Program Pierwsze Mieszkanie 2023 już działa. Dla kogo tani kredyt 2 procent?

2023-07-04 11:06
mieszkania
Autor: Szymon Starnowski Program Pierwsze mieszkanie budzi ogromne zainteresowanie

Pierwsze Mieszkanie to program mieszkaniowy dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania. Rozwiązanie ma polegać m.in. na dofinansowaniu do kredytu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu?

Spis treści

  1. Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?
  2. Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?
  3. Kto nie będzie mógł skorzystać z Pierwszego Mieszkania?
  4. Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie 2023?
  5. Jakie dofinansowanie do kredytu w Pierwszym Mieszkaniu?
  6. Konto mieszkaniowe w programie Pierwsze Mieszkanie

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie ma wspierać młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w najbliższym roku, ale również w perspektywie najbliższych kilku lat. Program będzie się opierać na dwóch rozwiązaniach:

  • Bezpiecznym kredycie 2%
  • Koncie mieszkaniowym.

Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?

Program ruszył 3 lipca 2023 roku. Już po jednym dniu widać ogromne zainteresowanie tanim kredytem.

Źródłem finansowania dopłat do rat będzie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - Rządowy Fundusz Mieszkaniowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazywało, że w programie wezmą udział te instytucje finansowe, które podpiszą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą instrumenty do swojej oferty produktowej. Wiele banków zadeklarowała wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" mieszkaniowego w swojej ofercie właśnie od 3 lipca.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsze Mieszkanie to program skierowany dla osób do 45. roku życia, które zainteresowane są kupnem swojego pierwszego mieszkania. Pierwsze mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma też żadnego limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania.

Program jest skierowany dla małżeństw i singli. "Dla związków partnerskich tej możliwości wspólnego wzięcia kredytu nie ma. Tylko małżonkowie są tu preferowani. Singiel może wziąć indywidualnie" - zapowiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Kto nie będzie mógł skorzystać z Pierwszego Mieszkania?

Jeśli ktoś ma lub miał mieszkanie (w tym dom jednorodzinny lub spółdzielcze prawo dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), z tego programu nie będzie mógł skorzystać.

Z programu nie będzie mogła skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która to darowizna została następnie cofnięta, bo to oznacza, że posiadała już kiedyś nieruchomość - wskazał Waldemar Buda.

Buda zaznaczył także, że do programu nie będą się kwalifikować małżeństwa, w których jedna osoba ma nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową. "Jeżeli jeden małżonek ma nieruchomość, to znaczy, że mogą w tym mieszkaniu mieszkać. Jeśli z tego nie korzystają, to ich decyzja" - tłumaczył Buda. Podkreślił, że jeśli jeden z małżonków sprzeda swoje mieszkanie, to także nie będzie mógł skorzystać z programu.

Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie 2023?

Chodzi tu o jedno z rozwiązań programu mieszkaniowego - Bezpieczny kredyt 2%. Będzie polegać na gwarancji oprocentowanie kredytu w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu mieszkaniowego dopłaci państwo. Ten filar programu skierowany jest dla osób, które myślą o zakupie mieszkania w najbliższym czasie, np. w ciągu roku.

"Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%" - wyjaśnia MRiT.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Początkowo spłacany ma być głównie kapitał.

Jakie dofinansowanie do kredytu w Pierwszym Mieszkaniu?

Analityce HRE Investments oszacowali, że przy założeniu niezmiennych warunków rynkowych, pojedynczy kredyt zaciągnięty na 30 lat i kwotę 500 tys. zł wymagać będzie ponad 235 tys. zł budżetowych dopłat.

Dzięki tym pieniądzom osoba zaciągająca tani kredyt będzie mogła nie płacić raty na poziomie prawie 3850 zł miesięcznie. Zamiast tego przez 10 lat będziemy spłacać ratę w kwocie od prawie 2,6 tys. zł w pierwszym miesiącu, która stopniowo będzie malała do mniej niż 2,2 tys. zł w 120 miesiącu spłaty. Potem dopłaty mają ustać i pozostałą kwotę (w tym przypadku 333 tys. zł) będziemy musieli już spłacać na standardowych warunkach. Jeśli dług taki rozłożylibyśmy sobie na 20 lat spłaty w systemie rat równych, to oznaczałoby to koszt miesięczny na poziomie poniżej 2,9 tys. zł i to wszystko przy założeniu, że aktualne oprocentowanie kredytów (około 8,5%) przez cały 30-letni okres pozostanie niezmienione.

Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku jest bardzo kusząca. Obecnie byłby on około 4 razy niżej oprocentowany, niż to, co oferuje dziś rynek. W związku z tym, że program polegać ma na dopłatach do oprocentowania kredytu, to siłą rzeczy, aby skorzystać z dofinansowania, trzeba będzie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Należy więc mieć też zdolność kredytową. Podstawowy problem polega dziś jednak na tym, że wielu Polaków straciło w oczach banków możliwość skutecznego ubiegania się o „hipoteki” - zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Zwraca też uwagę, że wsparciem rządowego programu ma być KNF, która zapowiada ułatwienia w dostępie do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. W takich kredytach zdolność kredytowa ma być liczona znacznie bardziej liberalnie niż dziś. Mówi się o tym, że bufor na podwyżki stóp procentowych zostanie obniżony o połowę (do 2,5 pkt. proc. z 5 pkt. proc.) albo nawet mocniej, jeśli okres stałego oprocentowania będzie trwał dłużej niż 5 lat. To oznaczać może wzrost aktualnej zdolności kredytowej o lekko licząc 20-30%.

Konto mieszkaniowe w programie Pierwsze Mieszkanie

To druga opcja w programie Pierwsze Mieszkanie, przeznaczona z kolei dla tych, którzy myślą o swoim pierwszym mieszkaniu w perspektywie kilku lat.

Specjalne Konto mieszkaniowe będzie mogła założyć osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy 3 dzieci i 90 m² przy 4, bez limitu m² przy 5 i większej liczbie dzieci).

Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Konto mieszkaniowe
Autor: MRiT Korzyści z Konta mieszkaniowego - przykładowe wyliczenia

Źródło: MRiT, PAP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej