Kredyt mieszkaniowy dla młodych – terminy. Oto ważne daty w programie Pierwsze Mieszkanie

2023-07-07 9:37
Kredyt mieszkaniowy dla młodych – terminy
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Gdy chodzi o kredyt mieszkaniowy dla młodych, terminy ustalają banki oraz ustawa.

Gdy w grę wchodzi kredyt mieszkaniowy dla młodych, terminy dotyczą przede wszystkim składania wniosków oraz okresu przysługiwania dopłat. Sprawdź, o jakich datach pamiętać w programie Pierwsze Mieszkanie 2023.

Spis treści

  1. Kredyt mieszkaniowy dla młodych – istotne terminy do zapamiętania
  2. Okres przysługiwania dopłat do rat Bezpiecznego Kredytu oraz okres spłaty
  3. Limit wieku w programie Pierwsze Mieszkanie – o tym pamiętaj

Kredyt mieszkaniowy dla młodych – istotne terminy do zapamiętania

Jeśli chodzi o nowy kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023, terminy naboru wniosków ustalają poszczególne banki biorące udział w programie Pierwsze Mieszkanie 2023. Tylko niektóre zaoferują nowy produkt już w momencie startu programu. A zatem kiedy można składać wniosek o kredyt na pierwsze mieszkanie? Od 3 lipca 2023 można starać się o kredyt 2 procent w bankach:

  • Alior Bank,
  • Bank Pekao S.A.,
  • Bank PKO BP,
  • VeloBank,
  • BPS S.A.,
  • SGB-Bank S.A.

Pozostałe banki dołączą w późniejszych terminach – dokładne daty nie są jeszcze znane. Oficjalnie chęć udziału w programie potwierdziło już kilka banków, które jeszcze nie oferują Bezpiecznego Kredytu 2%.

– Lista banków zostanie opublikowana na stronie internetowej BGK i sukcesywnie aktualizowana po przystąpieniu nowych banków do programu – podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Pewna jest z kolei data zakończenia naboru wniosków w Pierwszym Mieszkaniu. Jak podaje ustawa, udzielanie Bezpiecznego Kredytu 2 procent zakończy się 31 grudnia 2027.

Jeśli chodzi o to, jak długo czeka się na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego, to zgodnie z prawem w przypadku dowolnego kredytu hipotecznego okres oczekiwania to maksymalnie 21 dni.

Okres przysługiwania dopłat do rat Bezpiecznego Kredytu oraz okres spłaty

W przypadku nowego kredytu mieszkaniowego dla młodych okres spłaty wynosi minimum 15 lat, ale w praktyce dla większości osób będzie zapewne dłuższy. Co ważne, dopłaty do kredytu od państwa, dzięki którym płaci się niższą ratę, nie przysługują przez cały okres spłaty. Okres przysługiwania dopłat to 120 miesięcy.

– Dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych bezpiecznego kredytu 2% – podaje ustawa.

Z kolei stopa oprocentowania kredytu jest ustalana na okres 60 miesięcy.

Ważne

W okresie przysługiwania dopłat kredytobiorca może stracić do nich prawo, jeżeli złamie pewne zasady programu Pierwsze Mieszkanie.

Limit wieku w programie Pierwsze Mieszkanie – o tym pamiętaj

Warto pamiętać, że w programie Pierwsze Mieszkanie obowiązuje limit wieku. Chcąc uzyskać kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023, należy mieć maksymalnie 45 lat w dniu złożenia wniosku kredytowego. Od zasady tej nie przewidziano żadnych wyjątków.

Warto pamiętać, że w przypadku starania się o Bezpieczny Kredyt dla młodych przez dwie osoby prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe (np. małżonkowie) warunek wieku musi spełniać przynajmniej jedna z nich.

– Środki budżetowe jakie planujemy przeznaczyć na program nie są nieograniczone. Musimy więc dystrybuować je tak, aby trafiły tam gdzie są najbardziej potrzebne. Tę grupę definiujemy właśnie w przedziale wiekowym do 45 lat. To właśnie jest okres, kiedy najczęściej stabilizuje się nasza sytuacja finansowa i kiedy podejmujemy decyzję o założeniu rodziny – wyjaśnia resort rozwoju.

Zobacz: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej