Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia specjalną stronę

2022-03-01 13:31
Pomoc humanitarna dla Ukrainy
Autor: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Pomoc humanitarna dla Ukrainy to aktualnie temat numer jeden w związku z panującą tam wojną. W artykule informujemy o zasadach wysyłki pomocy humanitarnej poza obszar celny Unii Europejskiej. Podajemy adres mailowy, z pomocą którego można uzyskać odpowiedzi na pytania w sprawie niesienia pomocy humanitarnej oraz adres nowej strony za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc.

Spis treści

  1. Specjalny adres e-mail dla tych, którzy chcą pomóc Ukrainie
  2. Pomoc humanitarna dla Ukrainy - uruchomiono specjalną stronę
  3. Co trzeba zgłosić w oddziale celnym?
  4. Pomoc humanitarna dla Ukrainy - koordynatorzy

Specjalny adres e-mail dla tych, którzy chcą pomóc Ukrainie

W związku z panującym kryzysem polsko-ukraińskim w Ministerstwie Finansów uruchomiony został specjalny adres e-mail pomagam.ukrainie@mf.gov.pl. Na ten adres należy wysyłać wszelkie pytania, aby rozwiać wątpliwości dotyczące odpraw transportów z pomocą dla Ukrainy. 

Pomoc humanitarna dla Ukrainy - uruchomiono specjalną stronę

Uruchomiona została też specjalna strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie oraz dla tych którzy potrzebują pomocy.

Można się też zgłaszać się do najbliższego oddziału celnego, po informacje o niezbędnych formalnościach celnych.

Co trzeba zgłosić w oddziale celnym?

Kontaktując się z oddziałem celnym należy przede wszystkim przekazać wykaz towarów, które mają zostać objęte konwojem humanitarnym. Umożliwi to Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazanie zwrotne informacji, czy towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Pozwoli też na określenie listy dokumentów, jakie powinny zostać przedstawione organowi celnemu.

Towary wysyłane w ramach pomocy humanitarnej muszą zostać objęte procedurą wywozu w systemie AES/ECS2. Dlatego niezbędne jest przekazanie do tego systemu elektronicznego zgłoszenia celnego w postaci pliku XML.

Eksportowane towary nie podlegają cłu ani należnościom podatkowym.

Ważne

Zasadą jest, że w transporcie drogowym objęcie procedurą wywozu nie odbywa się w oddziale celnym granicznym tylko realizowane jest w wewnętrznych placówkach celnych – ogólnopolska siatka oddziałów celnych, w których takie formalności można realizować dostępna jest na stronie podatki.gov.pl.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy - koordynatorzy

W celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym, przez które planowane jest wyprowadzenie konwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej