Podziemny tramwaj pojedzie w Warszawie. Ogłoszono przetarg na budowę

2023-03-20 11:18
podziemny tramwaj Warszawa
Autor: UMW Warszawa będzie miała podziemną linię tramwajową

Warszawa będzie miała podziemny tramwaj. 17 marca Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na budowę pierwszej podziemnej trasy tramwajowej. Stanie się częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa. Którędy pojedziemy podziemnym tramwajem? Kiedy startuje budowa?

Spis treści

  1. Którędy pojedzie podziemny tramwaj?
  2. Przystanek tramwajowy pod ziemią
  3. Jakie linie dojadą do Warszawy Zachodniej?
  4. Kiedy rusza budowa podziemnego tramwaju?
  5. Warszawa z największym programem tramwajowym

Podziemny tramwaj poprowadzi do stacji Warszawa Zachodnia. Pod samą stacją powstanie wygodny podziemny węzeł przesiadkowy, z którego łatwo będzie można przejść na perony kolejowe i autobusowe. Czas przejazdu z Grójeckiej wyniesie około 5 minut, a ze stacji metra Politechnika – nieco ponad kwadrans.

Którędy pojedzie podziemny tramwaj?

Nowa, podziemna trasa tramwajowa – długości ok. 1,6 km – będzie się zaczynać pod Dworcem Warszawa Zachodnia. Powstanie podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym. Tramwaj pojedzie tunelem (długości około 500 ) pod parkiem Pięciu Sióstr.

podziemny tramwaj
Autor: UMW Przystanek podziemnego tramwaju w stolicy - wizualizacja

Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. – w pobliżu ul. Szczęśliwickiej. Następnie trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej, gdzie znajdzie się węzeł rozjazdowy – pozwalający tramwajom skręcać w kierunku centrum, Okęcia lub pętli Banacha.

Przystanek tramwajowy pod ziemią

Podziemny przystanek tramwajowy będzie się różnił od metra wysokością peronów (podłoga w tramwajach jest niżej niż w pociągach metra). Perony tramwajowe będą bardzo blisko peronów kolejki WKD – na poziomie -2. Dzięki ruchomym schodom i windom pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu.

Jakie linie dojadą do Warszawy Zachodniej?

Docelowo do stacji kolejowej kursować będą tramwaje z Wilanowa. Na początku, po zbudowaniu trasy wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, będą dojeżdżać tramwaje z ul. Grójeckiej. Dalej, nowo zbudowanymi torami, dojadą do podziemnego przystanku na końcu trasy. W tym miejscu zostaną zbudowane tory do zmiany kierunku jazdy tramwajów. Na takiej linii trzeba będzie wykorzystywać tramwaje dwukierunkowe. Będą to Jazzy albo nowe Hyundaie.

Kiedy rusza budowa podziemnego tramwaju?

Budowa podziemnego tramwaju ma ruszyć w 2024. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał 26 miesięcy na wykonanie całej inwestycji.

Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” i jest przewidziana do dofinansowania z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wartość inwestycji wynosi ok. 224 mln zł.

Podziemna linia tramwajowa Warszawa
Autor: UM Warszawa Warszawa prowadzi największy w Polsce program inwestycji tramwajowych. W budowie jest obecnie ponad 11 km nowych tras tramwajowych – na Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa

Warszawa z największym programem tramwajowym

Warszawa prowadzi największy w Polsce program inwestycji tramwajowych. W budowie jest obecnie ponad 11 km nowych tras tramwajowych – na Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa. Tramwaje Warszawskie pracują nad przygotowaniem kolejnych tras – na Gocław, wzdłuż Pola Mokotowskiego, na Zieloną Białołękę i wzdłuż Modlińskiej.

Powstaje też najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w Polsce – na Annopolu. Do Warszawy przybyło już 76 ze 123 zamówionych niskopodłogowych i dwukierunkowych tramwajów Hyundai.

Opracowanie Marta Balcerowska, źródło: UM Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej