Towarowa 22. Centrum handlowe Jupiter do rozbiórki w 2022? Co Echo Investment wybuduje na Woli?

2021-12-17 12:43
Towarowa 22
Autor: Echo Investment Kompleks Towarowa 22 w Warszawie to projekt światowej sławy biura architektonicznego BIG - Bjarke Ingels Group

Towarowa 22 to nazwa od dawna planowanej warszawskiej inwestycji. Ten ogromny kompleks ma powstać w miejscu, gdzie wciaż działa centrum handlowe Jupiter. Jednak już niedługo. Inwestor potwierdza, że najemcy dostali wypowiedzenia. Co dalej? Kiedy ruszy budowa? Dowiedzcie się co Echo Investment wybuduje w miejscu starego centrum handlowego. Trzeba wiedzieć, że będzie to największa inwestycja w historii firmy.

Spis treści

  1. Towarowa 22 - aktualności
  2. Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli
  3. Kto zaprojektował kompleks Towarowa 22?
  4. Gdzie powstanie Towarowa 22?
  5. Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Towarowa 22 - aktualności

Echo Investment potwierdza, że najemcy CH Jupiter dostali już wypowiedzenia. Budynek ma zostać zamknięty w pierwszych miesiącach 2022 roku. W następnej kolejności budynek dawnej drukarni zostanie zburzony i dopiero wtedy będzie mogła ruszyć budowa kompleksu Towarowa 22. Będziemy na bieżąco informować o postępach inwestycji.

Póki co inwestor nie udziela na temat inwestycji praktycznie żadnych informacji, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie realizował zaprezentowany w 2019 roku projekt pracowni BIG - Bjarke Ingels Group.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie nie zabraknie zieleni

Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli

Nowy kompleks ma wyrosnąć na działce pomiędzy ulicami Towarową 22 i Miedzianą, w miejscu starego centrum Jupiter. Na tej 6,5-hektarowej działce, ma powstać wielofunkcyjny kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m². Aż 110 tys m² zajmie część handlowa, a na pozostałych 120 tys. m² będą biura, hotele i mieszkania. W tym małym "miasteczku" nie zabraknie też teatru, kina oraz lokali gastronomicznych.

W centrum inwestycji ma powstać plac Kazimierza Wielkiego, a jego wizytówką ma być odnowiony Dom Słowa Polskiego. Całość nawiązywać ma do przedwojennej zabudowy stolicy. Dookoła placu powstaną budynki o różnym przeznaczeniu, a pomiędzy nimi zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią. Jak widać na wizualizacjach, wokół nie zabraknie także zieleni. W przyszłości miejsce to ma tętnić życiem całą dobę i przez cały rok.

Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – powiedział Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie pomiędzy budynkami zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią

Kto zaprojektował kompleks Towarowa 22?

Projekt Towarowa 22 powstał w biurze architektonicznym BIG - Bjarke Ingels Group. To słynna na świecie duńska pracownia. Architekci projektują m.in. w Kopenhagadze (8 House i park Superkilen) , Nowym Jorku (VIA 57 West i 2 World Trade Center ), Paryżu (Europa City), Toronto czy Waszyngtonie. To oni zaprojektowali również kompleks budynków Towarowa 22 w centrum Warszawy. Projekt po raz pierwszy zaprezentowano na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.

Zobaczcie z jakim rozmachem architekci zaprojektowali to wielofunkcyjne osiedle.

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – powiedział Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Gdzie powstanie Towarowa 22?

Nowy kompleks ma powstać w miejscu starego centrum Jupiter, pomiędzy ulicami Towarową 22 i Miedzianą.

Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Przypomnijmy, że to właśnie na warszawskiej Woli w ostatnich latach przybywa najwięcej wieżowców. Dobrym przykładem jest 310 metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera, który ma być najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej. Obiekt powstaje tuż przy warszawskim Dworcu Centralnym, w bliskim sąsiedztwie Towarowa 22 i jest częścią kompleksu Varso Place. Całkowita powierzchnia tej wielopiętrowej zabudowy wyniesie 140 tys. m². Czytaj więcej o inwestycji>>

Również na Woli powstała Mennica Legacy Tower. Nowoczesna wieża biurowca sięga 140-metrów wysokości. U zbiegu ulic Towarowej i Prostej działa już kompleks The Warsaw Hub, z trzema wieżami (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa). Dobiegła końca również budowa ostatniego etapu Generation Park, ze 140-metrową wieżą,  tuż przy rondzie Daszyńskiego. Obok powstała inwestycja Ghelamco Poland, wieżowiec Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker). To tylko niektóre z otaczających działkę Towarowa 22 drapaczy chmur. Przypomnijmy, że równiez w tym rejonie w 2016 roku został oddany do użytku m.in. Warsaw Spire – najwyższy biurowiec w Warszawie.

Warszawskie wieżowce

Pytanie 1 z 12
Jak się nazywa ten warszawski wieżowiec?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej