Kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023. Jak dostać kredyt na zakup pierwszego mieszkania lub domu?

2023-06-27 5:18
Kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023
Autor: getty images

Kredyt mieszkaniowy dla młody na preferencyjnych warunkach będzie wkrótce dostępny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać specjalny kredyt dla młodych na mieszkanie? Od kiedy można się starć o kredyt na swoje własne pierwsze mieszkanie lub dom?

Spis treści

  1. Kredyt hipoteczny dla młodych na pierwsze mieszkanie: składać wniosek?
  2. Jakie mieszkanie można kupić za bezpieczny kredyt
  3. Ile można wziąć kredytu hipotecznego dla młodych na pierwsze mieszkanie?
  4. Bezpieczny kredyt hipoteczny na mieszkanie dla młodych: czy musi być wkład własny?
  5. Bezpieczny kredyt hipoteczny dla młodych: jak i gdzie można dostać na pierwsze mieszkanie?

O kredyt mieszkaniowy dla młodych, którego oficjalną nazwą jest Bezpieczny kredyt 2%, mogą ubiegać się osoby, które praktycznie są w wieku średnim – z grona beneficjentów programu we względu na wiek wykluczone są bowiem osoby, które ukończyły już 45 lat.

Kredyt hipoteczny dla młodych na pierwsze mieszkanie: składać wniosek?

Z Bezpiecznego kredytu 2% skorzysta osoba, która nie ukończyła 45 roku życia oraz nie ma i nigdy nie miała mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy Bezpiecznym kredycie 2%, spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Jak widać, kluczowe znaczenie w przypadku kredytu mieszkaniowego dla młodych, ma nie tyle sam wiek, co fakt potrzeby zakupu pierwszego własnego lokum – mieszkania lub domu.

Jakie mieszkanie można kupić za bezpieczny kredyt

Dopłata do rat kredytu na pierwsze mieszkanie dla młodych stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Taki kredyt można wykorzystać na mieszkanie albo dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym. Osoby sięgające po kredyt na pierwsze mieszkanie dla młodych mają pełną dowolność, jeśli chodzi o standard i położenie mieszkania – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m². Program więc w ogóle nie ustala jakichkolwiek kryterium, co do tego, jakie to ma być mieszkanie albo dom – o tym decydują wyłącznie kredytobiorcy, spełniający swoje marzenie o pierwszym mieszkaniu, oczywiście w granicach swoich możliwości finansowych.

Ile można wziąć kredytu hipotecznego dla młodych na pierwsze mieszkanie?

W ramach Bezpiecznego Kredytu 2% można pożyczyć w banku pieniądze do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Warto w tym miejscu dodać, że dzięki przejęciu części ryzyka kredytowego przez państwo (dopłata do odsetek powyżej 2%) w rzeczywistości osoba (lub rodzina) korzystająca z Bezpiecznego Kredytu 2% zwiększy swoją zdolność kredytową. Według wyliczeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii, o 50 – 70%. A to oznacza, że osoby do 45 roku życia, których wnioski o kredyt na kupno pierwszego mieszkania są aktualnie odrzucane przez banki, będą mogły z takiego instrumentu skorzystać.

– Pierwsze Mieszkanie to projekt od początku tworzony z myślą o osobach, które pracują, mają zdolność kredytową, ale jednak zbyt małą, by uzyskać dziś kredyt hipoteczny na rynkowych warunkach – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat. W tym czasie ryzyko wzrostu raty jest wyłącznie po stronie budżetu państwa.

Ustawodawca zadbał też, by dla Bezpiecznego kredyty 2% banki stosowały wszelkie kryteria rynkowe. Zgodnie z przepisami ustawy marża banku nie może być wyższa od marży w innych kredytach hipotecznych, które bank oferuje.

Bezpieczny kredyt hipoteczny na mieszkanie dla młodych: czy musi być wkład własny?

Bezpieczny kredyt 2% to standardowy kredyt udzielany przez banki komercyjne. Różnicą jest dopłata od państwa do pierwszych 120 rat kredytu. Jak każdy kredyt hipoteczny, wymaga wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank udzielający kredytu. Zgodnie z przepisami ustawy wkład ten nie może być jednak wyższy niż 200 tysięcy złotych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ustawa daje możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat do rat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny i w związku z tym jednocześnie chcą skorzystać z programu Mieszkanie bez Wkładu Własnego – czyli gwarancji udzielanej przez państwo za pośrednictwem BGK na część kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego albo jego budowę, która według umowy kredytowej jest wymaganym wkładem własnym kredytobiorcy.            

Bezpieczny kredyt hipoteczny dla młodych: jak i gdzie można dostać na pierwsze mieszkanie?

Przepisy, które umożliwiają ubieganie się o Bezpieczny Kredyt 2% wejdą w życie 1 lipca2023 r.

Aby z niego skorzystać, trzeba będzie udać się do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzi kredyt mieszkaniowy dla młodych do swojej oferty produktowej.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm trzy banki zadeklarowały od razu, że już 3 lipca Bezpieczny Kredyt 2% znajdzie się w ich ofercie:

  • PKO BP,
  • Bank Pekao,
  • Alior Bank.

Inne banki udzielające kredytów hipotecznych też zainteresowane są udostępnieniem takiego produktu, ale nie ogłaszają jeszcze publicznie terminu, w którym znajdzie się on w ofercie ich produktów.

Co ważne, rząd nie limituje wysokości pomocy w Programie Pierwsze Mieszkanie, kredyt taki dostanie więc każdy kto spełnia warunki – nie obowiązuje tym samym zasada kto pierwszy ten lepszy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej