Masz kredyt hipoteczny 2%? Tego nie rób z kupionym mieszkaniem. Czy wolno je sprzedać lub wynająć?

2023-11-13 8:48
kredyt hipoteczny 2%
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Po uzyskaniu kredytu hipotecznego 2%, czyli Bezpiecznego Kredytu nadal trzeba przestrzegać zasad programu Pierwsze Mieszkanie 2023.

Tzw. kredyt hipoteczny 2%, czyli Bezpieczny Kredyt 2% ułatwia kupno mieszkania, ale powoduje też, że właściciel nie może nim w pełni swobodnie rozporządzać. Ograniczenia dotyczą m.in. sprzedaży i wynajmu nieruchomości kupionej za środki uzyskane w ramach programu Pierwsze Mieszkanie 2023. Na co uważać?

Spis treści

  1. Kredyt hipoteczny 2% a wynajem mieszkania. Co z wynajmem kupionej nieruchomości?
  2. Bezpieczny Kredyt 2% a sprzedaż mieszkania lub domu. Kiedy można sprzedać nieruchomość?
  3. Prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości z programu Pierwsze Mieszkanie
  4. Mieszkanie jako pustostan – czy można kupić lokal i w nim nie mieszkać?

Kredyt hipoteczny 2% a wynajem mieszkania. Co z wynajmem kupionej nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie 2023 umożliwia uzyskanie atrakcyjnego kredytu hipotecznego z dopłatami od państwa – to tzw. Bezpieczny Kredyt 2 procent. Z tej opcji skorzystały już tysiące Polaków. Nie każdy wie jednak, że przystępując do programu, kredytobiorca zgadza się na pewne zasady i ograniczenia, dotyczące m.in. kwestii najmu mieszkań.

Jak podaje ustawa, nieruchomość kupioną za Bezpieczny Kredyt na 2 proc. można komuś wynająć lub użyczyć, ale traci się wówczas prawo do dopłat do kredytu. Kredytobiorca robi to zatem na własne ryzyko. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat (10 lat) wynajmie lub użyczy nabyte mieszkanie czy dom (w całości lub w części), to:

  • prawo do dopłat wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do wynajmu,
  • ewentualne dopłaty wypłacone po tej dacie muszą zostać zwrócone bankowi,
  • dopłat przyznanych przed tą datą nie trzeba zwracać.
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

– Rozwiązania określone w programie Pierwsze Mieszkanie skierowane są do osób, które planują nabyć lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny albo jego budowę, celem zaspokojenia własnej potrzeby mieszkaniowej – podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ważne

Jeśli okres przysługiwania dopłat już minął, nieruchomość można swobodnie wynajmować – nie ma to konsekwencji dla kredytobiorcy.

Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Bezpieczny Kredyt 2% a sprzedaż mieszkania lub domu. Kiedy można sprzedać nieruchomość?

Podobne jak przy wynajmie zasady obowiązują w kwestii sprzedaży lokalu nabytego za kredyt hipoteczny 2%. Sprzedaż takiej nieruchomości w okresie przysługiwania dopłat skutkuje utratą prawa do dopłat do kredytu. Sprzedaż mieszkania czy domu przed upływem 10 lat powoduje, że prawo to wygasa z końcem miesiąca, w którym dokonano transakcji. Nie trzeba wówczas zwracać wcześniej otrzymanych dopłat, ale już dopłaty wypłacone po wygaśnięciu prawa podlegają zwrotowi.

Co ważne, przewidziano wyjątki od tej reguły. W okresie przysługiwania dopłat można:

  • rozszerzyć wspólność ustawową między małżonkami, czyli włączyć do majątku wspólnego nieruchomość kupioną przez jedno ze współmałżonków,
  • zbyć nabytą nieruchomość na rzecz drugiego z kredytobiorców (gdy kredyt wzięła para).
Pamiętaj

Po upływie okresu przysługiwania dopłat (10 lat) nieruchomość można już spokojnie sprzedawać bez jakichkolwiek ograniczeń.

Prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości z programu Pierwsze Mieszkanie

Co do zasady w programie Pierwsze Mieszkanie nie jest zabronione prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości nabytej za Bezpieczny Kredyt dla młodych. Trzeba jednak pamiętać o dwóch dodatkowych zasadach.

Po pierwsze – kredytobiorca traci prawo do dopłat, jeśli w okresie ich przysługiwania (10 lat) zmieni sposobów użytkowania nieruchomości (lub jej części) w taki sposób, że nie może już ona zaspokajać potrzeb mieszkaniowych.

Po drugie – kredytobiorca nie może prowadzić działalności w lokalu w okresie korzystania z gwarancji BGK. Chodzi o gwarancję zastępującą całość lub część wkładu własnego klienta. Z takiej gwarancji można skorzystać zarówno w Pierwszym Mieszkaniu, jak i w programie Mieszkanie bez wkładu własnego 2023.

– Działalność gospodarcza nie może być wykonywana w nieruchomości kredytowanej bezpiecznym kredytem 2% do czasu spłaty udzielonej gwarancji BGK (jeśli taka została udzielona) – informuje MRiT.

Mieszkanie jako pustostan – czy można kupić lokal i w nim nie mieszkać?

Warto pamiętać, że program Pierwsze Mieszkanie ma służyć zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Dlatego w nabytym lokalu trzeba prowadzić gospodarstwo domowe lub traci się prawo do dopłat. Jak podaje ustawa, kredytobiorca musi wprowadzić się do nabytej nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od dnia:

  • nabycia za Bezpieczny Kredyt prawa własności lokalu lub spółdzielczego prawa do lokalu,
  • zgłoszenia zakończenia budowy domu finansowanej Bezpiecznym Kredytem.

Co ważne, prawo do dopłat traci się także za zaprzestanie prowadzenia w nieruchomości gospodarstwa domowego na minimum rok. Innymi słowy, mieszkanie czy dom mogą być przez pewien czas nieużywane, ale jeśli trwa to powyżej 12 miesięcy, prawo do dopłat przepada. Już przyznanych kwot nie trzeba wówczas zwracać, ale zwrotowi podlegają ewentualne dopłaty wypłacone już po utracie prawa.

W świetle tych zasad ważne staje się pytanie, co rząd rozumie przez prowadzenie gospodarstwa domowego. W przepisach nie określono tego dokładnie, jednak na ogół przyjmuje się, że chodzi o zaspokajanie w lokalu swoich potrzeb życiowych. Definicja GUS podaje, że gospodarstwo domowe to „zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się”.

Z kolei jeśli chodzi o wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, to w rządowym poradniku dla samorządów można znaleźć np. taką pomocną definicję, pochodzącą z jednego z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego:

– Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych – podaje NSA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej