Tramwaj na Stegny – trasa, wizualizacja, zdjęcia. Kiedy koniec budowy odnogi tramwaju do Wilanowa?

2024-05-31 10:10

Tramwaj na Stegny w Warszawie, czyli odnoga tramwaju do Wilanowa powstaje od jesieni 2023 r. 800 m nowego torowiska lepiej skomunikuje gęsto zaludnione osiedle na Mokotowie z centrum. Co więcej, odnoga ta zwiększy niezawodność sieci tramwajowej. Zobacz zdjęcia z budowy i sprawdź, kiedy się ona zakończy.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Tramwaj na Stegny – trasa. Gdzie powstaje odnoga tramwaju do Wilanowa?
  2. Tramwaj na Stegny – wizualizacja
  3. Tramwaj na Stegny – kiedy będzie gotowy?
  4. Aktualności z budowy tramwaju na Stegny. Jakie utrudnienia dla pieszych i kierowców?
  5. Tramwajem ze Stegien pojedziesz na Ochotę i Wolę

Tramwaj na Stegny – trasa. Gdzie powstaje odnoga tramwaju do Wilanowa?

Tramwaj na Stegny to jedna z dwóch odnóg budowanego obecnie tramwaju do Wilanowa (drugą jest ukończony już tramwaj na Gagarina). Odcinek ten będzie biegł ulicą św. Bonifacego, od pętli autobusowej przy kościele i szkole do skrzyżowania z ul. Jana III Sobieskiego, gdzie odnoga połączy się z główną trasą tramwajową na Wilanów. Jak informuje UM Warszawa, dojazd tramwajem do centrum ma zająć 20 minut.

W ramach inwestycji za 56 mln zł zaplanowano:

  • pętlę tramwajowo-autobusową w miejscu obecnej pętli autobusowej,
  • ok. 800 m zielonego torowiska pokrytego rozchodnikiem, umieszczonego między jezdniami ulicy,
  • zachowanie istniejącego przekroju ul. św. Bonifacego (nie zmieni się liczba pasów dla samochodów),
  • drogę dla rowerów wzdłuż ul. św. Bonifacego,
  • posadzenie 40 nowych drzew o wysokości minimum 5 m, 1188 krzewów i 355 bylin oraz roślin kwiatowych.

Przystanki tramwaju na Stegny będą zlokalizowane na pętli przy kościele. Dodatkowo powstanie przystanek u wlotu ul. św. Bonifacego – będą tu wysiadać pasażerowie tramwajów jadących od strony centrum. Osoby chcące jechać do centrum lub do Wilanowa będą wsiadać do tramwaju na przystanku zlokalizowanym na ul. Sobieskiego, przy jej skrzyżowaniu z ul. św. Bonifacego.

Warto dodać, że budowa odnogi na Stegny to pozytywna wiadomość także dla innych części miasta. Gdyby nie powstała odnoga w ul. św. Bonifacego, jakakolwiek awaria tramwaju np. na wysokości Wilanowa blokowałaby ruch na całej trasie do centrum. Dzięki istnieniu odnogi w razie awarii tramwaje z centrum będą mogły dojechać przynajmniej do pętli na Stegnach. Zwiększy to niezawodność sieci.

Tramwaj na Stegny mapa z przystankami
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju do Wilanowa oraz tramwaju na Stegny. Lokalizację przystanków zaznaczono czerwonymi prostokątami.

Dla tramwajów [na pętli – przyp. red.] będą dwa tory z peronami, w tym jeden wspólny – tramwajowo-autobusowy. W ten sposób powstanie wygodne miejsce do przesiadek. (…) Kierowcy będą mieli do dyspozycji, jak dotąd, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku i dwa przejazdy przez tory – na wysokości ulicy Batumi i przy pętli – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Tramwaj na Stegny – wizualizacja

Poniżej można zobaczyć wizualizacje gotowego tramwaju na Stegny udostępnione przez Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Stegny – kiedy będzie gotowy?

Tramwaj na Stegny ma być gotowy na początku 2025 r. Trzeba jednak pamiętać, że nigdzie on nie pojedzie, dopóki nie zostanie otwarta główna trasa tramwaju do Wilanowa. Jej budowa miała zakończyć się w połowie 2024 r., jednak już pewne jest opóźnienie do września 2024 r.

Plan tramwaju na Stegny
Autor: Tramwaje Warszawskie Plan tramwaju na Stegny wraz z docelowym układem ul. św. Bonifacego Link: Kliknij, aby powiększyć

Aktualności z budowy tramwaju na Stegny. Jakie utrudnienia dla pieszych i kierowców?

Odnoga na Stegny była planowana jako opcjonalna część budowy tramwaju na Wilanów. To, czy opcja zostanie zrealizowana, Tramwaje Warszawskie uzależniały od dostępności środków finansowych. Losy odnogi na Stegny długo się ważyły, jednak ostatecznie miasto przekazało TW dodatkowe środki i w styczniu 2023 r. oficjalnie potwierdzono, że trasa powstanie.

Budowa tramwaju na Stegny w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Prace przy głównej trasie do Wilanowa w pobliżu skrzyżowania ul. św. Bonifacego z ul. Sobieskiego

Prace budowlane przy tramwaju na Stegny oficjalnie rozpoczęły się 6 października 2023 r. Pierwsze ruchy na budowie można było jednak obserwować już we wrześniu 2023 r., kiedy to przeprowadzono prace przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia inwestycji – m.in. wycinkę drzew kolidujących z nową trasą.

Aktualnie trwa przebudowa jezdni ul. św. Bonifacego oraz prace przy przyszłej pętli pod kościołem. W związku z tym ruch na ul. św. Bonifacego odbywa się jednokierunkowo (od ul. Sobieskiego). Po zakończeniu tego etapu prace przeniosą się na drugą połowę jezdni, będą też prowadzone roboty przy torowisku tramwajowym.

W związku z budową tramwaju na Stegny co jakiś czas wprowadzane są zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu połączeń na stronie wtp.waw.pl oraz o śledzeniu informacji o zmianach spowodowanych budowami i remontami na stronie infoulice.um.warszawa.pl.

Tramwajem ze Stegien pojedziesz na Ochotę i Wolę

Warto przypomnieć, że budowa tramwaju na Stegny to część większej inwestycji tramwajowej, która docelowo połączy szynami Wolę z Wilanowem. W ramach tego projektu powstają lub przygotowywane są następujące odcinki:

Łącznie cała trasa będzie mieć ok. 19 km długości i pozwoli podróżować tramwajem między Wilanowem, Mokotowem, Ochotą i Wolą z pominięciem centrum miasta.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej