Kredyt hipoteczny 2 procent. W tych miastach rata Bezpiecznego Kredytu będzie niższa niż czynsz najmu

2023-06-26 15:45
Kredyt hipoteczny 2 procent
Autor: Getty Images/ah_fotobox Kredyt hipoteczny 2 procent będzie w wielu przypadkach bardziej opłacalny od wynajmu mieszkania.

Kredyt hipoteczny 2 procent będzie się wielu osobom opłacał bardziej niż wynajem – wynika z wyliczeń podanych przez „Rzeczpospolitą”. W większości dużych miast rata Bezpiecznego Kredytu okaże się niższa niż przeciętny czynsz najmu.

Spis treści

  1. Kredyt hipoteczny 2 procent tańszy niż wynajem. W których miastach?
  2. Najem potaniał, ale wciąż jest drogi
  3. Planujesz Bezpieczny Kredyt? Pamiętaj, nie przeprowadzisz się szybko

Kredyt hipoteczny 2 procent tańszy niż wynajem. W których miastach?

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” opublikowała wyliczenia ekspertów Rentier.io, z których wynika, że przy obecnych wysokich czynszach najmu wielu osobom bardziej opłaci się skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie 2023 i kupić nieruchomość. Rata Bezpiecznego Kredytu 2 procent będzie bowiem niższa od czynszu najmu w 12 z 17 największych miast. Tak będzie m.in. w:

  • Gdańsku,
  • Lublinie,
  • Łodzi,
  • Rzeszowie,
  • Sosnowcu,
  • Warszawie.

Jak podaje „Rz”, między przeciętnym kosztem wynajmu a ratą kredytu hipotecznego 2 procent będzie nawet ok. 400 zł różnicy na korzyść Bezpiecznego Kredytu dla młodych. To sporo, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że przy zwykłym kredycie hipotecznym to czynsz najmu jest wszędzie tańszy niż rata.

– Nawet jeśli rata i koszt najmu są do siebie zbliżone, to w długim okresie bardziej opłata się zakup. Kupione mieszkanie w każdej chwili można sprzedać i w ten sposób odzyskać część pieniędzy wydanych na spłatę rat. Tych wydanych na najem nie da się natomiast odzyskać – przypomina majowy raport Expandera i Rentier.io.

Najem potaniał, ale wciąż jest drogi

Trzeba oczywiście pamiętać, że wyliczenia cytowane przez „Rz” opierają się na obecnej wysokości średnich czynszów najmu. Rozważając, czy bardziej opłaca się wynajem mieszkania, czy nowy kredyt mieszkaniowy dla młodych należy mieć na uwadze, że koszt najmu może się dynamicznie zmieniać. Ubiegły rok przyniósł rekordowe podwyżki czynszów związane z sytuacją w Ukrainie, jednak obecnie najem tanieje w większości miast.

Według najnowszego raportu Otodom Analytics spadek czynszów odnotowano w 9 na 16 miast wojewódzkich. Korekta jest wyraźna i wydaje się, że trend spadkowy się utrzyma – podaż mieszkań na rynku najmu znacznie wzrosła.

– Zdecydowanie wzrosła dostępność mieszkań na wynajem. W kwietniu 2022 r. w badanych miastach odnotowaliśmy tylko 18 tysięcy aktywnych ogłoszeń. W kwietniu tego roku było to już 35 tysięcy, a więc niemal 2-krotnie więcej. To jednak wciąż mniej niż 2 lata temu (53 tys.) – podają eksperci Expandera i Rentier.io.

Planujesz Bezpieczny Kredyt? Pamiętaj, nie przeprowadzisz się szybko

Planując uzyskanie Bezpiecznego Kredytu na 2%, warto brać pod uwagę nie tylko różnicę między czynszem najmu a ratą kredytu, ale też liczne ograniczenia, z jakimi wiąże się program Pierwsze Mieszkanie. Nie każdy ma bowiem świadomość, że w nieruchomości kupionej za Bezpieczny Kredyt trzeba prowadzić gospodarstwo domowe. Ten, kto nie wprowadzi się do mieszkania czy domu odpowiednio szybko, straci prawo do dopłat do kredytów, które czynią program Pierwsze Mieszkanie tak atrakcyjnym. Dopłaty można też stracić, jeśli na więcej niż rok przerwie się prowadzenie w nieruchomości gospodarstwa domowego.

Na tym jednak nie koniec, gdyż prawo do dopłat przepada także w przypadku, gdy w okresie przysługiwania dopłat (10 lat) kredytobiorca:

  • sprzeda nieruchomość,
  • wynajmie nieruchomość,
  • użyczy komuś nieruchomości.
Pamiętaj

Powyższe zasady dotyczące utraty prawa do dopłat obowiązują tylko przez pierwsze 10 lat spłaty.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zasady, należy liczyć się z tym, że nieruchomość z Pierwszego Mieszkania ma być domem kredytobiorcy przez dłuższy czas i nie będzie łatwo szybko przeprowadzić się bez utraty dopłat. To zaś mocno ogranicza mobilność, która jest największą zaletą najmu – i która jest większa także w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego.

– Najem oczywiście także ma zalety – przypominają autorzy cytowanego raportu. – Mieszkanie można zmienić bardzo szybko. Nie wymaga tak wielu formalności ani posiadania zdolności kredytowej. W początkowym etapie kariery zawodowej wydaje się więc lepszym rozwiązaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej