Warsaw Spire. Najwyższy biurowiec w Warszawie zmienia właściciela. Fotogaleria

2019-06-17 10:54
Warsaw Spire
Autor: Getty Images Warsaw Spire to jeden z najnowocześniejszych kompleksów biurowych, jakie dotychczas powstały w Polsce.

Warsaw Spire to flagowy projekt Ghelamco Poland. Wieża kompleksu ma aż 220 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą w stolicy, wśród obiektów biurowych. Inwestycja została oddana do użytku w maju 2016. W czerwcu 2019 warszawski wieżowiec Warsaw Spire został sprzedany. Dowiedz się kto jest nowym właścicielem i jaka jest wysokość transakcji.

Nowym właścicielem wieżowca Warsaw Spire jest firma Immofinanz. 220-metrowa wieża kompleksu (bez otaczających go budynków) został sprzedany za rekordową kwotę 386 mln euro. Trzeba dodać, że zgodę na transakcję o tej wartości musi jeszcze wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kompleks Warsaw Spire to aż trzy budynki, w których znajduje się 95 700 m² powierzchni najmu oraz parking podziemny z miejscami postojowymi dla 1200 samochodów. Biurowiec powstał w nowym biznesowym centrum Warszawy w pobliżu ronda Daszyńskiego, u zbiegu ulic Prostej i Towarowej. Wartość wieżowca to około 350 milionów euro.

Warsaw Spire
Autor: Getty Images W otoczeniu Warsaw Spiere powstał Plac Europejski, który stał się tętniącą życiem przestrzenią miejską o charakterze publicznym

Warsaw Spire najwyższym biurowcem w Warszawie

Dach Warsaw Spire zawieszony jest 180 metrów nad poziomem ulicy Towarowej. Dodatkowe 40 metrów wieżowiec zyskał po zamontowaniu masztów. Składają się one ze stalowych elementów o malejącej ku górze średnicy. Przy podstawie maszt ma 120 cm średnicy, na szczycie zaledwie 30. Najniższa część została połączona z konstrukcją budynku kołnierzem z grubej stali (5 cm), 18 śrubami. Finalnie wieża ma 220 m wysokości i 49 pięter.

Z główną wieżą Warsaw Spire sąsiadują dwa mniejsze biurowce, każdy o wysokości 55 metrów. Pomiędzy budynkami powstała ogólnodostępna przestrzeń z zielenią miejską, niewielką galerią sztuki i sztuczną rzeką tzw. Pac Europejski, w obrębie którego działają bary i restauracje, odbywają się różne wydarzenia kulturalne.

Projekt architektoniczny kompleksu powstał w belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z lokalnym partnerem, czyli Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.

Póki co Warsaw Spire to najwyższy biurowiec w stolicy. Jednak niebawem zostanie zdetronizowany przez powstający w okolicy Dworca Centralnego wieżowiec Varso Tower. Ten ma być wyższy nawet od Pałacu Kultury i Nauki. Czytaj więcej>>

Warsaw Spire
Autor: Getty Images

Warsaw Spire to jedna z ważniejszych inwestycji na Woli

Warszawska dzielnica Wola była dawniej przemysłową częścią Warszawy, po upadku wielu zakładów zyskała wątpliwą sławę miejsca niebezpiecznego i nieatrakcyjnego. Na początku XXI wieku dzielnica zaczęła się szybko zmieniać, a otwarcie drugiej linii metra przyspieszyło ten proces. Z roku na rok Wola staje się coraz bardziej popularną dzielnicą mieszkaniowo-biurową. Jedną z najważniejszych inwestycji na jej terenie była budowa kompleksu Warsaw Spire, prowadzona przez Ghelamco Poland. Zapoczątkowała ona dynamiczny rozwój inwestycji biurowych w dzielnicy. Aktualnie największe wieżowce Warszawy powstają właśnie na Woli. Warto tu wspomnieć o takich inwestycjach jak: Varso Tower, Mennica Legacy Tower czy dwie kolejne inwestycje Ghelamco Poland Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker i The Warsaw Hub.

Warsaw Spire
Autor: Getty Images Warsaw Spire i Plac Eurropejski nocą

Warsaw Spire – garaże podziemne

Duża część wieżowca jest niewidoczna. Ściany szczelinowe sięgają głębokości 55 metrów. Inwestycja była pod tym względem jedną z najbardziej wymagających w Polsce. Garaż podziemny pod budynkiem ma pięć kondygnacji i może na nim jednocześnie parkować 1200 samochodów. Najniższy poziom znajduje się 16 metrów poniżej poziomu gruntu.

Sprzedaż udziałów w Warsaw Spire

W kwietniu 2018 roku firmy Madison International Realty i Ghelamco poinformowały, że Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP nabył 50% udziałów wieżowca Warsaw Spire (budynek A), stając się w ten sposób wraz z Ghelamco GP12 równoprawnym właścicielem obiektu. Wartość budynku wieżowego oszacowano na 350 milionów euro. Transakcja sprzedaży udziałów jest jedną z największych na polskim rynku nieruchomości biurowych.

Więcej zdjęć Warsaw Spire w fotogalerii

Nazwa: Warsaw Spire
Lokalizacja: Plac Europejski 1, Warszawa
Inwestor: Ghelamco Poland
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny: Jaspers & Eyers Partners
Urbanistyka, tereny zielone: Wirtz International Landscape Architects
Wysokość całkowita: 220 m
Wysokość do dachu: 180 m
Liczba kondygnacji naziemnych: 49
Liczba miejsc parkingowych: 1230
Powierzchnia użytkowa kompleksu: ok. 168 000 m²
Powierzchnia garażu: 43 610 m² (pięć kondygnacji)
Powierzchnia placu Europejskiego: ok. 4000 m²
Budowa: 2011-2016

Firmy zaangażowane w budowę Warsaw Spire

ElbudProjekt - instalacje elektryczne
Flowcrete Polska - posadzki poliuretanowo-kwarcowe na parkingu podziemnym
Imtech Polska - wykonawca instalacji (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, sanitariaty) w wieżowcu
HAURATON Polska - systemy odwodnień liniowych i punktowych
Monting - konstrukcja żelbetowa
Frapol
- centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne, kanały PD, nawiewniki wirowe
Pekabud - mury
Schindler Polska - dźwigi osobowe, schody ruchome
Soletanche Polska - ściany szczelinowe
Structural Design Services - stropy sprężone
TRINAC Polska - żurawie na budowie
SOPREMA Polska - izolacje wodochronne
Gunnebo Polska - szybkie bramki kontroli dostępu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej