Tramwaj do Wilanowa - zrealizowano pierwsze prace. Kiedy tramwajem z Wilanowa do metra Centrum pojedziemy w 30 minut

2022-12-29 12:41
tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Tramwajem z Wilanowa do Śródmieścia pojedziemy w 25 minut

Szybki tramwaj do Wilanowa to najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę 8-kilometrowej trasy tramwajowej z Budimeksem. Budowa ruszyła w sierpniu 2022. Trwają prace także zimą. Wykonawca poinformował o zrealizowaniu pierwszych prac.

Trwa budowa linii łączącej stację metra Pole Mokotowskie z Miasteczkiem Wilanów. Przypomnijmy, że to część dużego projektu budowy połączenia tramwajowego stacji Dworzec Zachodni - Wilanów.

Tramwajarze zapowiadają, że czas przejazdu 8-kilometrową trasą tramwajową z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie - około 18 minut. Aktualnie w godzinach szczytu na pokonanie trasy Wilanów-Centrum kierowcy muszą rezerwować 50 min.

 

Spis treści

  1. Tramwaj do Wilanowa - aktualności z budowy
  2. Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa
  3. Technologia zielonych torów
  4. Szybki tramwaj do Wilanowa - terminy

Tramwaj do Wilanowa - aktualności z budowy

Budimex zakończył pierwszą część nasadzeń kompensacyjnych. Od początku listopada Budimex posadził na Mokotowie i Wilanowie łącznie 130 okazów. W sumie zostanie zasadzonych 1000 sztuk w ramach tej inwestycji. Wszystkie pozostałe zostaną zrealizowane do końca terminu zakończenia projektu, czyli do 2024 roku.

Wśród zasadzanych gatunków drzew znajdują się m.in. lipy holenderskie, lipy drobnolistne, platany klonolistne, graby, wiśnie piłkowane, klony polne i dęby szypułkowe. Pierwszy raz w historii budowy stołecznych tras tramwajowych przy torach znajdą się tzw. drzewa formowane. Będą też drzewa na przystankach tramwajowych.

Nowe nasadzenia mają kompensować te, które muszą zostać wycięte. Wycinane są głównie okazy w oddzielającym pasie drogowym, ze względu na fakt, że budowa Tramwaju Wilanowa polega także na modernizacji instalacji podziemnych. Niektóre drzewa uniemożliwiają przeprowadzenie prac. Jak zapewnia wykonawca usunięte sztuki to mniej niż 10% całego drzewostanu wzdłuż linii tramwajowej.

Co jeszcze dzieje się na budowie tramwaju do Wilanowa?

Budimex realizuje prace także zimą. Budowana jest infrastruktura teletechniczna, instalacja oświetlenia, sygnalizacja świetlna.

Utrudnienia i czasowa organizacja ruchu wprowadzona została w ulicach: Puławskiej, Goworka, Spacerowej, Belwederskiej i Sobieskiego. W ramach obecnych zamknięć przewiduje się przebudowę sieci uzbrojenia podziemnego oraz budowę zasilania sieci trakcyjnej.

Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa

Nowa trasa zacznie swój bieg na ul. Puławskiej przy ul. Goworka. Następnie linia będzie przebiegać ul. Spacerową, Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów.

Dla trasy zaplanowano dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który Tramwaje Warszawskie prowadzą wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ramach umowy, która obejmie projektowanie i prace budowlane, powstaną tory zakończone terminalem długości około 1 km. Druga planowana odnoga, długości około 800 m, zostanie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Mapa z dokładną trasą tramwaju do Wilanowa Link: Kliknij i powiększ

Technologia zielonych torów

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa wykorzystana zostanie technologia zielonych torów. Nowe torowisko zostanie obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania. Aktualnie w Warszawie znajduje się już ponad 25 km zielonych torów.

Szybki tramwaj do Wilanowa - terminy

Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w wakacje, pod koniec sierpnia. Za realizację odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych tramwaju do Wilanowa to 685,424 mln zł.

Budowa trasy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014 – 2020. Oficjalna nazwa projektu to: Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą. Jego łączny koszt wynosi 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej