Podwyżki cen prądu 2022. Ratunkiem ma być tarcza antyinflacyjna

2021-11-25 13:11

Podwyżki cen prądu w 2022 ma rekompensować tracza antyinflacyjna - ogłosił na konferencji prasowej 25 listopada premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że ze wstępnych kalkulacji wynika, że w przyszłym roku prąd będzie droższy o 20-25%. Te podwyżki cen prądu dotyczą gospodarstw domowych. Firmy za prąd zapłacą jeszcze więcej.

Aktualności - zapowiedź rządu w sprawie obniżki cen prądu

Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach ogłosimy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 25 listopada. Poinformował, że zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elektryczną. Ma być również zniesiony VAT - z 23% do 5% na trzy miesiące, poczynając od stycznia 2022.

Spis treści

  1. Podwyżki cen prądu 2022
  2. W URE wnioski o zmiany w taryfach cen prądu na 2022 
  3. Podwyżki cen prądu zatwierdza URE
  4. Podwyżki prądu 2021 dla gospodarstw domowych
  5. Podwyżki cen prądu związane z opłatą mocową
  6. Pomysły rządu na rekompensaty podwyżek cen prądu

Podwyżki cen prądu 2022

O tym że prąd zdrożeje, i to bardzo, jest głośno, bo opłaty za energię mają znaczący wpływ na wzrost cen wszystkiego. Inflacja pędzi, co przy okazji napędza spekulacje, co do cen prądu w 2022.

„Rząd nie powstrzyma podwyżek cen prądu, bo to nie on decyduje o ich wysokości” – na początku września w RMF FM powiedział premier Mateusz Morawiecki. O cenach prądu decyduje Urząd Regulacji Energetyki (URE). Podwyżki cen energii to niepopularne i budzące sprzeciw informacje, dlatego poznamy je zapewne w ostatnim możliwym terminie pod koniec roku. Premier Morawiecki zapewnia jednak, że nie będzie to poziom 40% jakby to wynikało z krążących komentarzy. Szef rządu winę za podwyżki cen prądu zrzuca na „bardzo drogą politykę klimatyczną Unii Europejskiej”.

W URE wnioski o zmiany w taryfach cen prądu na 2022 

Najwięksi sprzedawcy złożyli już do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmiany w taryfach cen prądu na 2022 rok. O nowe taryfy cen prądu w 2022 ubiega się 5 największych operatorów sieci dystrybucyjnej (PGE, Enea, Tauron, Energa) i 4 tzw. sprzedawców z urzędu. Tym samym prezes URE rozpoczął postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na przyszły rok.

Co prawda, nie jest wiadome o jakie stawki chodzi. Można się jedynie domyślać, że w związku z rosnącymi cenami energii oraz kryzysem energetycznym, taryfy będą większe w 2022 roku. Ostateczną decyzję prezesa URE poznamy po zakończeniu postępowania taryfowego, czyli pod koniec roku. Przypomnijmy jednak, że przedstawiciele Enei informowali na wrześniowej konferencji prasowej, że operator będzie wnioskował o podniesienie taryf o 40%, co według prezesa Enei oznacza realny wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych o 20%.

Podwyżki cen prądu zatwierdza URE

Pod koniec każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu), jak i dystrybutorzy, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych. Publikacja nowych stawek za prąd planowana jest na 17 grudnia. Zanim znane będą taryfy na rok 2022, poniżej jeszcze te obowiązujące na rok 2021.

W wyniku wnioskowanych przez trzech przedsiębiorców i zatwierdzonych przez Prezesa URE nowych taryf, w 2021 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11), w części dotyczącej sprzedaży energii, były wyższe o ok. 3,5%, co odpowiada ok. 1,5 złotego miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.

Podwyżki prądu 2021 dla gospodarstw domowych

Operator Systemu Dystrybucyjnego/ Sprzedawca z urzędu Wzrost rachunku w G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) średnio w % Wzrost rachunku w G11 średnio w zł/miesiąc
ENEA 3,5 1,5
PGE Obrót 3,6 1,55
Tauron Sprzedaż 3,55 1,54
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Podwyżki cen prądu związane z opłatą mocową

Wzrost rachunków za prąd w przyszłym roku jest już pewny również ze względu na tzw. opłatę mocową, która jest nową pozycją na rachunkach za prąd od 2021. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już nowe stawki opłaty mocowej na rok 2022, a wynoszą one:

  • 2,37 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh,
  • 5,68 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh,
  • 9,46 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
  • 13,25 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.

Pomysły rządu na rekompensaty podwyżek cen prądu

Rząd pracuje nad projektami, które mają być finansowym wsparciem, przynajmniej dla niektórych, w związku z podwyżkami cen m.in. za energię elektryczną, ale nie tylko. Jednym z projektów są rekompensaty za prąd, które mają zostać uruchomione w 2022. Z dopłat do rachunków za prąd mają skorzystać najbiedniejsze gospodarstwa zagrożone ubóstwem energetycznym, czyli takie, których udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10%.

Kolejną, nową propozycją rządu jest wprowadzenie bonu energetycznego. Projekt jest już podobno gotowy i lada moment maja być przedstawione jego założenia. Ma to być forma wsparcia, która ma zamortyzować gospodarstwom domowym drastyczny wzrost cen nie tylko prądu, ale i gazu, paliw itp. O przeznaczeniu bonu energetycznego, będą decydowały osoby bezpośrednio objęte wsparciem. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej