Towarowa 22. Centrum handlowe, biurowce, mieszkania na warszawskiej Woli

2019-03-26 10:07
Towarowa 22
Autor: Echo Investment Kompleks Towarowa 22 w Warszawie to projekt światowej sławy biura architektonicznego BIG - Bjarke Ingels Group

Towarowa 22 to nazwa nowej warszawskiej inwestycji. Ten ogromny kompleks powstanie w miejscu, gdzie aktualnie działa centrum handlowe Jupiter. Projekt Towarowa 22 powstał w biurze architektonicznym BIG - Bjarke Ingels Group. Zobaczcie z jakim rozmachem architekci zaprojektowali to wielofunkcyjne osiedle. Trzeba też wiedzieć, że będzie to największa inwestycja w historii firmy Echo Investment.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie nie zabraknie zieleni

Nowa Towarowa 22

W Warszawie przy ulicy Towarowej 22, na 6,5-hektarowej działce, powstanie wielofunkcyjny kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 230 tys. m². Aż 110 tys m² zajmie część handlowa, a na pozostałych 120 tys. m² będą biura, hotele i mieszkania. W tym małym "miasteczku" nie zabraknie też teatru, kina oraz lokali gastronomicznych. Już w 2020 roku Echo Investment planuje wystąpić o pozwolenie na budowę kompleksu.

- Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – powiedział Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Towarowa 22
Autor: Echo Investment Towarowa 22 - w kompleksie pomiędzy budynkami zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią

Towarowa 22 - miasto w mieście na warszawskiej Woli

Nowy kompleks powstanie na działce pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą. W centrum inwestycji ma powstać plac Kazimierza Wielkiego, a jego wizytówką będzie odnowiony Dom Słowa Polskiego. Całość nawiązywać ma do przedwojennej zabudowy stolicy. Dookoła placu powstaną budynki o różnym przeznaczeniu, m.in. z powierzchniami biurowymi, mieszkaniami, sklepami, restauracjami oraz kawiarniami. Pomiędzy nimi zaprojektowano uliczki dla pieszych, w tym zadaszoną szkłem ulicą Wronią. Jak widać na wizualizacjach, wokół nie zabraknie także zieleni. W przyszłości miejsce to ma tętnić życiem całą dobę i przez cały rok.

- Naszą ambicją jest budowanie wielofunkcyjnych, dobrze zaprojektowanych fragmentów miast, które będą przyciągały ludzi i zachęcały do mieszkania tutaj, pracowania i spędzania wolnego czasu. Jestem pewien, że Towarowa 22 będzie wskazywana jako modelowo zaprojektowana i wybudowana część metropolii – powiedział Mikael Andersson, dyrektor projektu Towarowa 22.

Koncept Towarowa 22 powstał w pracowni BIG – Bjarke Ingels Group

BIG – Bjarke Ingels Group to słynna na świecie duńska pracownia. Architekci projektują m.in. w Kopenhagadze (8 House i park Superkilen) , Nowym Jorku (VIA 57 West i 2 World Trade Center ), Paryżu (Europa City), Toronto czy Waszyngtonie. To oni zaprojektowali również kompleks budynków Towarowa 22 w centrum Warszawy. Projekt po raz pierwszy zaprezentowano na międzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes.

Towarowa 22 w gąszczu wieżowców na Woli

Przypomnijmy, że to właśnie na warszawskiej Woli w ostatnich latach przybywa najwięcej wieżowców. Dobrym przykładem jest 310 metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera, który ma być najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej. Obiekt powstaje tuż przy warszawskim Dworcu Centralnym, w bliskim sąsiedztwie Towarowa 22 i jest częścią kompleksu Varso Place. Całkowita powierzchnia tej wielopiętrowej zabudowy wyniesie 140 tys. m². Czytaj więcej o inwestycji>>

Również na Woli powstaje Mennica Legacy Tower. Nowoczesna wieża biurowca sięgnie 140-metrów wysokości. U zbiegu ulic Towarowej i Prostej z miesiąca na miesiąc pnie się w górę kompleks The Warsaw Hub, z trzema wieżami (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa). Z końcem 2018 roku ruszyła też budowa ostatniego etapu Generation Park, który powstaje tuż przy rondzie Daszyńskiego. W ostatnim etapie budowy kompleksu powstanie 140-metrowa wieża. Tuż obok powstaje inwestycja Ghelamco Poland wieżowiec Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker), który ma być gotowy w 2021 roku. To tylko niektóre z powstających w tym rejonie drapaczy chmur. Przypomnijmy, że w 2016 roku został oddany do użytku m.in. Warsaw Spire – najwyższy biurowiec w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej