Nowe ceny gazu zatwierdził URE. Oznacza to podwyżki już od października 2021. O ile?

2021-09-17 9:14
gaz
Autor: gettyimages Tej fali nic już nie zatrzyma?! Szalone podwyżki cen prądu i gazu. Znamy stawki!

Ceny gazu idą w górę! 16 września Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował wyższe stawki za gaz największego detalicznego sprzedawcy gazu w kraju - PGNiG. Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych wchodzą w życie już od 1 października 2021. To już trzecia podwyżka cen gazu w tym roku. Co będzie dalej?

Spis treści

  1. Ceny gazu idą w górę!
  2. To już trzecia podwyżka cen gazu w tym roku
  3. Ile więcej zapłacimy za gaz?
  4. Dlaczego ceny gazu wyższe?

Ceny gazu idą w górę!

W komunikacie URE czytamy, że 16 września 2021 roku Prezes URE na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

To już trzecia podwyżka cen gazu w tym roku

Zapowiedziany wzrost cen gazu o października 2021 jest już trzecią podwyżką w tym roku. Najpierw w kwietniu ceny gazu wzrosły o 5,6%. Druga podwyżka, o 12,4%, weszła w życie 1 sierpnia.

Ile więcej zapłacimy za gaz?

Od października ceny gazu wzrosną o 7,4%. Co to oznacza w praktyce? Według danych URE:

  • tzw. kuchenkowicze, czyli osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków, w najmniejszym stopniu odczują podwyżki. URE szacuje, że ceny gazu w ich przypadku wzrosną średnio o 3,36%, co, jak obliczono, oznacza podwyżkę rzędu 72 groszy miesięcznie,
  • ci, którzy gazem ogrzewają wodę użytkową zapłacą więcej o 4,63%, czyli 4,48 zł miesięcznie,
  • za ogrzewania domu gazem trzeba będzie zapłacić więcej o 4,8%, co przełoży się na podwyżkę rzędu 17 zł miesięcznie.

Trzeba jednak wiedzieć, że większość gospodarstw domowych, jeśli już wykorzystuje gaz jako nośnik energii, wykorzystuje go zarówno do ogrzewanie domu, jak i przygotowania c.w.u., a także w kuchni. Cena rachunku za gaz wzrośnie zatem znacząco, zwłaszcza że rozpoczął się sezon grzewczy.

Dlaczego ceny gazu wyższe?

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na rynku, a dokładnie na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE przypomniał, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234%. Ceny gazu zmieniają się tak naprawdę z tygodnia na tydzień.

PGNiG podkreśla, że wzrost cen gazu o 7,4% dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej