Towarowa 22. Centrum handlowe, biurowce, mieszkania na warszawskiej Woli

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Kompleks Towarowa 22 w Warszawie to projekt światowej sławy biura architektonicznego BIG - Bjarke Ingels Group

Towarowa 22 to nazwa nowej warszawskiej inwestycji. Ten ogromny kompleks powstanie w miejscu, gdzie aktualnie działa centrum handlowe Jupiter. Projekt Towarowa 22 powstał w biurze architektonicznym BIG - Bjarke Ingels Group. Zobaczcie z jakim rozmachem architekci zaprojektowali to wielofunkcyjne osiedle. Trzeba też wiedzieć, że będzie to największa inwestycja w historii firmy Echo Investment.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie nie zabraknie zieleni

Nowa Towarowa 22

W Warszawie przy ulicy Towarowej 22, na 6,5-hektarowej działce, powstanie wielofunkcyjny kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m². Aż 110 tys m² zajmie część handlowa, a na pozostałych 120 tys. m² będą biura, hotele i mieszkania. W tym małym "miasteczku" nie zabraknie też teatru, kina oraz lokali gastronomicznych. Już w 2020 roku Echo Investment planuje wystąpić o pozwolenie na budowę kompleksu.

- Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – powiedział Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie pomiędzy budynkami zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią

Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli

Nowy kompleks powstanie na działce pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą. W centrum inwestycji ma powstać plac Kazimierza Wielkiego, a jego wizytówką będzie odnowiony Dom Słowa Polskiego. Całość nawiązywać ma do przedwojennej zabudowy stolicy. Dookoła placu powstaną budynki o różnym przeznaczeniu, m.in. z powierzchniami biurowymi, mieszkaniami, sklepami, restauracjami oraz kawiarniami. Pomiędzy nimi zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią. Jak widać na wizualizacjach, wokół nie zabraknie także zieleni. W przyszłości miejsce to ma tętnić życiem całą dobę i przez cały rok.

- Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – powiedział Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.

Koncept Towarowa 22 powstał w pracowni BIG – Bjarke Ingels Group

BIG – Bjarke Ingels Group to słynna na świecie duńska pracownia. Architekci projektują m.in. w Kopenhagadze (8 House i park Superkilen) , Nowym Jorku (VIA 57 West i 2 World Trade Center ), Paryżu (Europa City), Toronto czy Waszyngtonie. To oni zaprojektowali również kompleks budynków Towarowa 22 w centrum Warszawy. Projekt po raz pierwszy zaprezentowano na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.

Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Przypomnijmy, że to właśnie na warszawskiej Woli w ostatnich latach przybywa najwięcej wieżowców. Dobrym przykładem jest 310 metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera, który ma być najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej. Obiekt powstaje tuż przy warszawskim Dworcu Centralnym, w bliskim sąsiedztwie Towarowa 22 i jest częścią kompleksu Varso Place. Całkowita powierzchnia tej wielopiętrowej zabudowy wyniesie 140 tys. m². Czytaj więcej o inwestycji>>

Również na Woli powstaje Mennica Legacy Tower. Nowoczesna wieża biurowca sięgnie 140-metrów wysokości. U zbiegu ulic Towarowej i Prostej z miesiąca na miesiąc pnie się w górę kompleks The Warsaw Hub, z trzema wieżami (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa). Z końcem 2018 roku ruszyła też budowa ostatniego etapu Generation Park, który powstaje tuż przy rondzie Daszyńskiego. W ostatnim etapie budowy kompleksu powstanie 140-metrowa wieża. Tuż obok powstaje inwestycja Ghelamco Poland wieżowiec Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker), który ma być gotowy w 2021 roku. To tylko niektóre z powstających w tym rejonie drapaczy chmur. Przypomnijmy, że w 2016 roku został oddany do użytku m.in. Warsaw Spire – najwyższy biurowiec w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej