Sytuacja na Ukrainie - co oznacza dla branży budowlanej? Ukraińcy z polskich budów jadą na wojnę

2022-03-03 11:50
Sytuacja na Ukrainie
Autor: Getty Images Sytuacja na Ukrainie zmusza Ukraińców do wyjazdu na wojnę, co może mieć wpływ na opóźnienia w realizacji inwestycji budowlanych w Polsce

Sytuacja na Ukrainie - czy uderzy w polską branżę budowlaną? Pamiętajmy, że w rodzimych firmach budowlanych średnio 60% wszystkich pracowników to Ukraińcy. Są również takie przedsiębiorstwa, które zatrudniają wyłącznie fachowców z Ukrainy. Aktualnie, wszystkie siły koncentrowane są na tym, aby pomóc sąsiadom, ale czy za kilka tygodni sytuacja na Ukrainie nie sparaliżuje polskiej budowlanki? Opinia ekspertów.

Sytuacja na Ukrainie zmusza ukraińskich pracowników do wyjazdu z Polski

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają walczyć o swój kraj lub po rodziny. Wielu pracowników z Ukrainy zatrudnionych na polskich budowach, dostało powołania do wojska i wyznaczony termin powrotu. Część z nich już wyjechała, inni przygotowują się do opuszczenia Polski w najbliższym czasie. W związku z tym, wiele polskich firm już ma kłopoty.

Czytaj też:

Firmy próbują zatrzymać ukraińskie załogi w Polsce

Polskie firmy są gotowe pomagać ukraińskim fachowcom, by zatrzymać załogę w Polsce. Potwierdzają to firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Wykonawców Elewacji, które wspierają decyzje wszystkich swoich pracowników, także te, dotyczące powrotu do Ukrainy. Obecna sytuacja to jednak spore tąpnięcie w strukturze zatrudnienia w wielu firm budowlanych, które może zagrozić nie tylko terminowości realizacji inwestycji, ale wręcz istnieniu wielu firm – mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji i dodaje, że branża budowlana nie była wcześniej w podobnej sytuacji i powinna wypracować nowe zasady działania.

Sytuacja branży budowlanej może być trudna

Pracodawcom trudno jest zatrzymać ukraińskich pracowników, ponieważ w większości chcą walczyć. Nawet jeżeli muszą porzucić pracę. Już w dniu wybuchu wojny wielu nie stawiło się na budowach, tylko dzwoniło z informacją, że wyjeżdżają walczyć.

Eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji podkreślają, że sytuacja branży budowlanej może być trudna. Finalizacja zobowiązań może okazać się kłopotliwa dla części przedsiębiorców. Szczególnie dotknie to tych, którzy swoje zatrudnienie w całości oparli na pracownikach z Ukrainy. A takich firm w ostatnich latach było coraz więcej. W obliczu tej sytuacji, firmy zrzeszone w stowarzyszeniu podjęły decyzję o jeszcze mocniejszym zacieśnieniu współpracy. Chodzi o wzajemną pomoc przy realizacji zleceń, tak by udało się je skończyć na czas.

Jednak, mimo że aktualnie nie brakuje zleceń i zapytań ofertowych, to trudno dziś stwierdzić, czy za kilka miesięcy projekty będą możliwe do realizacji, a firmy będą miały pracowników.

W ciągu najbliższych tygodni kluczowe będzie takie przeorganizowanie działań w polskich firmach, żeby sytuacja na Ukrainie nie sparaliżowała polskiej budowlanki. Mimo to, kryzys rosyjsko-ukraiński z pewnością uderzy w polskie firmy budowlane. Pytanie tylko - jak bardzo?

redakcja, materiał prasowy Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej