio o 17% - przewiduje Grzegorz Tymoszewski.