Warsaw UNIT gotowy do użytku! Wieżowiec powstał przy rondzie Daszyńskiego

2021-05-20 9:34
Warsaw Unit
Autor: Ghelamco Wieżowiec Warsaw Unit oddany do użytku 19 maja 2021

Warsaw UNIT to jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Ten 200-metrowy biurowiec to inwestycja firmy Ghelamco Poland. Po 48 miesiącach zakończyła się budowa Warsaw UNIT, wieżowiec ma już pozwolenie na użytkowanie. Wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi najemcy. Warsaw UNIT powstał tuż przy rondzie Daszyńskiego, w otoczeniu Warsaw Spire oraz The Warsaw Hub. To również projekty Ghelamco.

Spis treści

 1. O Warsaw Unit
 2. Dlaczego Warsaw UNIT?
 3. Architektura Warsaw UNIT
 4. Fasada dragon skin w Warsaw UNIT
 5. Jak dojechać do Warsaw UNIT?

O Warsaw Unit

Kompleks ma 57 000 m² powierzchni biurowej i 45 kondygnacji. Na parterze budynku powstały lokale usługowe i gastronomiczne, które będą dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. W budynku powstało 456 miejsc parkingowych, na parkingach które zajmą 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej. Warsaw UNIT został wyposażony również w infrastrukturę dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski. Wieżowiec ma 200 m wysokości, a wraz z zapleczem technicznym, które zaprojektowano na dachu budynku - 202 m.

Przypomnijmy, ze budowa wysokościowca pod nazwą Spinnaker ruszyła w kwietniu 2017. Budżet inwestycji wyniósł blisko 200 mln euro. Wieżowiec jest certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent

Warsaw UNIT
Autor: Ghelamco Warsaw UNIT - w wieżowcu powstało 57 tys. m² biur

Dlaczego Warsaw UNIT?

Nazwa wieżowca nawiązuje do pozostałych inwestycji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB. W ten sposób deweloper chce podkreślić swój wkład w rozwój terenów wokół ronda Daszyńskiego.

Warsaw UNIT to nasz kolejny projekt przy rondzie Daszyńskiego. Za sprawą Warsaw Spire okolica zaczęła zmieniać swój charakter. Dziś jest największym placem budowy w Polsce. Na naszych oczach rośnie tu nowe centrum Warszawy. W najbliższej okolicy powstają biura, hotele, mieszkania, miejsca na sklepy i gastronomię oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna. Uważam, że w 2021 roku miejsce to stanie się wizytówką nowoczesnej stolicy – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Nazwa odwołuje się też do architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni (a dokładniej do Unité d'Habitation – kultowej Jednostki Marsylskiej zaprojektowanej przez Le Corbusiera) oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek – tłumaczy inwestor.

Warsaw UNIT dawniej Spinnaker
Autor: Ghelamco Poland Przeszklone lobby Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker)

Architektura Warsaw UNIT

Za architekturę wieżowca odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem Warsaw Spire. Według założeń architektów budynek ma być funkcjonalną "maszyną biurową" czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Ściany dolnej kondygnacji będą przeszklone nawet 12-metrowymi panelami.

- To wszystko w celu uzyskania wrażenia przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym się wewnątrz budynku – tłumaczy architekt Adam Wagner, prezes Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury i autor projektu Warsaw Unit. Architektura budynku z założenia ma być ponadczasowa, dlatego jego bryła będzie prosta i modernistyczna.

Fasada dragon skin w Warsaw UNIT

Bardzo oryginalnym elementem architektury gmachu jest zastosowanie elewacji typu dragon skin czyli fasady kinetycznej (o powierzchni 3,5 tys. m²). To fasada złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek aluminiowych, powleczonych specjalnym tworzywem, które w swobodny sposób reagują na każdy powiew wiatru i zmiany oświetlenia. W ten sposób na powierzchni fasady tworzyć się mają ciągle nowe, niepowtarzalne obrazy. Mogą się one kojarzyć się z lekką tkaniną lub taflą wody. To w Polsce pionierskie rozwiązanie.

Warsaw UNIT dawniej Spinnaker
Autor: Ghelamco Poland Na wizualizacji widoczna fasada Dragon Skin (fasada kinetyczna)

Jak dojechać do Warsaw UNIT?

Warsaw Unit powstał przy rondzie Daszyńskiego 1, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej, czyli w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, w nowym biznesowym centrum miasta na Woli. W jego bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. Obok znajdują się wejścia na stację II linii metra Rondo Daszyńskiego oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. W pobliżu jest również stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.

Aktualnie Wola to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w stolicy, gdzie wznoszone są nowoczesne biurowce i prestiżowe budynki mieszkalne. Warto przypomnieć, że w niedalekim sąsiedztwie inwestycji powstał biurowiec Mennica Legacy Tower ze 140-metrową wieżą czy Generation Park. Tutaj też rewitalizowana jest dawna Fabryka Norblina, w której powstaną powierzchnie biurowe oraz lokale handlowe i usługowe. Na Woli również bardzo prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Wspomnieć należy o inwestycjach Browary Warszawskie czy 19. Dzielnica.

 • Nazwa inwestycji: Warsaw UNIT dawniej Spinnaker
 • Lokalizacja: Rondo Daszyńskiego 1 , Warszawa
 • Funkcja: kompleks wielofunkcyjny
 • Inwestor: Ghelamco Poland
 • Projektant: Projekt PBPA
 • Powierzchnia biurowa: 57 tys m²
 • Liczba kondygnacji: 45
 • Rozpoczęcie budowy: kwiecień 2017
 • Zakończenie budowy: maj 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej