Ceny usług budowlanych poszły w górę. Jak bardzo? Podajemy przykłady

2021-10-26 11:24
usługi budowlane
Autor: gettyimages Ceny usług budowlanych poszły w górę

Ceny usług budowlanych poszybowały w górę. Nie powinno to w sumie dziwić. Z cenami usług budowlanych jest podobnie jak ze wszystkim w obecnej sytuacji. Jak bardzo wzrosły ceny usług budowlanych, podaje GUS.

Spis treści

  1. Ceny usług budowlanych idą w górę!
  2. O ile wzrosły ceny usług budowlanych?
  3. Jakie usługi budowlane podrożały najbardziej?

Ceny usług budowlanych idą w górę!

Najnowsze dane potwierdzają - ceny usług budowlanych wzrosły, właściwie rosną z miesiąca na miesiąc. GUS podaje, że  porównaniu z wrześniem 2020 podniesiono ceny budowy budynków o 5,5%, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5,0%, a usług budowlanych specjalistycznych - o 4,1%. We wrześniu 2021 w porównaniu z sierpniem 2021 odnotowano wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej po 0,7%. Ceny usług budowlanych wzrosły z miesiąca na miesiąc o 0,6%. Ponadto wzrosły ceny produkcji budowlano-montażowej i to we wszystkich rodzajach działalności.

Zobacz też:

O ile wzrosły ceny usług budowlanych?

GUS podał wzrost cen przykładowych usług budowlanych. Wzrost cen usług budowlanych notowany był od stycznia do sierpnia 2021 i porównywany z analogicznym okresem roku 2020. I tak:

  • wykonanie konstrukcji betonowych i żelbetowych monolitycznych - 4%
  • tynkowanie, malowanie - średnio 4,2%
  • montaż instalacji grzewczych - 4,7%

Powyżej 3% wzrostu cen wykazano w przypadku konstrukcji murowych (3,2%), izolacji (3,4%), stolarki (3,3%), montażu podłóg, posadzek (3,5%), usług związanych z montowaniem kotłowni i węzłów cieplnych (3,5%).

Wyższe ceny usług budowlanych o 1-2% odnotowuje się także w przypadku montażu dachów, hal, instalacji odgromowych, uziemień i przewodów wyrównawczych. Podrożały też zmechanizowane roboty ziemne.

Jakie usługi budowlane podrożały najbardziej?

Usługi budowlano-montażowe, których ceny najmocniej wzrosły to: konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne, instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, montaż osprzętu instalacyjnego, stolarki budowlanej, malowanie i roboty z gipsu i prefabrykatów gipsowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej