Towarowa 22. Centrum handlowe Jupiter do rozbiórki w 2022? Co Echo Investment wybuduje na Woli?

2021-12-17 12:43
Towarowa 22
Autor: Echo Investment Kompleks Towarowa 22 w Warszawie to projekt światowej sławy biura architektonicznego BIG - Bjarke Ingels Group

Towarowa 22 to nazwa od dawna planowanej warszawskiej inwestycji. Ten ogromny kompleks ma powstać w miejscu, gdzie wciaż działa centrum handlowe Jupiter. Jednak już niedługo. Inwestor potwierdza, że najemcy dostali wypowiedzenia. Co dalej? Kiedy ruszy budowa? Dowiedzcie się co Echo Investment wybuduje w miejscu starego centrum handlowego. Trzeba wiedzieć, że będzie to największa inwestycja w historii firmy.

Spis treści

  1. Towarowa 22 - aktualności
  2. Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli
  3. Kto zaprojektował kompleks Towarowa 22?
  4. Gdzie powstanie Towarowa 22?
  5. Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Towarowa 22 - aktualności

Echo Investment potwierdza, że najemcy CH Jupiter dostali już wypowiedzenia. Budynek ma zostać zamknięty w pierwszych miesiącach 2022 roku. W następnej kolejności budynek dawnej drukarni zostanie zburzony i dopiero wtedy będzie mogła ruszyć budowa kompleksu Towarowa 22. Będziemy na bieżąco informować o postępach inwestycji.

Póki co inwestor nie udziela na temat inwestycji praktycznie żadnych informacji, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie realizował zaprezentowany w 2019 roku projekt pracowni BIG - Bjarke Ingels Group.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie nie zabraknie zieleni

Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli

Nowy kompleks ma wyrosnąć na działce pomiędzy ulicami Towarową 22 i Miedzianą, w miejscu starego centrum Jupiter. Na tej 6,5-hektarowej działce, ma powstać wielofunkcyjny kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m². Aż 110 tys m² zajmie część handlowa, a na pozostałych 120 tys. m² będą biura, hotele i mieszkania. W tym małym "miasteczku" nie zabraknie też teatru, kina oraz lokali gastronomicznych.

W centrum inwestycji ma powstać plac Kazimierza Wielkiego, a jego wizytówką ma być odnowiony Dom Słowa Polskiego. Całość nawiązywać ma do przedwojennej zabudowy stolicy. Dookoła placu powstaną budynki o różnym przeznaczeniu, a pomiędzy nimi zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią. Jak widać na wizualizacjach, wokół nie zabraknie także zieleni. W przyszłości miejsce to ma tętnić życiem całą dobę i przez cały rok.

Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – powiedział Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie pomiędzy budynkami zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią

Kto zaprojektował kompleks Towarowa 22?

Projekt Towarowa 22 powstał w biurze architektonicznym BIG - Bjarke Ingels Group. To słynna na świecie duńska pracownia. Architekci projektują m.in. w Kopenhagadze (8 House i park Superkilen) , Nowym Jorku (VIA 57 West i 2 World Trade Center ), Paryżu (Europa City), Toronto czy Waszyngtonie. To oni zaprojektowali również kompleks budynków Towarowa 22 w centrum Warszawy. Projekt po raz pierwszy zaprezentowano na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.

Zobaczcie z jakim rozmachem architekci zaprojektowali to wielofunkcyjne osiedle.

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – powiedział Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Gdzie powstanie Towarowa 22?

Nowy kompleks ma powstać w miejscu starego centrum Jupiter, pomiędzy ulicami Towarową 22 i Miedzianą.

Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Przypomnijmy, że to właśnie na warszawskiej Woli w ostatnich latach przybywa najwięcej wieżowców. Dobrym przykładem jest 310 metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera, który ma być najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej. Obiekt powstaje tuż przy warszawskim Dworcu Centralnym, w bliskim sąsiedztwie Towarowa 22 i jest częścią kompleksu Varso Place. Całkowita powierzchnia tej wielopiętrowej zabudowy wyniesie 140 tys. m². Czytaj więcej o inwestycji>>

Również na Woli powstała Mennica Legacy Tower. Nowoczesna wieża biurowca sięga 140-metrów wysokości. U zbiegu ulic Towarowej i Prostej działa już kompleks The Warsaw Hub, z trzema wieżami (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa). Dobiegła końca również budowa ostatniego etapu Generation Park, ze 140-metrową wieżą,  tuż przy rondzie Daszyńskiego. Obok powstała inwestycja Ghelamco Poland, wieżowiec Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker). To tylko niektóre z otaczających działkę Towarowa 22 drapaczy chmur. Przypomnijmy, że równiez w tym rejonie w 2016 roku został oddany do użytku m.in. Warsaw Spire – najwyższy biurowiec w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej