Bezpieczny Kredyt 2 procent – dla kogo? Sprawdź, kto może go uzyskać w programie Pierwsze Mieszkanie 2023

2023-09-05 13:35
Kredyt
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Kredyt

Bezpieczny Kredyt 2 procent stworzono z myślą o osobach młodych, które chcą zdobyć swoją pierwszą nieruchomość. Kto może wziąć udział w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 i uzyskać nowy kredyt mieszkaniowy dla młodych? Sprawdź zasady i wyjątki.

Spis treści

  1. Bezpieczny Kredyt 2 procent – dla kogo? Oto podstawowe zasady
  2. Kredyt 2 procent – wyjątki od kryterium wieku
  3. Bezpieczny Kredyt – wyjątki od kryterium nieposiadania nieruchomości
  4. Kredyt mieszkaniowy dla młodych – czy trzeba mieć zdolność kredytową?
  5. Nowy kredyt hipoteczny dla młodych – jaki trzeba posiadać wkład własny?
  6. Kredyt 2 procent – banki. W których można złożyć wniosek?

Bezpieczny Kredyt 2 procent – dla kogo? Oto podstawowe zasady

Bezpieczny Kredyt 2 procent w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 mogą uzyskać osoby, które:

  • w momencie składania wniosku kredytowego nie mają ukończonych 45 lat,
  • w momencie składania wniosku kredytowego nie posiadają i przed tym momentem nigdy nie posiadały mieszkania ani domu.

Co ważne, ta druga zasada dotyczy zarówno prawa własności, jak i spółdzielczego prawa do nieruchomości.

Nieco inaczej jest, gdy o kredyt hipoteczny 2 procent stara się wspólnie para małżeńska lub para bez ślubu wychowująca wspólnie dziecko. Wówczas obowiązują także dodatkowe zasady dla par:

  • mąż/żona kredytobiorcy nie posiada mieszkania ani domu oraz nie posiadał/a go przez cały okres od dnia zawarcia ślubu,
  • osoba, z którą kredytobiorca wychowuje wspólnie dziecko, nie posiada mieszkania ani domu oraz nie posiadał/a go przez cały okres od dnia narodzin dziecka.

Warto pamiętać, że na kredyt na mieszkanie 2 procent wpływa status związku i brać to pod uwagę. Dobrze jest też mieć na uwadze, że według Ministerstwa Rozwoju i Technologii na możliwość uzyskania tego kredytu nie wpływa rozdzielność majątkowa.

Posiadanie rozdzielności majątkowej nie wpływa na możliwość skorzystania z programu, gdy jeden z małżonków posiada nieruchomość. Warunek pierwszego mieszkania jest konieczny w przypadku obojga małżonków. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy małżonek zbył mieszkanie jeszcze przed zawarciem małżeństwa, a drugi z małżonków nie posiada i nigdy nie posiadał nieruchomości – podaje MRiT.

Kredyt 2 procent – wyjątki od kryterium wieku

Aktualnie w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 nie ma wyjątków od kryterium wieku – jeśli w momencie składania wniosku o kredyt dana osoba ma ukończone 45 lat, nie uzyska pieniędzy. W przypadku małżeństw lub par wspólnie wychowujących dziecko przynajmniej jedna osoba z pary musi spełniać kryterium wieku.

Co ważne, w przyszłości pojawi się jeden wyjątek. Prawdopodobnie jeszcze w 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących Kredytu Bezpiecznego 2 procent, która pozwoli nie spełniać kryterium wieku pewnej wąskiej grupie osób. Chodzi o kredytobiorców, którzy chcą uzyskać kredyt na mieszkanie 2%, żeby wykupić lokal, który aktualnie zajmują w oparciu o umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności (taką opcję oferuje m.in. program Mieszkanie Plus).

Bezpieczny Kredyt – wyjątki od kryterium nieposiadania nieruchomości

Co do zasady posiadanie mieszkania lub domu (teraz albo w przeszłości) wyklucza z udziału w programie Pierwsze Mieszkanie i skorzystania z Kredytu 2 procent. Przewidziano jednak liczne wyjątki od tej reguły. Dotyczą one m.in. osób, które w młodym wieku odziedziczyły nieruchomość, osób, które posiadają nieruchomości wyłączone z użytkowania przez nadzór budowlany oraz osób posiadających mieszkanie czy dom poza granicami Polski.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu o tym, jak uzyskać bezpieczny kredyt dla młodych mimo posiadania nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy dla młodych – czy trzeba mieć zdolność kredytową?

Warto pamiętać, że nowy kredyt hipoteczny 2% może zostać udzielony tylko osobom, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, by go później spłacić. Zdolność ocenia bank w taki sam sposób, jak przy innych kredytach mieszkaniowych. Trzeba więc mieć regularne i odpowiednio wysokie zarobki.

Co ważne, Bezpieczny Kredyt można nieraz otrzymać łatwiej niż zwykły kredyt hipoteczny. Wynika to z faktu, że w ramach Rekomendacji S 2023 bankom nakazano nieco inny sposób obliczania zdolności kredytowej – bardziej korzystny dla osób starających się o Bezpieczny Kredyt.

Zobacz galerię: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Nowy kredyt hipoteczny dla młodych – jaki trzeba posiadać wkład własny?

W przypadku kredytu hipotecznego banki najczęściej wymagają wkładu własnego. Inaczej jest jednak przy Bezpiecznym Kredycie. W przypadku kredytu na 2% wkład własny może wynieść od 0 do 200 tys. zł. Oznacza to, że nawet osoba bez wkładu może się starać o nowy kredyt. Oczywiście z perspektywy banku bardziej pożądany może być jednak klient posiadający gotówkę.

Warto dodać, że w przypadku Bezpiecznego Kredytu wkładem własnym może być także działka budowlana (nawet z już rozpoczętą budową domu). Obowiązują wówczas jednak nieco inne zasady, co wyjaśniamy dokładniej w zalinkowanym powyżej artykule.

Kredyt 2 procent – banki. W których można złożyć wniosek?

Przed złożeniem wniosku kredytowego warto wziąć pod uwagę, że nie każdy bank uczestniczy w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 i oferuje nowy kredyt. Robią to wyłącznie banki, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Plusem dla kredytobiorców jest fakt, że ich lista stale się wydłuża.

W osobnym artykule znajdziesz dokładną informację o tym, które banki udzielają obecnie Kredytu 2 procent.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej