Plac Europejski Warszawa. Na placu Europejskim powstanie kolejny wieżowiec

2021-01-27 12:19
Plac Europejski
Autor: Marzena Sarniewicz Plac Europejski - Warszawa Warsaw Spire

Plac Europejski przy wieżowcu Warsaw Spire w Warszawie to miejsce chętnie odwiedzane przez warszawiaków i turystów. Pośród nowoczesnej architektury, fontann i zieleni, przed pandemią odbywały się liczne wydarzenia organizowane przez firmę Ghelamco. Dowiedz się gdzie jest plac Europejski w Warszawie i zobacz jak wygląda. Przeczytaj też o nowej inwestycji na Placu Europejskim.

Spis treści

  1. Plac Europejski – przestrzeń otwarta pośród wieżowców
  2. Plac Europejski przed pandemią
  3. Plac Europejski i sztuka miejska
  4. Przy placu Europejskim powstanie wieżowiec The Bridge
  5. Plac Europejski zyska nowe funkcje
  6. W otoczeniu placu Europejskiego powstaje wiele wieżowców
  7. Gdzie jest plac Europejski w Warszawie?

Plac Europejski – przestrzeń otwarta pośród wieżowców

Plac Europejski otwarty został w maju 2016 roku przez firmę Ghelamco, inwestora otaczających skwer wysokościowców Warsaw Spire. Jest to przestrzeń otwarta i dostępna dla wszystkich, zarówno warszawiaków, jak i turystów. Projekt Placu Europejskiego powstał w renomowanej pracowni Wirtz International Landscape Architects, która w swoim portfolio ma m.in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu czy Jubilee Park w Londynie. Zgodnie z koncepcją architektów na placu nie brakuje strumieni i fontann, mebli miejskich, małej architektury i soczystej zieleni. W miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna.

Plac Europejski przed pandemią

Przed epidemią plac Europejski tętnił życiem. Odbywało się tu wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Latem można było przyjść na pokaz filmowy pod gołym niebem, zimą poszaleć na ślizgawce. Ponadto Ghelamco organizowało na placu Europejskim wiele eventów z różnych okazji np. w Dzień Ziemi chętni mogli obsadzić roślinami donice miejskie, a Dzień Dziecka to dzień pełen gier, zabaw i konkursów dla całej rodziny. W 2018 u podnóża Warsaw Spire odbył się nawet bawarski Oktoberfest, można tu było również kibicować polskiej reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata. Miejsce przyciąga tysiące osób.

Plac Europejski i sztuka miejska

Warto wybrać się na plac Europejski, żeby zobaczyć dwa ciekawe murale, a także pasaż sztuki Art Walk w formie charakterystycznych okien wystawowych. W tych ostatnich prezentowane są ekspozycje czasowe wybranych polskich artystów. Na środku placu Ghelamco ustawiło instalację świetlną z hasłem „Kocham Warszawę”, który już stał się symbolem placu. Turyści chętnie robią sobie zdjęcia na jego tle.

Przy placu Europejskim powstanie wieżowiec The Bridge

Wieżowiec będzie miał 174 metry wysokości. Zostanie połączony wspólnym lobby z budynkiem dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. W The Bridge, na 40 piętrach, powstanie 47 tys. m² powierzchni biurowej. W budynku będzie około 280 miejsc parkingowych oraz 147 miejsc dla jednośladów wraz z szafkami i prysznicami. Budynek zostanie wzniesiony u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej, tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 roku. Inwestorem jest Ghelamco.

Plac Europejski zyska nowe funkcje

Ze względu na planowaną budowę wieżowca The Bridge plac Europejski w przyszłości zyska nowe funkcje. Od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie mini park. W ten sposób wejście do The Bridge prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej skąd przez lobby wieżowca będzie można przedostać się na jego główną część. Dodatkowe wejście na plac prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się gruntownego remontu.

Na parterze nowego wieżowca, od strony placu Europejskiego, w przyszłości powstanie kawiarnia. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony zaprojektowano restaurację z tarasem.

Po zakończeniu budowy na placu Europejskim zostanie nasadzona nowa zieleń. Forma użytkowa placu – zaprojektowana przez renomowaną belgijską pracownię Wirtz International – nie zostanie zmieniona.

W otoczeniu placu Europejskiego powstaje wiele wieżowców

Przypomnijmy, że wieżowiec Warsaw Spire, u podnóża którego powstał plac Europejski został oddany do użytku w 2016 roku. To aktualnie najwyższy wieżowiec w Warszawie. W najbliższej przyszłości przerośnie go 310-metrowa wieża Varso Tower projektu Normana Fostera. Obiekt powstaje na Woli, tuż przy warszawskim Dworcu Centralnym. Ponadto u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, powstał już zaawansowany technologicznie kompleks The Warsaw HUB, z trzema wieżami (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa) projektu Andrzej M. Chołdzyński. Tuż obok na początku 2021 roku Ghelamco Poland  zakończyło budowę wieżowca Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker). Tuż obok, przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej, powstała też Mennica Legacy Tower ze 140-metrową wieżą. Teraz przy placu Europejskim powstanie wieżowiec The Bridge, którego inwestorem jest Ghelamco. Ponadto wśród największych planowanych inwestycji w tym rejonie jest projekt Towarowa 22. To ogromny kompleks, który powstanie na działce, gdzie aktualnie jest centrum Jupiter.

To tylko niektóre z powstających w tym rejonie drapaczy chmur. Miejmy nadzieję, że pozostali inwestorzy, podobnie jak Ghelamco, zadbają o przestrzeń publiczną wokół nich.

Gdzie jest plac Europejski w Warszawie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej