Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 - jakie zmiany w programie mieszkaniowym od 1 marca?

2023-03-04 9:30
osiedle mieszkaniowe budowa
Autor: Pekabex Czy mieszkania bez wkładu własnego rozwiąże problem dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach?

Mieszkania bez wkładu własnego to program rządu, który ma pomóc w zakupie własnego M tym, których stać na spłatę kredytu mieszkaniowego, ale nie mają oszczędności na wkład własny. Tak przynajmniej było do tej pory. Od 1 marca 2023 zmieniły się warunki Mieszkania bez wkładu własnego, dzięki którym może z niego skorzystać większa liczba beneficjentów. Jakie są nowe zasady programu? Jak dostać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Spis treści

 1. Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 - jakie zmiany od marca?
 2. Jaki wkład własny w Mieszkaniu bez wkładu własnego?
 3. Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?
 4. Mieszkanie bez wkładu własnego - warunki
 5. Od czego zależy wysokość wsparcia?
 6. Kredyt mieszkaniowy nie tylko na mieszkanie
 7. Do kiedy mieszkania bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 - jakie zmiany od marca?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego umożliwia uzyskanie rodzinnego kredytu mieszkaniowego (wcześniej gwarantowany kredyt mieszkaniowy). Kredyt może być udzielony z gwarancją wkładu własnego lub bez takiej gwarancji, a po jego udzieleniu możliwe jest skorzystanie z tzw. spłaty rodzinnej. Od 1 marca 2023 weszły w życie następujące zmiany w programie:

 • większe limity cen mieszkań podlegających państwowej gwarancji,
 • zniesienie limitu minimalnego, gwarantowanego wkładu do kredytu hipotecznego.

Jaki wkład własny w Mieszkaniu bez wkładu własnego?

Rodzinny kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony:

 • bez wkładu własnego kredytobiorcy,
 • z wkładem własnym kredytobiorcy nie wyższym niż 200 tys. zł oraz nieprzekraczającym:

- 20% całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których jest udzielany (dla kredytów o zmiennej stopie procentowej)

- 30% całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których jest udzielany (dla kredytów o stałej stopie procentowej albo okresowo stałej stopie procentowej, dla którego stopa procentowa ma stały poziom przez co najmniej 5 lat)

 • bez ograniczeń dotyczących wysokości wkładu własnego w przypadku, gdy wkładem własnym kredytobiorcy jest wyłącznie nieruchomość gruntowa, z tym że łączna wysokość wkładu własnego i rodzinnego kredytu mieszkaniowego nie może być wyższa niż 1 mln zł.
Trzeba wiedzieć o rodzinnym kredycie mieszkaniowym

Kredyt udzielany jest na minimum 15 lat, w walucie polskiej, dzięki czemu nie ma obawy o ryzyka kursowe. Udzielają go banki, które zawarły w tym zakresie umowę z BGK (listę banków można znaleźć na stronie www.bgk.pl).

Procedura udzielenia kredytu zależy od banku udzielającego kredytu. Co do zasady jest to taki sam kredyt hipoteczny jak kredyt udzielany z wkładem własnym. Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu.

Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?

Do programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą przystąpić osoby fizyczne, które mają dochody umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, a jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny lub chcą zaciągnąć kredyt z niedużym wkładem własnym. Mogą to być:

 • single,
 • osoby żyjące w nieformalnych związkach,
 • małżeństwa.

Ważne dla osób żyjących w nieformalnych związkach! Mogą skorzystać z programu razem tylko wtedy, gdy wspólnie wychowują dziecko. Para, która nie ma dzieci nie może przystąpić do programu, ale każde z nich może to zrobić odrębnie, jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Mieszkanie bez wkładu własnego - warunki

Z programu Mieszkanie bez wkładu własnego można skorzystać, o ile kredytobiorca oraz osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy:

 • nie mają prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, a także w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku nie dokonały zbycia takiego prawa w drodze darowizny,
 • nie mogą korzystać ze spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego;
 • nie korzystają z innego gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Są jednak wyjątki. Jeżeli do gospodarstwa domowego należy minimum dwoje dzieci, kredytobiorca oraz pozostali członkowie mogą być właścicielami mieszkania:

 • nie większego niż 50 m², gdy dzieci jest dwoje,
 • 75 m², gdy dzieci jest troje,
 • 90 m², gdy dzieci jest czworo.

W przypadku rodzin wielodzietnych nie ma limitu dotyczącego metrażu. Jeżeli dojdzie do narodzin kolejnego dziecka BGK pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Od czego zależy wysokość wsparcia?

Wysokość finansowania jest uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. W miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK ma pomóc w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. To tzw. spłata rodzinna, która wynosi:

 • 20 tys. zł - w przypadku drugiego dziecka
 • 60 tys. zł - w przypadku trzeciego dziecka,
 • plus 60 tys. zł - w przypadku każdego kolejnego dziecka.

Kredyt mieszkaniowy nie tylko na mieszkanie

Trzeba wiedzieć, że program Mieszkanie bez wkładu własnego nie jest przeznaczony tylko na zakup własnego M. Wsparcie z programu można przeznaczyć także na budowę domu jednorodzinnego, a także zakup działki w celu budowy domu. Co więcej, wsparcie można otrzymać także na wykończenie mieszkania lub domu.

Do kiedy mieszkania bez wkładu własnego?

Rodzinne kredyty mieszkaniowe mają być udzielane do 31 grudnia 2030.

Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć? - Porachunki Osobiste" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej