Baltic Pipe od 30 listopada ruszył z pełną przepustowością

2022-11-30 17:27
baltic pipe
Autor: PAP/Lech Muszyński Gazociąg Baltic Pipe pracuje z maksymalną mocą - ma możliwość przesyłu 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstał nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. 30 listopada gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli ok. 10 mld m³ gazu rocznie i jest kluczowym elementem uniezależniania się od gazu rosyjskiego. Otwarcie Baltic Pipe nastąpiło 1 października 2022.

Spis treści

  1. Baltic Pipe - o inwestycji
  2. Otwarcie i przepustowość gazociągu Baltic Pipe
  3. PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe
  4. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
  5. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
  6. 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

Baltic Pipe - o inwestycji

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który utworzył nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Przesyłany przez Baltic Pipe gaz pochodzi z wydobycia własnego w Norwegii oraz z już podpisanych i zabezpieczonych kontraktów z innymi dostawcami.

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro.

Otwarcie i przepustowość gazociągu Baltic Pipe

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października 2022, ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej.

Z pełną przepustowością - około 10 mld m³ gazu rocznie - ruszył 30 listopada 2022.

- Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m3 gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 procent rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec – powiedział Tomasz Stępień, prezes gaz-Systemu.

Gazociąg Baltic Pipe to kluczowy element infrastruktury gazowej w kraju. Razem z gazoportem jest w stanie całkowicie zaopatrzyć nasz kraj w gaz ziemny. Rurociąg pobiera gaz z norweskich pól gazowych, w przyszłości także z duńskich.

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Już pod koniec koniec stycznia 2018 PGNiG zawarło umowy z operatorami Baltic Pipe - duńskim Energinetem i Gaz-Systemem - na przesył gazu w latach 2022-2037.

Na przyszły rok PGNiG ma zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który "gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w sezonie grzewczym 2022/2023".  Wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe spółka wskazała jako dodatkowe źródła.

Baltic Pipe
Autor: Budimex Gazociąg został ułożony na głębokości minimum 1,2 m w odpowiednio przygotowanym wykopie na niektórych odcinkach zabezpieczonym ściankami szczelnymi ze względu na panujące warunki geologiczne

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegały w dwóch etapach:

  • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
  • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

  • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
  • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
  • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej