Warsaw Spire. Najwyższy biurowiec w Warszawie zmienia właściciela. Fotogaleria
Warsaw Spire to flagowy projekt Ghelamco Poland. Wieża kompleksu ma aż 220 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą w stolicy, wśród obiektów biurowych. Inwestycja została oddana do użytku w maju 2016. W czerwcu 2019 warszawski wieżowiec Warsaw Spire został sprzedany. Dowiedz się kto jest nowym właścicielem i jaka jest wysokość transakcji.
Nowym właścicielem wieżowca Warsaw Spire jest firma Immofinanz. 220-metrowa wieża kompleksu (bez otaczających go budynków) został sprzedany za rekordową kwotę 386 mln euro. Trzeba dodać, że zgodę na transakcję o tej wartości musi jeszcze wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kompleks Warsaw Spire to aż trzy budynki, w których znajduje się 95 700 m² powierzchni najmu oraz parking podziemny z miejscami postojowymi dla 1200 samochodów. Biurowiec powstał w nowym biznesowym centrum Warszawy w pobliżu ronda Daszyńskiego, u zbiegu ulic Prostej i Towarowej. Wartość wieżowca to około 350 milionów euro.
Warsaw Spire najwyższym biurowcem w Warszawie
Dach Warsaw Spire zawieszony jest 180 metrów nad poziomem ulicy Towarowej. Dodatkowe 40 metrów wieżowiec zyskał po zamontowaniu masztów. Składają się one ze stalowych elementów o malejącej ku górze średnicy. Przy podstawie maszt ma 120 cm średnicy, na szczycie zaledwie 30. Najniższa część została połączona z konstrukcją budynku kołnierzem z grubej stali (5 cm), 18 śrubami. Finalnie wieża ma 220 m wysokości i 49 pięter.
Z główną wieżą Warsaw Spire sąsiadują dwa mniejsze biurowce, każdy o wysokości 55 metrów. Pomiędzy budynkami powstała ogólnodostępna przestrzeń z zielenią miejską, niewielką galerią sztuki i sztuczną rzeką tzw. Pac Europejski, w obrębie którego działają bary i restauracje, odbywają się różne wydarzenia kulturalne.
Projekt architektoniczny kompleksu powstał w belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z lokalnym partnerem, czyli Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.
Póki co Warsaw Spire to najwyższy biurowiec w stolicy. Jednak niebawem zostanie zdetronizowany przez powstający w okolicy Dworca Centralnego wieżowiec Varso Tower. Ten ma być wyższy nawet od Pałacu Kultury i Nauki. Czytaj więcej>>
Warsaw Spire to jedna z ważniejszych inwestycji na Woli
Warszawska dzielnica Wola była dawniej przemysłową częścią Warszawy, po upadku wielu zakładów zyskała wątpliwą sławę miejsca niebezpiecznego i nieatrakcyjnego. Na początku XXI wieku dzielnica zaczęła się szybko zmieniać, a otwarcie drugiej linii metra przyspieszyło ten proces. Z roku na rok Wola staje się coraz bardziej popularną dzielnicą mieszkaniowo-biurową. Jedną z najważniejszych inwestycji na jej terenie była budowa kompleksu Warsaw Spire, prowadzona przez Ghelamco Poland. Zapoczątkowała ona dynamiczny rozwój inwestycji biurowych w dzielnicy. Aktualnie największe wieżowce Warszawy powstają właśnie na Woli. Warto tu wspomnieć o takich inwestycjach jak: Varso Tower, Mennica Legacy Tower czy dwie kolejne inwestycje Ghelamco Poland Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker i The Warsaw Hub.
Warsaw Spire – garaże podziemne
Duża część wieżowca jest niewidoczna. Ściany szczelinowe sięgają głębokości 55 metrów. Inwestycja była pod tym względem jedną z najbardziej wymagających w Polsce. Garaż podziemny pod budynkiem ma pięć kondygnacji i może na nim jednocześnie parkować 1200 samochodów. Najniższy poziom znajduje się 16 metrów poniżej poziomu gruntu.
Sprzedaż udziałów w Warsaw Spire
W kwietniu 2018 roku firmy Madison International Realty i Ghelamco poinformowały, że Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP nabył 50% udziałów wieżowca Warsaw Spire (budynek A), stając się w ten sposób wraz z Ghelamco GP12 równoprawnym właścicielem obiektu. Wartość budynku wieżowego oszacowano na 350 milionów euro. Transakcja sprzedaży udziałów jest jedną z największych na polskim rynku nieruchomości biurowych.
Polecany artykuł:
Autor: Ghelamco Poland
Warsaw Spire jest najwyższym biurowcem w Warszawie i jednym z najwyższych w Europie
Więcej zdjęć Warsaw Spire w fotogalerii
Nazwa: Warsaw Spire
Lokalizacja: Plac Europejski 1, Warszawa
Inwestor: Ghelamco Poland
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny: Jaspers & Eyers Partners
Urbanistyka, tereny zielone: Wirtz International Landscape Architects
Wysokość całkowita: 220 m
Wysokość do dachu: 180 m
Liczba kondygnacji naziemnych: 49
Liczba miejsc parkingowych: 1230
Powierzchnia użytkowa kompleksu: ok. 168 000 m²
Powierzchnia garażu: 43 610 m² (pięć kondygnacji)
Powierzchnia placu Europejskiego: ok. 4000 m²
Budowa: 2011-2016
Firmy zaangażowane w budowę Warsaw Spire
ElbudProjekt - instalacje elektryczne
Flowcrete Polska - posadzki poliuretanowo-kwarcowe na parkingu podziemnym
Imtech Polska - wykonawca instalacji (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, sanitariaty) w wieżowcu
HAURATON Polska - systemy odwodnień liniowych i punktowych
Monting - konstrukcja żelbetowa
Frapol - centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne, kanały PD, nawiewniki wirowe
Pekabud - mury
Schindler Polska - dźwigi osobowe, schody ruchome
Soletanche Polska - ściany szczelinowe
Structural Design Services - stropy sprężone
TRINAC Polska - żurawie na budowie
SOPREMA Polska - izolacje wodochronne
Gunnebo Polska - szybkie bramki kontroli dostępu