Warsaw UNIT osiągnął wysokość 200 m. Wieżowiec powstaje przy rondzie Daszyńskiego

Warsaw UNIT to będzie jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Ten 200-metrowy biurowiec to inwestycja firmy Ghelamco Poland. Powstaje tuż przy rondzie Daszyńskiego, w otoczeniu Warsaw Spire oraz The Warsaw Hub. To również projekty Ghelamco. Budowa pod nazwą Spinnaker ruszyła w kwietniu 2017. W międzyczasie architekci dodali kilka znaczących szczegółów do projektu, a Ghelamco postanowiło zmienić jego nazwę, tak aby nawiązywała do pozostałych inwestycji firmy w tym rejonie. Zobacz wizualizacje budynku Warsaw UNIT.
Na warszawskim wieżowcu Warsaw Unit zawisła wiecha. Powstaje on przy rondzie Daszyńskiego 1, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej. Kompleks będzie miał 57 000 m² powierzchni biurowej i 45 kondygnacji. Na parterze budynku zaprojektowano lokale usługowe i gastronomiczne, które będą dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. W budynku powstanie 456 miejsc parkingowych, na parkingach które zajmą 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej. Warsaw UNIT zostanie wyposażony również w infrastrukturę dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.
Wieżowiec będzie miał 200 m wysokości, a wraz z zapleczem technicznym, które zaprojektowano na dachu budynku - 202 m. Budowa wysokościowca pod nazwą Spinnaker ruszyła w kwietniu 2017 i ma się zakończyć w 2021 roku. Podziemna część Warsaw UNIT została już zrealizowana, aktualnie trwają prace budowlane na poziomie gruntu.
Budżet inwestycji wynosi blisko 200 mln euro. Wieżowiec będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent
Polecany artykuł:

Dlaczego Warsaw UNIT?
Nowa nazwa wieżowca nawiązuje do pozostałych inwestycji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB. W ten sposób deweloper chce podkreślić swój wkład w rozwój terenów wokół ronda Daszyńskiego.
– Warsaw UNIT to nasz kolejny projekt przy rondzie Daszyńskiego. Za sprawą Warsaw Spire okolica zaczęła zmieniać swój charakter. Dziś jest największym placem budowy w Polsce. Na naszych oczach rośnie tu nowe centrum Warszawy. W najbliższej okolicy powstają biura, hotele, mieszkania, miejsca na sklepy i gastronomię oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna. Uważam, że w 2021 roku miejsce to stanie się wizytówką nowoczesnej stolicy – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
Nazwa odwołuje się też do architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni (a dokładniej do Unité d'Habitation – kultowej Jednostki Marsylskiej zaprojektowanej przez Le Corbusiera) oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek – tłumaczy inwestor.
Polecany artykuł:


Warsaw UNIT - prosty i modernistyczny
Za architekturę wieżowca odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem Warsaw Spire. Według założeń architektów budynek ma być funkcjonalną "maszyną biurową" czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Ściany dolnej kondygnacji będą przeszklone nawet 12-metrowymi panelami. - To wszystko w celu uzyskania wrażenia przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym się wewnątrz budynku – tłumaczy architekt Adam Wagner, prezes Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury i autor projektu Warsaw Unit.
Architektura budynku z założenia ma być ponadczasowa, dlatego jego bryła będzie prosta i modernistyczna.
Dragon skin w Warsaw UNIT
Bardzo oryginalnym elementem architektury gmachu ma być zastosowanie elewacji typu dragon skin czyli fasady kinetycznej (o powierzchni 3,5 tys. m²). To fasada złożona z kilku tysięcy ruchomych płytek aluminiowych, powleczonych specjalnym tworzywem, które w swobodny sposób reagują na każdy powiew wiatru i zmiany oświetlenia. W ten sposób na powierzchni fasady tworzyć się mają ciągle nowe, niepowtarzalne obrazy. Mogą się one kojarzyć się z lekką tkaniną lub taflą wody. To w Polsce pionierskie rozwiązanie.

Warsaw UNIT (Spinnaker) powstaje na warszawskiej Woli
Warsaw UNIT powstaje w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, w nowym biznesowym centrum miasta na Woli. W jego bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. Obok znajdują się wejścia na stację II linii metra Rondo Daszyńskiego oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. W pobliżu jest również stacja kolei miejskiej i podmiejskiej. Aktualnie Wola to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w stolicy, gdzie wznoszone są nowoczesne biurowce i prestiżowe budynki mieszkalne. Warto przypomnieć, że w niedalekim sąsiedztwie inwestycji powstaje biurowiec Mennica Legacy Tower ze 140-metrową wieżą czy Generation Park, który podobnie jak Warsaw UNIT, powstaje tuż przy rondzie Daszyńskiego. Tutaj też rewitalizowana jest dawna Fabryka Norblina, w której powstaną powierzchnie biurowe oraz lokale handlowe i usługowe. Na Woli również bardzo prężnie rozwija sie budownictwo mieszkaniowe. Wspomnieć należy o inwestycjach Browary Warszawskie czy 19. Dzielnica.
Nazwa inwestycji: Warsaw UNIT dawniej Spinnaker
Lokalizacja: Rondo Daszyńskiego 1 , Warszawa
Funkcja: kompleks wielofunkcyjny
Inwestor: Ghelamco Poland
Projektant: Projekt PBPA
Powierzchnia biurowa: 57 tys m²
Liczba kondygnacji: 45
Rozpoczęcie budowy: kwiecień 2017
Zakończenie budowy: 2021