Kredyt 2 procent – warunki podczas łączenia z kredytem bez wkładu własnego 2023. Jakie są zasady?

2023-07-06 10:50
Kredyt 2 procent
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Bezpieczny Kredyt 2 procent można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

Nie każdy wie, że Bezpieczny Kredyt 2 procent można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Jak wpływa to na kwestie takie jak spłata rodzinna lub limity cenowe? Wyjaśniamy zasady tej części programu Pierwsze Mieszkanie 2023.

Spis treści

  1. Bezpieczny Kredyt 2 procent – warunki dotyczące wkładu własnego przy łączeniu programów
  2. Limit ceny metra kwadratowego mieszkania przy łączeniu programów – jest czy nie?
  3. Spłata rodzinna w programie Pierwsze Mieszkanie – czy można skorzystać?

Bezpieczny Kredyt 2 procent – warunki dotyczące wkładu własnego przy łączeniu programów

Chcąc skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie 2023 i uzyskać Bezpieczny Kredyt 2 procent, warto wiedzieć o możliwości połączenia go z programem Mieszkanie bez wkładu własnego 2023. Przypomnijmy, że pozwala on uzyskać kredyt hipoteczny (tzw. rodzinny kredyt mieszkaniowy) osobom, które uzbierały tylko część wymaganego przez bank wkładu własnego lub w ogóle go nie posiadają. Wkład zostaje wówczas zastąpiony państwową gwarancją.

– Gwarancja wkładu własnego to gwarancja spłaty kredytu. Zabezpiecza tę część kredytu mieszkaniowego, która odpowiada kwocie wkładu własnego, jaką powinieneś wnieść lub różnicy pomiędzy tą kwotą a wniesionym przez Ciebie wkładem własnym – wyjaśnia Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przy jednoczesnym korzystaniu z obu programów trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji łączna wysokość objętej gwarancją części Bezpiecznego Kredytu 2 procent i wkładu własnego kredytobiorcy:

  • nie może być wyższa niż 200 tys. zł,
  • nie może przekroczyć 20% całkowitej kwoty wydatków, na które jest udzielany kredyt.

Innymi słowy, można otrzymać Bezpieczny Kredyt na 2% nawet bez jakiegokolwiek wkładu własnego. Z kolei jeśli kredytobiorca ma uzbierane np. 10% wkładu, to brakująca do 20% kwota może zostać zastąpiona państwową gwarancją. Warto pamiętać, że gwarancja może objąć maksymalnie kwotę 100 tys. zł.

Pamiętaj

Za kredyt hipoteczny 2% nabywa się wyłącznie pełne prawa do nieruchomości – nie może to być jedynie udział w domu czy mieszkaniu.

Na tym jednak nie koniec, gdyż wkładem własnym może być też działka budowlana. Wówczas obowiązują nieco inne zasady. Jeżeli na działce nie znajduje się dom jednorodzinny ani mieszkanie (ani nie rozpoczęły się prace związane z budową któregoś z tych obiektów), to taka nieruchomość gruntowa może posłużyć jako wkład własny. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas łączna wysokość Bezpiecznego Kredytu dla młodych i wkładu własnego nie może przekroczyć 1 mln zł.

Limit ceny metra kwadratowego mieszkania przy łączeniu programów – jest czy nie?

W programie Pierwsze Mieszkanie nie obowiązują żadne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości, którą można kupić za Bezpieczny Kredyt 2 procent. Takie limity obowiązują jednak w przypadku kredytu bez wkładu własnego 2023. Co zatem w przypadku łączenia programów?

Jak wynika z przepisów, przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc. nie ma limitu ceny nieruchomości nawet przy korzystaniu z gwarancji zastępującej wkład własny. Kredytobiorca tak naprawdę nie łączy bowiem dwóch programów, tylko korzysta z gwarancji, która stanowi część wspólną obu z nich.

– Program „Pierwsze Mieszkanie” umożliwia uzyskanie bezpiecznego kredytu 2%, który może zostać udzielony z gwarancją wkładu własnego lub bez takiej gwarancji – podaje strona BGK.

Warto dodać, że na stronie BGK, która podaje zasady korzystania z kredytu 2 procent oraz gwarancji, nie ma informacji o jakichkolwiek limitach ceny mieszkania czy domu.

Spłata rodzinna w programie Pierwsze Mieszkanie – czy można skorzystać?

Największym minusem łączenia programów jest to, że przy Bezpiecznym Kredycie 2 procent nie można skorzystać ze spłaty rodzinnej. Przypomnijmy, że chodzi o mechanizm z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, który pozwala umorzyć część kredytu hipotecznego, gdy rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko. Ta atrakcyjna opcja jest niestety niedostępna dla uczestników programu Pierwsze Mieszkanie.

– Przewiduje się możliwość udzielenia kredytu (...) również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny. Przy czym kredytobiorcom bezpiecznego kredytu 2% nie będą przysługiwały spłaty rodzinne – podaje strona Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej