Ceny gazu ziemnego 2023 dla gospodarstw domowych wzrosną o 23%, czyli o VAT

2023-01-12 16:14

Ceny gazu ziemnego w 2023 dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie 2022. Ale z początkiem tego roku przestała działać tarcza inflacyjna i obniżony VAT na gaz. Oznacza to, że ceny gazu, a wraz z nimi domowe rachunki za gaz, będą wyższe od stycznia 2023 o przywrócony VAT, czyli o 23%.

Spis treści

  1. Ceny gazu w 2023 będą zamrożone
  2. Kogo dotyczy zamrożenie cen gazu w 2023?
  3. Taryfy mocno w górę, ceny gazu bez zmian
  4. Rachunki za gaz podbije VAT
  5. Zwrot VAT za gaz dla osób o najniższych dochodach

Ceny gazu w 2023 będą zamrożone

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Tym samym ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.

W założeniach ustawy ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku, czyli do 200,17 zł za MWh (cena netto).

Kogo dotyczy zamrożenie cen gazu w 2023?

Ceny gazu na poziomie 200,17 zł taryfy przeniesione na kolejny rok dotyczą gospodarstw domowych, ale także podmiotów wrażliwych: szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, pieczy zastępczej, noclegowni, organizacji pozarządowych, kościołów wyznaniowych itp.

Taryfy mocno w górę, ceny gazu bez zmian

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w grudniu taryfy największego sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) oraz operatora systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Taryfa na paliwo gazowe PGNiG OD będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 do 31 marca 2023 r. Cena za paliwo gazowe została przez URE ustalona na poziomie niecałych 650 zł/MWh. Różnica między ceną maksymalną wynikającą z ww. ustawy, a zatwierdzoną przez URE taryfą na gaz, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG OD z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rozliczenia te nie będą miały wpływu na cenę gazu dla odbiorców objętych ochroną taryfową, która to cena wyniesie maksymalnie 200,17 zł/MWh.

„Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy na 2023 r., kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym” – tłumaczy URE.

Rachunki za gaz podbije VAT

Trzeba też pamiętać, że z końcem tego roku przestaje działać rządowa tarcza antyinflacyjna, która obniża VAT na paliwa, prąd, ciepło, jak również gaz. Oznacza to, że od stycznia 2023 i tak czekają nas znaczące podwyżki cen gazu, niezależnie od rozwiązań ochronnych.

Od 1 stycznia 2023 do rachunków z gazowni znowu będzie doliczany podatek VAT w wysokości 23% (w styczniu 2022 stawkę podatku VAT rząd obniżył do 8%, a od lutego 2022 do 0%). Oznacza to, że od 2023 domowe rachunki za gaz wzrosną o jedna piątą.

Przypomnijmy, że jeszcze na początku listopada premier deklarował, że tarcza antyinflacyjna pozostanie. Co prawda, Komisja Europejska nie pozwala dłużej stosować zerowej stawki podatku VAT na gaz. Wymaga jednak, aby ta stawka nie była niższa niż 5%. Na ten moment będziemy płacić jednak tę najwyższą stawkę podatku za gaz, czyli 23%.

Zwrot VAT za gaz dla osób o najniższych dochodach

Wyższego podatku VAT na gaz nie zapłacą jednak wszyscy. Dla osób o najniższych dochodach rząd proponuje dodatek gazowy w wysokości właśnie podatku VAT - jego wartość będzie zwracana.

"Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy. Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u" - potwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VATu z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 r. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (...) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy gazem" - dodała.

Żeby dostać zwrot VAT za gaz, trzeba będzie złożyć wniosek. Jak to zrobić, piszemy poniżej:

"Zamrożenie cen gazu na 2022 r. to ok. 10 mld zł. To są rekompensaty dla spółek energetycznych za stosowanie niższych cen. Z tych 10 mld zł spółkom wypłaciliśmy już blisko 7,5 mld zł, a z wniosków, jakie chcą złożyć, wynika, że ten budżet praktycznie w 100 proc. będzie wykorzystany w tym roku. W 2023 r. na rekompensaty przeznaczymy trzy razy większe środki, bo 30 mld zł. Dodatkowo dla najmniej zamożnych będziemy rekompensowali VAT" - zaznaczyła minister Anna Moskwa.

MaB, źródło: PAP, GW

Skąd pozyskamy węgiel? Jakie są plany rządu? Posłuchaj  rozmowy z Krzysztofem Śmiszek - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Express Biedrzyckiej: Krzysztof Śmiszek nie gryzł się w język: Rząd sprzedaje ściemę [podcast]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej