Ceny usług budowlanych poszły w górę. Jak bardzo? Podajemy przykłady

2021-10-26 11:24
usługi budowlane
Autor: gettyimages Ceny usług budowlanych poszły w górę

Ceny usług budowlanych poszybowały w górę. Nie powinno to w sumie dziwić. Z cenami usług budowlanych jest podobnie jak ze wszystkim w obecnej sytuacji. Jak bardzo wzrosły ceny usług budowlanych, podaje GUS.

Spis treści

  1. Ceny usług budowlanych idą w górę!
  2. O ile wzrosły ceny usług budowlanych?
  3. Jakie usługi budowlane podrożały najbardziej?

Ceny usług budowlanych idą w górę!

Najnowsze dane potwierdzają - ceny usług budowlanych wzrosły, właściwie rosną z miesiąca na miesiąc. GUS podaje, że  porównaniu z wrześniem 2020 podniesiono ceny budowy budynków o 5,5%, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5,0%, a usług budowlanych specjalistycznych - o 4,1%. We wrześniu 2021 w porównaniu z sierpniem 2021 odnotowano wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej po 0,7%. Ceny usług budowlanych wzrosły z miesiąca na miesiąc o 0,6%. Ponadto wzrosły ceny produkcji budowlano-montażowej i to we wszystkich rodzajach działalności.

Zobacz też:

O ile wzrosły ceny usług budowlanych?

GUS podał wzrost cen przykładowych usług budowlanych. Wzrost cen usług budowlanych notowany był od stycznia do sierpnia 2021 i porównywany z analogicznym okresem roku 2020. I tak:

  • wykonanie konstrukcji betonowych i żelbetowych monolitycznych - 4%
  • tynkowanie, malowanie - średnio 4,2%
  • montaż instalacji grzewczych - 4,7%

Powyżej 3% wzrostu cen wykazano w przypadku konstrukcji murowych (3,2%), izolacji (3,4%), stolarki (3,3%), montażu podłóg, posadzek (3,5%), usług związanych z montowaniem kotłowni i węzłów cieplnych (3,5%).

Wyższe ceny usług budowlanych o 1-2% odnotowuje się także w przypadku montażu dachów, hal, instalacji odgromowych, uziemień i przewodów wyrównawczych. Podrożały też zmechanizowane roboty ziemne.

Jakie usługi budowlane podrożały najbardziej?

Usługi budowlano-montażowe, których ceny najmocniej wzrosły to: konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne, instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, montaż osprzętu instalacyjnego, stolarki budowlanej, malowanie i roboty z gipsu i prefabrykatów gipsowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej